Lama demir - Silme demir

Mikro Step

Kıdemli Üye
Magnetik devrede (DC akim kullaniliyor) cekirdek icin lama demir alip frezede isleyecegim.

Silme demir adini duyar ama hic ilgilenmezdim. Ilk kez bugun Internette bakindim aciklamalari yetersiz buldum.

Silme demirin lama demirden ne farki vardir?
Hangisi daha ucuzdur?
Hangisi magnetik acidan daha iyi iletkendir?

Soğuk sıcak çekmeye göre değişir belki.
Sıcak çekmede oksitlenme baloncuklar pul pul kalkmalar oluyor.
Soğuk çekmede ise mikro çatlaklar oluşur.

Ben anlamam ki hangisi sicak cekme hangisi soguk cekme.
10mm kalinliginda lama alip yuzeylerden frezede 0.5mm silip 9 mm kalinlikta parca elde edecegim.

Lama yerine silme mi alayim sorusuna cevap ariyorum.

Ben anlamam ki hangisi sicak cekme hangisi soguk cekme.
10mm kalinliginda lama alip yuzeylerden frezede 0.5mm silip 9 mm kalinlikta parca elde edecegim.

Lama yerine silme mi alayim sorusuna cevap ariyorum.
Silme ile Lama demiri arasında ki en belirgin özellik ise Silme demir ; ince kalınlıklara denir, Lama demiri ise; 5mm üzeri kalınlıklar da denir.

Silme Demir Üretim Aralığı:

Genişlik:
10 mm’den 50 mm’ye kadar

Kalınlık: 3 mm’den 5 mm’ye kadar

Lama Demir Üretim Aralığı:

Genişlik:
10 mm’den 150 mm’ye kadar

Kalınlık: 6 mm’den 40 mm’ye kadar

Kalınlık farkı varmış.5 milimetreden kalın olanlar lama, ince olanlar silme demir. :)

S235JR (ST37), S275JR (ST44) ve S355JR (ST52) birde bu numaralara dikkat etmek lazım.

4..5 gunlugune Ankara'ya geliyorum. Bu sure zarfinda 2 gunu kendime ayirma firsatim olacak.
Lama demir isleyecegim. Miknatisin cok guclu yapisip yuksek akilar gecirebilecegim malzeme ile her seyden onemlisi de peynir keser gibi kesebilecegim malzeme ile calismam sart.

Lama demir dedigimde bunlarin da mi numarasi var?

Hangi malzemeyi seceyim?

4..5 gunlugune Ankara'ya geliyorum. Bu sure zarfinda 2 gunu kendime ayirma firsatim olacak.
Lama demir isleyecegim. Miknatisin cok guclu yapisip yuksek akilar gecirebilecegim malzeme ile her seyden onemlisi de peynir keser gibi kesebilecegim malzeme ile calismam sart.

Lama demir dedigimde bunlarin da mi numarasi var?

Hangi malzemeyi seceyim?
st arttıkça karbon da artar hem malzeme sertleşir hem de manyetik özellikler azalır. st37 nispeten iyidir

Su anda yaptiramam ama dokme demir parcami inanilmaz kolaylastirir. Frezede cirt cirt iki temizlikle nihani urunu hooop elime alirdim.

Ustelik kitaplarda cozumlu magnetik devre problemlerinde dokme demir ibaresi cok geciyor.

lamayla falan uğraşmaktansa 10mm malzemeden lazercilerde kestirin. delik delmeye falan da gerek kalmaz

Lazerle olacak is degil. 80mm enindeki lamada kanal vs acmam gerekecek. Birde iki gunde yaptirabilmek icin lazercinin nazini cekemem.

Guzel ülkemde elimi kolumu sallayarak demir malzeme satıcısının deposuna girdim testere çalışırken ustaya derdimi anlattım lama demiri kesip tarttılar 3.5 Kg lamaya 100 TL verip çıktım.

Şimdi de keyifle malzemelerimi işliyorum. Yemişim AB'sini.

Guzel ülkemde elimi kolumu sallayarak demir malzeme satıcısının deposuna girdim testere çalışırken ustaya derdimi anlattım lama demiri kesip tarttılar 3.5 Kg lamaya 100 TL verip çıktım.

Şimdi de keyifle malzemelerimi işliyorum. Yemişim AB'sini.

Kıvılcımlar uçuştu. :)
Bobin sarıp denedin mi? Kaç kilogram çekme kuvveti var?

Bobin sarmaya kadar daha çok işim var. Nüve bitsin bobinleri saracağım, bu düzenek için mıknatıs sipariş etmem gerekecek.

Cekme kuvvetini hesaplamak isterdim. Fakat tesla metre olmadan yapacağım hesapları ve elde edeceğim sonuçları yorumlayamam.
Tesla metre sart görünüyor.

20240606_120912.jpg

Hava aralıgı ayarlanabiir nüveyi alelacele bitirdim. İstediğim itme kuvveti için belki de çok büyük bir nüve oldu. Teslametreyi alırsam paralel 3 demire yapıştıracagım mıknatısların hava aralıgında ne buyuklukte bır akı akıtacagını olcme sansım ardından da pek çok hesap yapıp sonuçları doğrulama şansım olacak.

Elde edilen sonuçlar ardından belki de daha küçük bir nüve kullanılabileceği anlasılacak.

Ne işe yarayacağını merak ettim açıkçası.
Bülent uğraşıyorsa illaki sonuçta bişey çıkar. Hedefi bellidir yani.:ok1:

@Dede

Büyük bir voice coil yapıyorum. Lineer hareket yapan mekanizmalar için artık step motorlara elveda demenin vakti geldi.

Heralde Lineer Motor yapıyor ustam. Step motorlara elveda deyince.. Ama Siyah saca göre DKP saclar biraz daha işlemeye elverişlidir. Eğer işlerken yumuşak olsun işledikten sonrada indüksiyon ile taş gibi çelik olsun dersen de 1040 imalat çelikleri var. Bir bir türlü çelik var ustam. Aslında demir yoktur. Hepsi çeliktir.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back