Lityum iyon kalem piller için TP4056 şarj devresi

taydin

Timur Aydın
Staff member
3.7V luk lityum iyon kalem pillerinin kolayca şarj edilebilmesi için TP4056 entegresi ile gerçekleştirilmiş ve çok ucuz fiyata satılan şarj devresi

Bu devreyi, mikro USB konnektöründen bir bilgisayara bağlıyorsunuz. Şarj devam ederken üzerindeki kırmızı ışık yanıyor, şarj tamamlandığında da mavi ışık.

TP4056 nın datasheet'ine baktığımızda, lityum iyon piller için gereken 4 aşamalı şarj sürecini tam olarak desteklediği görülüyor.

Eğer akım sınırlama özelliğine sahip bir laboratuver güç kaynağı varsa, lityum iyon pillerin 4 aşamalı şarj sürecini manuel olarak kendimiz de gerçekleştirebiliriz. Ve gerçekten bu aşamaları öğrenmek için bunu en az bir kere manuel olarak da yapmak gerekir. Ama bir kere öğrendikten sonra, artık laboratuvar güç kaynağının başında nöbet tutmaya da gerek yok :) Al 3 TL lik bu devreyi bitir işi.

-Mikro USB girişi terminali ile bir kadın, doğrudan girilebilir yapmak telefon şarj cihazı ile şarj edilebilir lityum pil, ve hala giriş gerilimi kablolama pedleri korur, çok uygun DIY olabilir.
...diyor.:)!

Türk firma, Türkiye'da sattığı malın açıklamasını google translate'e yaptırmış :) Üstelik yapılan tercümeyi de okumamış bile :) Ve ortaya çıkan açıklama, sex toy mağazasında satılan bir ürünün açıklamasını andırıyor :) Hangisi daha trajikomik bilemiyorum ...

-Mikro USB girişi terminali ile bir kadın, doğrudan girilebilir yapmak telefon şarj cihazı ile şarj edilebilir lityum pil, ve hala giriş gerilimi kablolama pedleri korur, çok uygun DIY olabilir.
...diyor.:)!
Anlamak için 3 kez okudum, anlayamadım. Yapmayın böyle şeyler :D

Türk firma, Türkiye'da sattığı malın açıklamasını google translate'e yaptırmış :) Üstelik yapılan tercümeyi de okumamış bile :) Ve ortaya çıkan açıklama, sex toy mağazasında satılan bir ürünün açıklamasını andırıyor :) Hangisi daha trajikomik bilemiyorum ...

google translateci sanirim bi bayan. :)

BU TP4056 şarj devresini piyasaya süren NanJing Top Power ASIC Corp.'un sitesinde TP4056 ile diğer şarj devreleri ile ilgili teknik makaleler var. Makaleler çince. Eğer çincem yetmez diyorsanız chrome'un google translate eklentisi sayfayı direk çeviriyor :D .

NanJing Top Power Technical Articles

Eğer akım sınırlama özelliğine sahip bir laboratuver güç kaynağı varsa, lityum iyon pillerin 4 aşamalı şarj sürecini manuel olarak kendimiz de gerçekleştirebiliriz. Ve gerçekten bu aşamaları öğrenmek için bunu en az bir kere manuel olarak da yapmak gerekir. Ama bir kere öğrendikten sonra, artık laboratuvar güç kaynağının başında nöbet tutmaya da gerek yok :) Al 3 TL lik bu devreyi bitir işi.
Timur hocam, rica etsem 4 aşamalı şarj sürecini nasıl gerçekleştireceğimizi anlatabilir misiniz?.

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back