Logitech z553 potansiyometre sorunu

Ses kaybi diye bir sey yok. Cevirme acisi ile ses siddeti arasindaki oran degisiyor. Potu sona cevirdiginde A tipi de B tipi de ayni siddette sese neden olur.

Potu sokup orta uclari max yondeki uc ile bir birine baglarsan ses max olur. Fakat biligisayardaki volume kontrol ile sesi gene ayarlayabilirsin.
aslında b22k potansiyometre buldum ama a olduğu için ses kaybı yaşarsın demişlerdi, takmaktan vazgeçmiştim. dediğinize göre b potans da aynı olacak ama ses düzenli artacak yani 0dan 100e çevirdikçe eşit oranda artacak ama orjinalinde yani a potansında ses çevirdikçe x 2x 5x 10x değerinde artıyordu yanlış anlamamışımdır umarım?
çok teşekkürler hocam, içim rahatladı.

Aynen hiçbir sorun olmaz. Attığım resimde alt taraf %kaç çevirdiğiniz dikey eksen ise direncin kaç olduğu. A(log) ve B(linear) tipinde baktığınızda örneğin %50 çevirdiğinizde gördüğünüz gibi farklı yerlere geliyor direnç değeri. Ama sonuç olarak min max değerleri aynı. Hissiyat farkı yaratıyor. Kulak da logaritmik artışları hissettiğinden log(A) pot kullanmak daha iyi oluyor. Yoksa az kısayım diyip sesin kapanması ile bir anda artması arasında sinir olabilirsiniz. Uğraşa uğraşa aradaki ses seviyesini anca yakalarsınız oysa log pot olsa rahatça çevirip ayarlarsınız. Abartarak yazdım sadece anlaşılsın diye bu kadar sorun olmaz. Dediğim gibi hissiyatı beğenmezseniz de çaresi mümkün 1 tane direnç atıyorsunuz iki bacak arasına potun.
Kolay gelsin
1679793099806.png

Potansiyometrenin değeriyle taktığınız direncin oranına göre örneğin 10 K pota 2K direnç taktınız eğrinin eğimi değişiyor. ayrıntılı hesap linkte. http://www.geofex.com/article_folders/potsecrets/potscret.htm
1679793494525.png

Aynen hiçbir sorun olmaz. Attığım resimde alt taraf %kaç çevirdiğiniz dikey eksen ise direncin kaç olduğu. A(log) ve B(linear) tipinde baktığınızda örneğin %50 çevirdiğinizde gördüğünüz gibi farklı yerlere geliyor direnç değeri. Ama sonuç olarak min max değerleri aynı. Hissiyat farkı yaratıyor. Kulak da logaritmik artışları hissettiğinden log(A) pot kullanmak daha iyi oluyor. Yoksa az kısayım diyip sesin kapanması ile bir anda artması arasında sinir olabilirsiniz. Uğraşa uğraşa aradaki ses seviyesini anca yakalarsınız oysa log pot olsa rahatça çevirip ayarlarsınız. Abartarak yazdım sadece anlaşılsın diye bu kadar sorun olmaz. Dediğim gibi hissiyatı beğenmezseniz de çaresi mümkün 1 tane direnç atıyorsunuz iki bacak arasına potun.
Kolay gelsin
23045 eklentisine bak

Potansiyometrenin değeriyle taktığınız direncin oranına göre örneğin 10 K pota 2K direnç taktınız eğrinin eğimi değişiyor. ayrıntılı hesap linkte. http://www.geofex.com/article_folders/potsecrets/potscret.htm23046 eklentisine bak
hocam bu işlerden anlamam, küçük bir şehirde yaşıyorum elektronikçiler de pek anlamıyor, çoğu yapmak istemiyor, bu görseller üzerinden rica etsem işaretlerle ne yapmam gerektiği talimatını verirseniz memnun olurum.
tamir et dediğimde yapmıyorlar, mesuliyet almamamk için ama şuraya, şuraya lehim at dersem yaptıracak birini bulurum.
mesela
1. b22k olur dediniz, peki b50k da olur mu? (b22k vardı ama site faal değilmiş), altı ayaklı pot bulamazsam üç ayaklı pot işimi görür mü?
2. pota dokunmadan sökmeden direkt devre üzerinden pot ayaklarına jumper atsam hangi lehim uçlarını birleştirsem maksimum ses alırım, (fotoda renklerle işaretleyeceğim) ve direnç sökmek veya takmak gerekiyor mu?

Ekler

• 3516085900_1488205910.jpg
    3516085900_1488205910.jpg
    530.4 KB · Görüntüleme: 64
  • 9999099100_148820hh5912.jpg
    9999099100_148820hh5912.jpg
    434.2 KB · Görüntüleme: 62
  • 9999099100_1488205912.jpg
    9999099100_1488205912.jpg
    431.8 KB · Görüntüleme: 71
  • Ekran görüntüsü 2023-03-26 165543.png
    Ekran görüntüsü 2023-03-26 165543.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 71
1.jpg

Sari ve siyah olarak cizdigin noktalari bir birine baglayacaksin.
Stereo pot takilmis ama bir kanali kullanilmis.

Ben olsam potu sokerim. Cunku bu jumper baglantisini yaptiktan sonra kazara potu kisarsan ne olacagi kestitilemez.

Son düzenleme:
hocam bu işlerden anlamam, küçük bir şehirde yaşıyorum elektronikçiler de pek anlamıyor, çoğu yapmak istemiyor, bu görseller üzerinden rica etsem işaretlerle ne yapmam gerektiği talimatını verirseniz memnun olurum.
tamir et dediğimde yapmıyorlar, mesuliyet almamamk için ama şuraya, şuraya lehim at dersem yaptıracak birini bulurum.
mesela
1. b22k olur dediniz, peki b50k da olur mu? (b22k vardı ama site faal değilmiş), altı ayaklı pot bulamazsam üç ayaklı pot işimi görür mü?
2. pota dokunmadan sökmeden direkt devre üzerinden pot ayaklarına jumper atsam hangi lehim uçlarını birleştirsem maksimum ses alırım, (fotoda renklerle işaretleyeceğim) ve direnç sökmek veya takmak gerekiyor mu?

b50k da olabilir ama şimdi devreyi bilmeden bir şey demek doğru olmaz kolaylıkla b20k bulabileceğinizi düşünüyorum internette var. Stereo yani çiftli pot takılmış ama bir taraf tamamen kısa devre buna gerek yok gibi duruyor. Normal tekli işinizi görür. B20K veya b22k takın beğenmezseniz bir de direnç ekleriz olur biter. Açıp kapama işini pot yapmıyor değil mi?
Bunu siz de yapabilirsiniz çok da karmaşık bir durum yok yardımcı olur forumdaki herkes.

23061 eklentisine bak

Sari ve siyah olarak cizdigin noktalari bir birine baglayacaksin.
Stereo pot takilmis ama bir kanali kullanilmis.

Ben olsam potu sokerim. Cunku bu jumper baglantisini yaptiktan sonra kazara potu kisarsan ne olacagi kestitilemez.
yani potu maksimuma alıp sarı ile siyah lehimlere kısa devre yaptıracağım ve pota hiç dokunmayacağım, teşekkürler.
b50k da olabilir ama şimdi devreyi bilmeden bir şey demek doğru olmaz kolaylıkla b20k bulabileceğinizi düşünüyorum internette var. Stereo yani çiftli pot takılmış ama bir taraf tamamen kısa devre buna gerek yok gibi duruyor. Normal tekli işinizi görür. B20K veya b22k takın beğenmezseniz bir de direnç ekleriz olur biter. Açıp kapama işini pot yapmıyor değil mi?
Bunu siz de yapabilirsiniz çok da karmaşık bir durum yok yardımcı olur forumdaki herkes.
hayır pot sadece ses açıp kapatıyor ama bu 5.1 sistem olduğu için altı pinin altısının da bir görevinin olduğunu düşünüyordum

kafamdaki en güzel ideal çözüm hiç devreye dokunmadan jumper atmak, sarı ile siyahı birleştireceğim potu da japon yapıştırıcısı ile sabitleyeceğim. çok teşekkürler hocalarım.

1679854201022.png

Bu görüntüye göre siz de aynı renk işaretlemişsiniz mekanik olarak PCB yi tutmaları dışında bir etkisi görünmüyor. Yenisi B tipi olarak ve tekli pot olarak takın geçin bir modifiye yapıp özünden çıkmaya hiç gerek yok. Kolay gelsin

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,782
Üyeler
2,462
Son üye
W.A.Semih Aslan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back