Matrix Transistor baglantısı HK.

m.yildizili

Aktif Üye
Merhaba, 6x6 bir şeritle matrix uygulamam var. 36 adet ledi 12 pin çıkış ile yakmayı planlıyorum. Bu pinlerin çıkışına da transistor bağlayarak sürmeyi planlıyorum. Yalnız takıldığım konu var. NPN transistor kullanıyorum. Devre gereği Segmentin bir sırasını anot kontrollü diğer segmenti ise katot kontrollü yapmam gerek. Ama transistorleri yükten önce bağlarsam yükte güç düşüyor. Transistor base akımı yetmiyor. Bunu nasıl çözebilirim ? Transistor ile transistor mu sürmeliyim ? Veyahut bunları mosfet ile sürebilir miyim ? Yalnız çıkışları pwm ile süreceğim. Eğer mosfet ile olursa her mosfet içinde sürücü devresi mi eklemek gerek ?

Darlington transistör seçin. Betası yüksek transistör olmalı yada dediğiniz gibi iki transistörü darlington bağlayabilirsiniz.

Çekilen akım ne kadar?

Hangi transistörü kullanıyorsunuz?

Transistorleri 2SD1804 olarak seçtim ama devre henüz fiziki olarak yok tasarım aşamasında. Darlington hiç aklıma gelmemişti. Zaten transistoru transistorle surmek darlington oluyo bi bakıma.

Tahmini yük 1.2A 12v civarında

BC817 ile 2SD1804 darlington bağlamış olsak sorun çözülüyor o zaman doğru mudur ?

Son düzenleme:
Üstteki transistörleri nasıl sürmeyi planlıyorsunuz?

1717656384513.png
Bu şekilde. 1.bc817 2. ise 2SD1804

Doğrudan P kanal ve N kanal power mosfet ile çözebilirsin. Tek dezavantajı, mosfet'ler pahalı olabilir.

Eğer pahalı olursa da PNP ve NPN darlington transistör ile çözebilirsin, mesela TIP12X

Son düzenleme:
Doğrudan P kanal ve N kanal power mosfet ile çözebilirsin. Tek dezavantajı, mosfet'ler pahalı olabilir.

Eğer pahalı olursa da PNP ve NPN darlington transistör ile çözebilirsin, mesela TIP12X
Mosfet düşündüm ama mosfet sürmek içinde ekstra sürücü devresine ihtiyaç olduğunu sanıyordum.

Tam şema çizin ve gate gerilimi hesaplayın önce.

Transistörlerin hfe değeri 700.
Devreyi tam çizdikten sonra eklerim. Henüz tam bitiremedim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back