Mekaniğe giriş Ders:1

Sercan

--
Şaka şaka ortada ders filan yok. Sadece yakın zamanda yaptığım mekanik işler sebebi ile yavaş yavaş kendimi tezgah gibi mekanik işler üretebileceğim cihazları araştırırken buluyorum.

Bugün bunun somut ilk adımını attım. Kendimi yaktığım yetmiyormuş gibi benim oğlanı da mezuniyet gezmesi diye alıp IMES'e gittim. :cool:

Rico markasının kılavuz ve pafta seti 230 TL iken ben aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz Makina Takım Endüstrisi marka 3 adet (M3, M4, M5) kılavuz ve GFB kılavuz koluna 310 TL verdim. İyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum ama bir arkadaşın tavsiyesini dinledim.

Evde 4 adet de M6 ve üzeri Volkel marka alman kılavuzum daha vardı. Bunları almanyadan fabrikalar için dolum makinesi getiren bir firmanın Türkiye müdürü arkadaşımı ziyaret ettiğimde Türkiye de satılmıyor diye onlardan almıştım.

IMG_20210705_184803.jpg

Bir de kondansatörleri ayırabilmek için Mano marka şu kutulardan aldım. 40 tane gözü var.

IMG_20210705_184757.jpg

Bir de gitmişken havalı tabanca için çivi aldım. Bunu da ilk defa kullanacağım. Havalı tabancayı çok zaman evvel bit pazarından çok ucuza almıştım.

IMG_20210705_184808.jpg
IMG_20210705_191055.jpg

Kılavuzları akıllı tip alsan daha iyi. Bunlarla 3 işlem yapman gerekiyor. Akıllı olanlarda tek bir ucu şarzlıya takıp dişi açabiliyorsun.

Yanlışlıkla makina tipi aldım. O el tipi olanlar 3 aşama oluyor.

Değerli arkadaşlar daha önce bende satın almıştım. Cahilliğimi bağışlayın ama akıllı tip bunlarmı oluyor ?

Ekler

• HPIM7549.JPG
    HPIM7549.JPG
    482.7 KB · Görüntüleme: 111
Değerli arkadaşlar daha önce bende satın almıştım. Cahilliğimi bağışlayın ama akıllı tip bunlarmı oluyor ?

Bunların sadece en sağdaki iki uç işe yarar. Onlar da son konik havşayı açmaz. Diğer soldaki uçlar bir işe yaramaz, çünkü diş açan bölümden sonra dişsiz bir ara bölge olması lazım ama bunlarda yok.

Olması gereken takımlar için bir örnek:

1625579716628.png

Eğer son aşama olan havşa lazım değilse hepsi işe yarar aslında. Ama ürünün pazarlanan özelliklerinden birisini kullanamamış oluyorsun neticede.

İlk defa böyle klavuz görüyorum. Bunlar saç ve boş delikler için sanırım. Bu klavuzlar ile Solid parçada delik dibi dişsiz kalır...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back