Mikrodalga fırın ile elbiselerde hijyenik temizlik.

looktr

Üye
Merhaba ustalarım. Bildiğiniz gibi yüksek voltaj ve yüksek frekans insanlara ve hayvanlara ciddi zarar verebiliyor. Bu tehlikeyi faydalı bir amaç için kullanmayı düşünüyorum. Elbiseler ve ayakkabılardaki mikrop bakteri ve virüsleri öldürmek için. Modifiye edilmiş bir mikrodalga fırın veya, yüksek voltaj geçirdiğimiz bir kutu içinde miktop bakteri vs temizliği sağlanabilir mi?

Senin ihtiyacın olan u UV-C lamba. Bence o konuyu bir araştır. Forumda da konusu geçmişti, ben de kullanıyorum.

Ben daha dün çocukların diş fırçasını ışınladım.

Mikrodalga metal ile karsilasinca hos olmuyor. Giysi eger metal fermuar, dugme, tel v.b. iceriyorsa izlemesi keyifli olur, uzaktan tabii.

Son düzenleme:
Pisler, ne alip veremediginiz var yav su minnak DT830 ile. Mis gibi alet iste. :mad: :mad: :mad: :mad:

Sarı multimetre, üzerinde fare pislikleri olan bir kolide. Koliyi açmak için cesaset topluyorum hala.
@semih_s Hocam ,kolide sarı multimetrenın yanında belki değerli bir cihazda olabilr
Çok demişimdir"Bak kaç gündür bunu arıyordum demekki bu kutudaymış" :)

Son düzenleme:
Gerçekten'de bazen hiç ummadığım malzemeler ummadığım kutukardan çıkıyor.
Bu arada son mesajımı değiştirmeme sebep "Belki yanlış anlaşılır " diye .Sizin gibi değerli bir arkadaşıma asla yanlış anlaşılmak istemem.

Bunun icin yapilacak en guzel sey tibbi labaratuvara gideceksiniz.

En az iki tane bakteri ekim kutusu (benim uydurdugum isim) satin alacaksiniz.

Bunlarin icine cop kutusundaki kirli sividan, tuvaletten vs kurdanla sivi alip ekim kutusunun icindeki jel yuzeye sureceksiniz.

Daha sonra bunlar bir kac gun es ortamda bekleyecek ve bakterilerin/mikroplarin uremesi saglanacak.

Zaten gozle bile farkedilir.

Daha sonra bunladan birisi mikrodalga firinda 5 saniye kadar mikrodalgaya maruz birakilacak. Bir kac gun daha beklenecek.

Sonra her iki numune labaratuvara goturulecek ve sayim yapilacak.

Sayim sonunda mikrodalgaya maruz kalanda kalmayana kiyasla cok daha az nufus artisi varsa evet mikrodalga ise yarar sonucuna varabilirsiniz.

Esasen bir labaratuvara gidip konuyu acarsaniz onlar daha bilimsel bir deney kurgulayacaklardir.

Bunun icin yapilacak en guzel sey tibbi labaratuvara gideceksiniz.

En az iki tane bakteri ekim kutusu (benim uydurdugum isim) satin alacaksiniz.

Bunlarin icine cop kutusundaki kirli sividan, tuvaletten vs kurdanla sivi alip ekim kutusunun icindeki jel yuzeye sureceksiniz.

Daha sonra bunlar bir kac gun es ortamda bekleyecek ve bakterilerin/mikroplarin uremesi saglanacak.

Zaten gozle bile farkedilir.

Daha sonra bunladan birisi mikrodalga firinda 5 saniye kadar mikrodalgaya maruz birakilacak. Bir kac gun daha beklenecek.

Sonra her iki numune labaratuvara goturulecek ve sayim yapilacak.

Sayim sonunda mikrodalgaya maruz kalanda kalmayana kiyasla cok daha az nufus artisi varsa evet mikrodalga ise yarar sonucuna varabilirsiniz.

Esasen bir labaratuvara gidip konuyu acarsaniz onlar daha bilimsel bir deney kurgulayacaklardir.
Evet asıl ilk başta aklımda olan buydu. Ancak bizim için imkanı yok. Bunu daha önce düşünüp yapan veya benzeri deneyleri yapan birileri muhakkak olmuştur. Bu yüzden haberi bilgisi veya tecrübesi olan birilerini duymak istedim.
Mikrodalga , mikrop virüs ve bakterileri tamamiyle öldürür mü? Belki de mutantlaşıp zombi olmalarnı sağlar. :eek:

Bütün canlı varlıklar aşırı ısıda ölür. Mikrodalga fırınlar da organik olan tüm varlıkları ısıtır. Bu iki gerçekten yola çıkarak, mikrodalga fırının dezenfektan olarak kullanılabileceğini düşünüyorum ben. Ama berberler neden kullanmıyor bunu da UV-C kabin kullanıyor? Çünkü UV-C kabin çok daha hızlı bir şekilde dezenfekte işini tamamlıyor.

Mikrodalga fırın homojen ısıtan bir şey değil. Yemek ısıtırken fark etmiş olabilirsiniz her yemeği aynı ısıtmıyor. Yani kıyafetin bir kısmını ısıtıp bir kısmına dokunmayacak. Hem kıyafetler su da içermediği için zaten zor ısınacak. Bir de mikrodalga fırınlar kapalı kutu olduğu için içinde duran dalgalar oluşur, bu da homojen ısınmayı sağlamak için kıyafeti sürekli döndürmeyi gerektirir.

UV-C hem iyi çalışıyor hem de hızlı ama onun kötü tarafı da iç taraflara nüfuz edememesi. Böyle durumlarda ozon kullanılabilir.

Mikrodalganin isitabilmesi icin isitilacak nesnenin su molekullerine sahip olmasi gerekiyor.

Bakteri ve mikroplarda su molekulu olabilir (bilmiyorum) fakat viruslerde olmayabilir.

Bir de mikrodalga boyundan daha kucuk nesneler iki tepecik arasina denk gelirse bir sey olmamasi lazim. Dusman ya saginizdan ya solunuzdan iskaliyor.

Duran dalga oluşması için yansıma olması lazım. Yani antenden çıkan dalga ile yansıdığı yüzeyin tam olarak dalga boyuna veya katlarına eşit olması lazım. Tasarımda bunun böyle olmadığını garanti etmiştir üretici diye düşünüyorum.

UV-C hem iyi çalışıyor hem de hızlı ama onun kötü tarafı da iç taraflara nüfuz edememesi. Böyle durumlarda ozon kullanılabilir.

Hastanelerde kullanılan UV-C lambaları ozon da üretiyor. Denediğim için biliyorum. Bu lambalar ile aydınlatıp bir fan ile hava sirkülasyonu sağlanırsa ozon kıyafetin her yerine nüfuz eder. Ama ultraviyole bazı kıyafetlerde renk solmasına sebep olabilir. Belki de en mantıklısı, kapalı bir haznede UV-C lamba ile ozon üretmek ve sadece gazı fanlarla kıyafetin üzerinde sirküle etmek.

Evet asıl ilk başta aklımda olan buydu. Ancak bizim için imkanı yok. Bunu daha önce düşünüp yapan veya benzeri deneyleri yapan birileri muhakkak olmuştur. Bu yüzden haberi bilgisi veya tecrübesi olan birilerini duymak istedim.
Mikrodalga , mikrop virüs ve bakterileri tamamiyle öldürür mü? Belki de mutantlaşıp zombi olmalarnı sağlar. :eek:
Mikrodalga firinlar 2.45 Ghz frekansta yayin yapar. Bu, suyun rezonans frekansi. Canlilarn vucutlarinin %60 ya da daha fazlasi su. Vucudundaki su bir anda kaynamaya baslayinca yasayamazsin. Mutant ya da orumbocuk adam olmazsin. Olursun ama.

her canlı ölümü tadacaktır.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back