Nextwave uydu alıcı arızası

Öğretmen27

Aktif Üye
Merhaba ustalarım. Sene 2006 yılında atandığımda tam olarak 250 TL'ye aldıgım ( o zaman maaşımızın 1/4 'di)başlıkta belirttiğim uydu alıcı arızalandı. Arıza arada sırada cihaz kendini kapatıyordu. Cihazımızın resmi aşağıda.
20200331_194724.jpg

Kapağı açıp voltajları kontrol ettiğimde 30V, 12V ve 24 V un normal oldugunu fakat 3.3 v okumam gereken yerde 2.2V ve 5V okumam yerde 3.6V okuyordum. 3.3V ve 5v pinlerinin hemen yanında 220uf 16V kondansitörlerin değer kaybettiğini gördüm ve değiştirdim sonuç olumsuzdu. Aşağıda değiştirdiğim kondansitörleri fotoda oklarla gösterdim.
vvvvv.jpg

Arızayı bulmaya gerilere doğru gittim. 3.3V ve 5V gerilere doğru gittiğimde birer adet filtre amaçlı bobin ve bobinlerden önce 1000uf 16V 2 adet kondansitör oldugunu gördüm. Bu 2 adet 1000 uf 16v kondansitörün biri 5V diğeri ise 3.3V filtre ediyor. ( Bildiğiniz gibi smps trafosu sonrası hızlı diyotlar 1000 uf 16V kondansitörler sonra bobinler sonra tekrar 220 uf 16V kondansitörler.)

aaaaa.jpg

20200331_194238.jpg

Bu 1000uf ve 16V 2 adet kondansitörü kapasitemetrede görüldüğü gibi 600 uf değerine düşmüş. Değiştirdikten sonra uydu alıcı çalışmaya devam etti.

1000 µF larda gözle görülebilir bir şişme veya PCB'ye akma var mıydı?

Devre de SMPS trafosundan sonra çıkıştaki 3 diyot var. dördüncü diyot takılımı?

Hocam takacağınız bir diyot oradan sıcaklıktan dolayı uçmuşda olabilir
Görüldüğü üzere o bölge biraz kavrulmuş.
Sonuçta diyot takacaksınız Çinlilere kalsa oraya trafoda takmazlar

Hocam takacağınız bir diyot oradan sıcaklıktan dolayı uçmuşda olabilir
Görüldüğü üzere o bölge biraz kavrulmuş.
Sonuçta diyot takacaksınız Çinlilere kalsa oraya trafoda takmazlar
Siz konuyu tam okudunuz mu? Ben arizayi cozdum paylasim olsun diye konu actim.
O diyot sicakliktan ucmus olsaydi arkasinda illa ki izde birakirdi Oyle bir iz yok.
5 adet diyot var 5 adet voltaj cikisi var.

Ben arıza devam ediyor zannettim .Öyle arızalar vardır ki o parça nereden fırlamış anlayamazsınız

Örnek videonun 30-40.saniyeleri
Yerinden fırlayan kapasitor

Bir gun bir arkadas bana tv getirdi. Arkadas televizyoncu ile anlasamamisti. Televizyoncuda kendisine yaptirmadigi icin televizyonun anasini aglatmis. Invertiri, beslemeyi bozmus ve anakarta soketleri yanlis takmis. Soketler yanlis taktigi icin 12V gidecek yere 24V gidiyordu. Bu hatta 24V asagisi bir kondasitor oyle bir patlayip firladi ki Allahtan gozume denk gelmedi.

Forum istatistikleri

Konular
5,823
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back