Nuvoton M031FB0AE mcu LDROM hafızasına ISP kodu sığmıyor.

tekosis

Aktif Üye
Selamün aleyküm ustalarım, yine nuvoton ile karşınızdayım. M031FB0AE denetleyicisi için keilde yazılmış olan ISP_UART bootloader kodunu mcu'ya yükleyeceğim. Bu sayede USB->UART dönüştücü ve ISP programming tool pc programı ile yazdığım kodları bootloader mantığı ile mcu içine yükleme niyetindeyim. Aşağıda verilen adresteki kodu derlediğimde 8KB hex dosyası oluşuyor. Bu hex kodu 2KB olan LDROM hafızasına sığmıyor. Programı biraz kurcaladım page size ayarından başka kurcalanacak bir değer bulamadım. Acaba neyi atlıyorum? Programı sadeleştirmek mi lazım?

Örnek ISP kodu :
https://github.com/OpenNuvoton/M031BSP/tree/master/SampleCode/ISP/ISP_UART/KEIL

Kullandığım MCU bilgi sayfası ;
https://cdn.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/576684_1343388.pdf

Sorun çözüldü. Problemin iki kaynağı var,
1 -Ben daha çok hex dosyasına odaklandım ama bu alana kod yüklemek için .bin dosyasını kullanmalıymış.
2 -Kod optimizasyonu yapmak gerekiyor. Yapınca .bin dosyası 1.97KB oldu, hafızaya sığdı. Videosu aşağıda.

Merhaba, basit bir soru sormak sitedim. Bu Nuvoton mcu ları nasıl ? Endüstriyel mi yoksa endüstriyel serileri de bulunuyor mu ? Karalılık konusunda vs kullanımı nasıl ? Uzun zamanlı test etme şanslarınız oldu mu ?

Merhaba, basit bir soru sormak sitedim. Bu Nuvoton mcu ları nasıl ? Endüstriyel mi yoksa endüstriyel serileri de bulunuyor mu ? Karalılık konusunda vs kullanımı nasıl ? Uzun zamanlı test etme şanslarınız oldu mu ?
bu ucu çok açık bir soru çünkü şöyle birşey demek çok zor;

şu marka şu model işlemci endüstriyel şartlarda %100 kararlı çalışır.

Çakma olan 328P ile onlarca VFD olan ortamda kararlı çalıştıranıda gördüm,
orjinal 32F407'nin daha PLL'i uyanmadan resetlendiğini'de gördüm

Bu tamamen kurduğun devre , ve özen gösterdiğin izolasyon şartlarına bağlı.

Evet, haklısınız. Ama hani nebilim bi espressif gibi karasızlıkları var mıdır ? gibi. hani Sormamın sebebi fiyatları. Bi atmel e bi microchip e ikiside bir oldu zaten de. Fiyatları karşılaştırınca çok uçurum var. ki özellikle 328p ler bir dönem 45$ bandına kadar çıkmıştı.

Evet, haklısınız. Ama hani nebilim bi espressif gibi karasızlıkları var mıdır ? gibi. hani Sormamın sebebi fiyatları. Bi atmel e bi microchip e ikiside bir oldu zaten de. Fiyatları karşılaştırınca çok uçurum var. ki özellikle 328p ler bir dönem 45$ bandına kadar çıkmıştı.
1 tane esp32'im güncel olarak sanayide çalışıyor test amaçlı ürün sayacı yaptım kendisini.
yakında yanına gideceğim.
kaç kere yeniden başlatılmış gelen sayma pulse'leri arasında ne kadar süre var.
Bu gibi şeyleri tutuyor hafızasında.
Ne kadar güveneceğimi test ediyorum, çalıştığı bölge'de elektrik kesintisi nadir yaşanıyor o yüzden bütün resetlenmeleri sapıtma kaynaklı olacaktır resetlendiyse şayet.

Yakında bunun sonuçlarını paylaşırım forumda başına neler geldi.

Makine sigortası atsa dahi benim esp'nin enerjisi kesilmiyor sigortanın grişinden besleniyor.

Bir espc3 de bende çalışıyor. Hem wifi Hem Bluetooth beraber çalıştığında kendisini restleyebiliyor. Ve ADC2 kısmını Wifi ile paylaşıyor sanırım. Datasheetde muhendısler bile kesin şeylerden bahsetmemişler. Ama sürekli revize yapıp ürün geliştiriyorlar. Bu yanları da güzel.

Ben bir süredir kullanıyorum Nuvoton işlemci. Bence fiyata göre oldukça güzel. Bazı sıkıntılı yanları tabi ki var ama bence şans verip kullanmaya değer bir işlemci.

Örneğin nasıl sıkıntıları var ? ve nasıl çözümler üretiyorsunuz ?
Mesela FMC(Flash Memory Controller) çalışırken şöyle bir şey farkettim. Ben hafızadan 1KB'i veri depolamak için ayırdım. Veri yazma işlemini de başarıyla yaptım ama şöyle bir sorun vardı. Bir veri yazdıktan sonra aynı yere tekrar yazım işlemi yapamıyordum. Önce veri yazdığım yeri silmem sonrasında tekrar yazma işlemi yapmam gerekiyordu. Ve atıyorum bir sayfa boyutu 512 KB olsun. Siz o sayfaya 2 KB veri yazdınız. Siz o veriyi silebilmek için o sayfayı komple tekrardan silmeniz gerekiyor. Buna yazılımsal bir çözüm bulamadım :)

Bir de bazı dokümanları karışık geldi bana yani anlamakta zorlandım. Tabi bu benlik olabilir belki siz tak diye anlayacaksınız.

Hmm. Yazılımsal sorunlara mutlaka çözüm vardır. O anlık saatlerce düşünürsünüz bulamazsınız ama farklı bi anda kolay bir çözümünü bulabilirsiniz. Genel olarak donanımsal olarak ilgileniyorum. Yazılımda daha iyi değilim. Donanımsal olarak da nuvoton ile bir kaç prototip kart yapmak istiyorum işin açıkcası.

@m.yildizili şimdilik emekleme aşamasındayım. Bence gerekli tedbirleri alarak düzgün çalışacağını düşünüyorum. Zamanında pic için de aynı muhabbetler dönüyordu. fiyat / performans olarak mevcut piyasa şartlarında gayet güzel iş görür. Okulda öğrencileri arduino ile oyalamak yerine arm mimarisine biraz giriş olsun diye bu denetleyiciyi tercih ettim. Ucuz olduğu için de her öğrenciye üzerinde pot, buton display vs. olan bir deneme kartı yaptıracağım. Algoritma, if else, değişkenler vs. gibi işlemleri önce pic16fxx + ccs c + proteus simülasyonu ile anlatıyorum. üç haftaya kadar nuvotona geçeceğim inşallah.

@tekosis ,eğitimde kullandığınız dosyaları burada da paylaşırsanız bende takip etmek isterim.Hardware için gerekenleri de yazarsanız yapmak isterim
Başarılar

Son düzenleme:
@Omega @m.yildizili zamanla kısa notlar şeklinde videolar hazırlama niyetindeyim. Okulda işler çok yoğun zaman buldukça bu konuya eğileceğim. İnşallah faydalı olan bir şeyler yapabilirim.

Donanım olarak öğrencilere baskı devresini tasarlamaları, montajını yapıp derste arduino board gibi kullanabilmeleri için(ISP ile programlama işini bu yüzden halletmeye çalışıyorum) bir şema vereceğim. Basit bir devre önemli detayları yok ama hazırlayınca buradan da paylaşırım inşallah.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back