NY-D01 100A Punta Nokta Kaynak Modülü

volta

Kıdemli Üye
Görece uygun maliyetli bir pil punta cihazı ararken NY-D01 100A Punta Nokta Kaynak Modülü ile karşılaştım. YAlnız cihazın bağlantı diagramına bakınca kafam karıştı biraz. Normalde bu modüllere sadece araba aküsü veya yüksek akım verebilen lipo bağlayıp kullanmıyor muyuz? Bundaki diagramda bir sürü şey var. Bu alternatif bir senaryo mu yoksa bunun çalışma şekli başka mı sizce?

punta.jpg

Anladığım kadarıyla 9v trafo kartı besliyor ve aynı zamanda mikrodalga trafosunu besliyor. Mikrodalga trafosu burada araba aküsünün işlevini yerine getiriyor. Ayak pedalının işlevi zaten aynı diğer sistemlerde olduğu gibi. Yalnız bu mikrodalga trafosuyla kart arasındaki siyah şey ne onu çözemedim. Birde ben bunu alıp sadece 5000Mah 65C lipo pil bağlayarak kullanabilir miyim?

Siyah malzeme SCR yani Tristör büyük ihtimal.

Kartı satın almadıysan videodaki gibi de yapılabilir. (Denemedim)

Kartı daha almadım. Benzer yöntemleri daha önce görmüştüm. Ama bu tip yöntemler bana kendimi güvende hissetmiyor. Arada bir kart falan olunca kendimi daha güvende hissederim diye düşünüyorum. Bu videoya da bakarım, japoncam elverdiğince faydalanmaya çalışırım :)

Bunların powerbank şeklinde olanlarıda var ama onların performansı düşük olur muhtemelen. Bu tip sistemlerle pil punta cihazlarına görece yakın performans yakalarız diye düşünüyorum.

Japonun yaptığı devrede tristörün işini 200A röle yapıyor.

Devrenin kartlı olmasının avantajı pals süresinin ayarlanabilmesi.
Röleli devrede ek bir devre kartıyla süre ayarlanabilir ama tristör hızına yetişemez.

Yüksek hıza da ihtiyaç yok gibi zaten.

İlana 3 tane resim koymuşlar hepsi birbirinden farklı hangisini gönderecekler acaba :D

(Devre linkini sonradan farkettim baya ucuzmuş)

Bu devredeki tristör güzele benziyor. Kaç amper acaba?
ny-d01-100a-punta-nokta-kaynak-modulu-34974.jpeg

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla 9v trafo kartı besliyor ve aynı zamanda mikrodalga trafosunu besliyor. Mikrodalga trafosu burada araba aküsünün işlevini yerine getiriyor. Ayak pedalının işlevi zaten aynı diğer sistemlerde olduğu gibi. Yalnız bu mikrodalga trafosuyla kart arasındaki siyah şey ne onu çözemedim. Birde ben bunu alıp sadece 5000Mah 65C lipo pil bağlayarak kullanabilir miyim?
Mikrodalga fırın trafonu kullanılmalı 100A kadar akım sağlar.

@volta

NY-D01 100A Punta Nokta Kaynak Modülü kullanılarak yapılan punta cihazı
Mikrodalga fırın trafosu ile yapılmıştır.

Yani sadece 9-12VAC bir adaptör ve mikrodalga trafosu ile bu kartı kullanarak punta yapabilir miyim?

Bu karti 12 volt aku yada lipo pil ile kullanamazsınız.

Kart üzerindeki triyak. Triyak ile mikrodalga trafosundan yapilacak bir akim trafosu olur yada punta için sarılmış uygun bir transformatorun sadece primer sargisini anahtarlayarak kontrol sağlıyor.

Hiçbir zaman sekonderi anahtarlamiyor.

Bu karti 12 volt aku yada lipo pil ile kullanamazsınız.

Kart üzerindeki triyak. Triyak ile mikrodalga trafosundan yapilacak bir akim trafosu olur yada punta için sarılmış uygun bir transformatorun sadece primer sargisini anahtarlayarak kontrol sağlıyor.

Hiçbir zaman sekonderi anahtarlamiyor.
Yani 9-12VAC da bir trafo ile mi sağlanmalı (bir üstteki resimdeki gibi) adaptör olmaz mı diyorsunuz. Bu trafo olayı çok anladığım birşey değil o yüzden soruyorum.

Birde bu kartla lipo pille kullanılan karttan daha iyi mi performans alırım @serkan_48 . Lipo pille kullanılandan kastım aşağıdaki olanlar.

Yani 9-12VAC da bir trafo ile mi sağlanmalı (bir üstteki resimdeki gibi) adaptör olmaz mı diyorsunuz. Bu trafo olayı çok anladığım birşey değil o yüzden soruyorum.

9 ile 12 volt trafo bu kartın çalışması için gereken düşük güçlü trafo. Evet bu sistemde 2 trafo olmali. Biri karti besleyecek diğeri ise yüksek güçlü olan punta yapacak.

Birde bu kartla lipo pille kullanılan karttan daha iyi mi performans alırım @serkan_48 . Lipo pille kullanılandan kastım aşağıdaki olanlar.

Şöyle söyleyeyim. Piyasada bu lipo pil ile çalışan kartlardan yada aku ile çalışan kartlardan çok gördüm. Bunlarla ilgili iki tespitim var.

1 çok ariza yapıyorlar. Çıkışı kısa devre olduğu için bir süre sonra mosfetler gidiyor.

2 bu kartlar profesyonel kanım yerine amatör uygulamalar için. Seri punya yapacaksanız hiç dayanmıyor. 5 punta at cihazi dinlendir sonra iki punta at yine dinlendir gibi gitmek lazım.

Ama trafolu punta sisteminde seri olarak onlarca punta atabilirsiniz. Iyi havalandırma yaparak.

İyi havanlandırma derken, neden böyle birşeye ihtiyaç var?

Mikrodalga trafosu ile yapılan punta trafosunda fan kullanmakta fayda var.

Bu trafo genelde alüminyum sargili ve bir süre çalıştığında ısınmaya başlıyor. Art arda kac kez punta atacaksınız bunu bilmiyorum ama fan kullanımı iyi olur. Cok sık ve uzun süre punta atmayacaksaniz sorun olmaz.

Birde özel kaynak probu lazım galiba. n11'de 6 mm2 prob için 50A dayanım vermiş. Fiyatıda 433TL. Biz burada 100Aden bahsediyoruz.

Aşağıdaki tabloya bakınca bunun probu çok pahalı olur gibi gözüküyor. Sanırım ben birşeyleri kaçırıyorum. Yoksa böyle astronomik bir fiyat çıkacak.

Wire-Gauge-Size-Wire-Ampacity-Table.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back