Obd2 cihazı

semih_s

Kıdemli Üye
Merhabalar. Bir obd2 okuma yazma cihazı almak istiyorum. Bluetooth-wifi çalışan ucuz cihazlar buldum 100-300 arasında. Kullanan var mı bunlardan? Daha kabiliyetli olanlarına da bütçe ayırabilirim.
Benim cihazdan beklentim hata kodlarını okumak, silmek. Anlık sensör verilerini okuyabilmek.
Babamın arabasının motorunu indirdim bu ay. Kapak contası değiştireceğim derken kırılan buji parçasının silindiri çizdiğini görünce komple söktüm motoru.
Şimdi saat gibi çalışıyor. Bu iş o kadar da karmaşık değilmiş. Ama bir de arabaya kulak vermek lazım. Kaç seferdir egzoz muayenesinden hilesiz geçmiyor araba.

Ekler

• IMG20230315141800.jpg
    IMG20230315141800.jpg
    843.1 KB · Görüntüleme: 95
  • IMG20230315141800.jpg
    IMG20230315141800.jpg
    843.1 KB · Görüntüleme: 89
Merhabalar. Bir obd2 okuma yazma cihazı almak istiyorum. Bluetooth-wifi çalışan ucuz cihazlar buldum 100-300 arasında. Kullanan var mı bunlardan? Daha kabiliyetli olanlarına da bütçe ayırabilirim.
Benim cihazdan beklentim hata kodlarını okumak, silmek. Anlık sensör verilerini okuyabilmek.
Babamın arabasının motorunu indirdim bu ay. Kapak contası değiştireceğim derken kırılan buji parçasının silindiri çizdiğini görünce komple söktüm motoru.
Şimdi saat gibi çalışıyor. Bu iş o kadar da karmaşık değilmiş. Ama bir de arabaya kulak vermek lazım. Kaç seferdir egzoz muayenesinden hilesiz geçmiyor araba.
araç kaç model?
1997 öncesi can bus hattı bulunan çok az araba var.

99 proton persona 1.5 sgorta kutusunun yanında obd portuna benzer bir şey bu gördüm. Ama bu arabaya yaramasa da obd2 cihazlardan satın alacağım.

Elm327 ile sadece okuma yaparsınız ecu ya müdahale edemezsiniz ayrıca elm ler çok kısıtlı genel bilgileri, parametreleri gösterir yani sorun tespiti için alıyorsanız istediğinizi size vermeyebilir.

Burada bu tip cihazlardan bazıları var ama ya pahalı ya türkiyede bulunmuyor. Belki de ben bulamadım.

Elm327 ile sadece okuma yaparsınız ecu ya müdahale edemezsiniz ayrıca elm ler çok kısıtlı genel bilgileri, parametreleri gösterir yani sorun tespiti için alıyorsanız istediğinizi size vermeyebilir.
elm327 v1.5 ile 2018 talismanın(reno) pyren(klip) ile pc üzerinden bütün ünitelere bağlanıp veri yazıp okuduk hatta gaz pedalının soketini söküp gaz pedalı gibi de davadırdık.

Bu arıza okur, bu veri yazmaz diye birşey yok.
Bu obd2 cihazları transreciver olarak çalışıyor başka bir numarası yok. Cihaz içindeki can bus tamponunun desteklediği bütün protokoller ile veri alış verişi yapabilirsiniz

Veri yazmaktan kastınız nedir
mesela 19b adresine 0xFF yazmak.
13 adresine 0x800 yazmak.

araçtan araca değişir kimi araç decimal olarak iletişim kurar kimi araç binary olarak kurar kimi araç hex olarak kurar genelde hex olarak kuruyorlar.

Şu anda gökten düşmekte olan bir OBD2 cihaz var, bana doğru geliyor. Modelini bilmiyorum. Elime ulaştığında önümüzdeki hafta sonu kullanacağım.

OBD Adapters & Dongles

OBD Auto Doctor supports all ELM327 based hardware interfaces. Some of the adapters are listed in this page but many are left out. The best adapters in the market are from PLX Devices (Kiwi adapters) and ScanTool.net (OBDLink adapters). Those adapters have the best performance and compatibility...
www.obdautodoctor.com
www.obdautodoctor.com
Bu liste de iyiymiş. PC-android uygulamalarını vs. inceleme fırsatım olmadı. İşin doğrusu teknik-teorik olarak kendimi otomobil konusunda bilgili görsem de bu seviyede kurcalamaya yeni başlıyorum ve yukarıdaki araba da bana kobay olacak. Kayda değer, faydalı olabilecek bir tecrübem olursa paylaşacağım

Şu anda gökten düşmekte olan bir OBD2 cihaz var, bana doğru geliyor. Modelini bilmiyorum. Elime ulaştığında önümüzdeki hafta sonu kullanacağım.

Bu liste de iyiymiş. PC-android uygulamalarını vs. inceleme fırsatım olmadı. İşin doğrusu teknik-teorik olarak kendimi otomobil konusunda bilgili görsem de bu seviyede kurcalamaya yeni başlıyorum ve yukarıdaki araba da bana kobay olacak. Kayda değer, faydalı olabilecek bir tecrübem olursa paylaşacağım
Sende 32F103'de var abi.
32F103'e bir tane can-bus tamponu ile kendi cihazını yapabilirisin fakat hazır software'ları pahalı satıyorlar güzel tecrübe olur data ayıklamak data yazmak vs.

ben can bus üzerinden çalışan nissan markalı bir araca hız sabitleme yapmaya çalışmıştım ortalama düzeyde çalışıyordu ağır PID bilgisi gerektirdiği için üst düzey bişey çıkmadı ortaya.

Sende 32F103'de var abi.
32F103'e bir tane can-bus tamponu ile kendi cihazını yapabilirisin fakat hazır software'ları pahalı satıyorlar güzel tecrübe olur data ayıklamak data yazmak vs.

ben can bus üzerinden çalışan nissan markalı bir araca hız sabitleme yapmaya çalışmıştım ortalama düzeyde çalışıyordu ağır PID bilgisi gerektirdiği için üst düzey bişey çıkmadı ortaya.
Şimdilik arıza tespiti ve tamirat yapabilmek amacım. Neyin ne olduğunu öğreneyim hele.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back