Özel Cetvel

aren01

Üye
Selamlar pcb cetvel yapmak istiyorum ama piyasada satılanlar gibi değil (10cm x 10cm çoğu üretici bu boyutları daha ucuz yapıyor) üzerinde 2.54mm header, 1.27mm header, 1mm header gibi boşlukların olduğu bir pcb referans cetveli ama aklıma elektronikte kullanılan populer devre elemanları gelmiyor öneri verebilirmisiniz yapma amacım pcb çizmeyi seviyorum yoksa bunu yapacağım paraya gidip kumpas alabilirim

Son düzenleme:
bir devre tasarlarken bu cetvel ile referans alabileceğiz örnek olarak :
1703617823986.png
1703617827813.png

hocam benim demek istediğim şöyle mesela evde 5x11mm bir kondansatörüm var çizim yaparken bacakların arasındaki mesafeyi ölçüp ona göre devam etmeliyim kısacası kompanentlerin bacaklarının arasındaki mesafeyi ölçmek için bir cetvel istiyorum ama aklıma fazla devre elemanı gelmiyor sizden istediğim devre elemanları ve piyasadaki en yaygın boyutları

2.54 mm malum. 2mm headerlar var ayırdetmek için koyulabilir. Kondansatörlerde de çeşit var. Ozdisandan filtre seçimlerinde "lead spacing" diye geçiyor. Buradan bakabilirsin. Dirençler keyfi olarak yerleştirilebiliyor. Ama bunlar için de 2.54 ve katları olabilir.
Ben delikli plaket veya breadboard kullanıyorum referans için THT komponentlerde.

Basıt 2 bacaklı veya sabit aralıklı komponentler için kumpas daha pratik olur saki

delikli plaket veya breadboard kullanıyorum referans için THT komponentlerde.
evet mantıklı bir yöntem ama devre kartı çizmek zevkli hemde kendi tasarladığım birşey olsun diye
Basıt 2 bacaklı veya sabit aralıklı komponentler için kumpas daha pratik olur saki
bende plastik bir kumpas var 40tlye almıştım sanırım. pek hassas ölçmüyor devre kartını yaptıracağım paraya kumpas alabilirim evet ama dediğim gibi devre kartı tasarlamak hoşuma gidiyor

1374047906_pcbwayruler-2.thumb.jpg.30416902344e91397df3d705a64d30eb.jpg

Smd versiyonu belki fikir verebilir.
WP_20190515_17_21_48_Pro.jpg

PCBRuler1s.jpg

PCBWay bu tür SMD cetveli PCB yaptıran müşterilerine hediye yada çok ufak bir ücret karşılığında gönderiyor diye biliyorum.

Aslında bunun pdf linki eklenebilirse asetata çıktısı bile iş görebilir
@taydın da bunun altın kaplamalısı bile vardır :katil2:

Son düzenleme:
İyi niyetle öneride bulunuyoruz fakat profesyonel PCB çizimi yapan arkadaşlar böyle bir şeye gerçekten ihtiyaç duyar mı? Belki gereksiz bir ürün olacak ? Kendi kullanımınız için bile ihtiyaç olmayabilir.

İsterseniz yol yakınken vazgeçin. Tüm parçalar çizim programı içerisinde zaten vardır. Ender durum için kumpas kullanılabilir

Üretici firma zaten boyutları veriyor. uymuyorsa özel komponent çizim yapılır

İyi niyetle öneride bulunuyorlar bulunuyoruz fakat

Profesyonel PCB çizimi yapan arkadaşlar böyle bir şeye gerçekten ihtiyaç duymuyor sanırım. İsterseniz yol yakınken vazgeçin? Tüm parçalar çizim programı içerisinde zaten vardır. Ender durum için kumpas kullanılabilir
evet ama dediğim gibi devre kartı tasarlamak hoşuma gidiyor
yoksa bunu yaptıracağıma gidip kumpas alabilirim

Son düzenleme:
1.27mm, 2mm, 2.54mm, 3.96mm gibi standart aralıklarla 10pinlik tht bir seri yapılabilir.
Ayryeten örnek cetvellerde gördüğümüz 10th den 150th'ye kadar 5th adımlarla Via yapılabilir. Bu vialar sayesinde header, kondansatör, connector gibi dip kılıf malzemeler için hangi kalınlığın uygun olduğu rahatça seçilebilir.

1.27mm, 2mm, 2.54mm, 3.96mm gibi standart aralıklarla 10pinlik tht bir seri yapılabilir.
Ayryeten örnek cetvellerde gördüğümüz 10th den 150th'ye kadar 5th adımlarla Via yapılabilir. Bu vialar sayesinde header, kondansatör, connector gibi dip kılıf malzemeler için hangi kalınlığın uygun olduğu rahatça seçilebilir.
Delikler bukadar çeşitli delinebilir mi üretici yuvarlar bence ne yakın uca yoksa makinelerin sürekli uc değişmesi gerkirdi

Delikler için şunu diyebilirim: Bazen pcbde 30th 35th geniş geliyor. Pad oluşturup 33 ayarlayın da tatlı sert geçecek şekilde ayarlanıyor. Belki bana denk geldi bilmiyorum ama 5th arayla 15, 20, 25, 30, 35, 50th padlari sık kullanıyorum.

Delikler için şunu diyebilirim: Bazen pcbde 30th 35th geniş geliyor. Pad oluşturup 33 ayarlayın da tatlı sert geçecek şekilde ayarlanıyor. Belki bana denk geldi bilmiyorum ama 5th arayla 15, 20, 25, 30, 35, 50th padlari sık kullanıyorum.
Volume cok yüksek gerçi panelemeyi optimize edip farklı tezgahlar kullanıyor olabilirler her olçü araliği için

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back