Peltier Sistemin Sıcaklık Kontrolü

akrep066

Yeni Üye
Katılım
15 Mart 2023
Mesajlar
1
Analog bir PID sıcaklık kontrol devresi tasarlayacağız. Peltier malzeme kullanarak belirli bir aralıkta sabit bir sıcaklığı koruyabilen, istenen bir sıcaklığa ulaşan bir sistem oluşturmamız gerekli. Potansiyometreyi en sola cevirdiğimizde peltierin sıcaklığını kontrolcü devremiz örneğin 10 dereceye getirecek. 10 dereceye gelene kadar kontrolcümüz peltierden gerekli akımı geçirecek sıcaklık düşmeye başlayacak. Bunu sıcaklık sensörü ile ölçeceğiz. Sensörden okuduğumuz değere göre 10 derceye geldi diyene kadar sistemimiz bu peltieri sıcaklığını kontrol edecek. Potansiyometreyi en sağa çevirdiğimizde ise örneğin 40 derece ayarlamış olacağız. Peltier 40 dereceye ulaşana kadar ısınmaya devam edecek. 40 derceye geldiğinde o dercede koruyacak aynı akımı vermeli. Ortam sıcaklığına bağlı olarak böyle bir devre nasıl tasarlayabiliriz? hangi devre elemanlarına ihtiyacımız var ? Yardımcı olur musunuz?
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Katılım
24 Şubat 2018
Mesajlar
16,591
İlla devre mi olması gerekiyor? Bir arduino ve PWM ile sürülen bir MOSFET kullanarak çok daha verimli bir kontrol elde edilebilir.

Bir de ısı kontrolünün ne kadar kaliteli olması gerekiyor? PID kontrol gerekli mi? Gerekli değilse arduino'da düz mantık yaz programı: Isıyı ölç, ayarlanandan yukarı ise ver akımı peltier'e. Aşağıda ise kes akımı.
 
Top