Punta kaynağı makinası yapmaya karar verirsen, bu aletin sana çok faydası olacak. Göz kararıyla çatır çutur ark yaptırarak değil, pozitif bir şekilde akımı ölçerek "800 A de puntalıyorum ve iyi sonuç alıyorum" diyebileceksin :)
Bu gidişle onada para verir alırız. Mikrodalga trafosu iş yerinde yatıyor. Sekonderini primerin altına sarmışlar. İyice de verniklemişler. Sökmesi dert.

Motor kalkış akımını ölçmek de bakım işlerinde çok değerli bir özellik. Mesela yeni alınan bir makinada ölçümleri yaptın ve bir kenara yazdın. Sonraki zamanlarda tekrar tekrar ölçtüğünde kalkış akımı giderek yükseliyorsa, mekanizmada birşeyler sıkışmaya başlamış demektir, veya rulman arızası yoldadır. Bunları erken yakalamak anlamında bu ölçüm çok faydalı olur.

Ut210E alınmaz mı benim listenin kara derinliklerinde var da olmazsa güncellerim listeyi :D

Şimdi pc başında değilim. 1-2 saat içinde bir daha bakarım.

E amiral gemisi değil mi ?
Bak ibrahim. UT210D daha iyi. E modeli 100A'e kadar ölçerken D modeli 200A' e kadar ölçüyor.
Ayrıca D modelinde 60kHz'e kadar frekans, 1000 C' ye kadar sıcaklık ölçümü de var. Bu ikisi olmasa bile Sırf amper ölçümünde öne geçiyor.

Senin listede neler var bakıyım? :D

unit ut210 serisi özellikleri.png

6-9 karikatüründeki bakış açısı işte...
ya birileri tır kantarında gazoz kapağı tartmak istemiyorsa!?

Linkteki Uni-T UT210D pensampermetreyi almayı düşünüyorum. 600v 200A
Aynı fiyatlarda "şunu alsan daha iyi" diyeceğiniz bir cihaz var mı?
Ben rahat rahat akım ölçmek için alacağım. Üzerinde sıcaklık ölçme, direnç ölçme gibi şeylerde var. Başka ne amaçla kullanılır bilmiyorum. Yani "pensampermetre de şu özellik olsa iyi olur" dediğiniz bir şey var mı?

Tam bir çöp. Sakın paranızı boşa atmayın. Bu ürünü ucuz diye bir çok sahada kullanıldığını gördüm.
Öyle saçma alet ki şöyle. Diyelim 15A geçiyor kablodan soldan sağa.

Bu şekilde ölçerseniz 15A gösteriyor, tersine çevirinde -15V görecekken, -14A falan gösterdiğini gördüm.
Aman diyim ucuz diye kanmayın, biraz daha paraya kıyın, pensampermetrede unit'den uzak durun. Her baba yiğidin yiyeceği iş değil akım olayı.
Her gün 200-300A ile çalışan bir abiniz olarak söylüyorum.

Benim herkese önerdiğim tek alet 200A altı için fluke 365, üstü için ise fluke 375 önerimdir. Milyon dolar fiyatları ama mezara kadar götürür bu aletler sizi öyle düşünmek lazım.

Tam bir çöp. Sakın paranızı boşa atmayın. Bu ürünü ucuz diye bir çok sahada kullanıldığını gördüm.
Öyle saçma alet ki şöyle. Diyelim 15A geçiyor kablodan soldan sağa.

Bu şekilde ölçerseniz 15A gösteriyor, tersine çevirinde -15V görecekken, -14A falan gösterdiğini gördüm.
Aman diyim ucuz diye kanmayın, biraz daha paraya kıyın, pensampermetrede unit'den uzak durun. Her baba yiğidin yiyeceği iş değil akım olayı.
Her gün 200-300A ile çalışan bir abiniz olarak söylüyorum.

Benim herkese önerdiğim tek alet 200A altı için fluke 365, üstü için ise fluke 375 önerimdir. Milyon dolar fiyatları ama mezara kadar götürür bu aletler sizi öyle düşünmek lazım.
bilgi için çok teşekkürler. ben de konuyu okumaya başladığımda @Gokrtl ı uyaracaktım, şurada uni-t temassız ölçerlerin kötü ününden bahsedilmiş diye;
ama konuda aşağıya indikçe geç kaldığımı farkettim, bir yandan da belki o blogda sadece belli modeller kastedilmiştir de burada bahsedilen modeller iyi olabilir diye düşündüm (208'ler de mi kötü?) diğer taraftan fluke da çok para :(
ne yapsam bilemedim dc clamp için beklemeye ve araştırmaya devam sanırım :(

Ut210e elimde var. Fluke17B ile DC akım ölçümleri arasındaki fark Amper başına 10-15mA civarında. Pensampermetre için bence güzel bir hassasiyet.

1560₺ civarında

Aldık artık...
Gelince test edip hata oranlarına bakacağız. Benim açımdan çok fazla önemli değil hata oranı. Evde kendi çapımda uğraşan biriyim. Nokta atışı hesaplar yapmam gerekmiyor. Fluke alacak kadar kaynak ayırmam pek mümkün değil zaten. Olduğu kadar, olmadığı kader. :)

şurada uni-t temassız ölçerlerin kötü ününden bahsedilmiş diye

Makaleyi okumadım ama UNI-T pens ampermetrelerine genel olarak kötü diyorsa bu çok yanlış. Mesela bende 210D nin daha eski bir jenerasyonu olan UT203 var, hem AC hem de DC de son derece güzel ölçüm yapıyor.

Şimdi denedim, 10.7 A akım geçiriyorum bir iletkenden, Hem UT203 hem de Fluke 376 FC 10.6 A ölçüyor. Yönlerini değiştirince de ikisi aynı akımı ölçüyor ve eksi işareti koyuyor.

Makaleyi yazan bu hatayı yaptı mı yapmadı mı bilmiyorum ama, pensampermetre ile DC akım ölçerken önce sensördeki "artık manyetizmayı" sıfırlamak lazım. Eğer bunu yapmazsan, hem UT203 hem de Fluke 376 FC çok hatalı ölçüm yapar.

1707988659458.jpeg

Hatta UT203 sıfırdan sonra iki hane çözünürlüğü var, fluke'da sadece tek hane :D birinin fiyat 1000 TL diğerinin 27 bin TL olduğunu düşünürsen, hangisinin fiyat/performans olduğu rahatlıkla anlaşılır :ok1:

UT203 var bende. özellikle dc birkaç amper gibi ölçümlerde çokta güvenilir değil. devre üzerinde çalışırken düşük akımları, özellikle 1 amper altını pratik bir şekilde ölçerim gibi bir niyetin varsa hiç bulaşma. ama yüksek akımlarda ve ac de iş görüyor. zaten 10 amper üzeri için zaruri ihtiyaç oluyor pens.

özellikle dc birkaç amper gibi ölçümlerde hiç güvenilir değil

Güvenilir değil dediğin zaman, sanki o aletin o akımları ölçmesi lazım da ölçemiyor, ama Fluke alsan ölçebiliyor gibi bir anlam çıkıyor. Birkaç amper akım için HİÇBİR pens ampermetre uygun değildir. Çözünürlük çok düşüktür, hata oranı fazladır. Burada marka farketmez.

Güvenilir değil dediğin zaman, sanki o aletin o akımları ölçmesi lazım da ölçemiyor, ama Fluke alsan ölçebiliyor gibi bir anlam çıkıyor. Birkaç amper akım için HİÇBİR pens ampermetre uygun değildir. Çözünürlük çok düşüktür, hata oranı fazladır. Burada marka farketmez.

Bunu da netleştireyim, pens ampermetre ile DC akım ölçerken durum bu. AC akımda pens ampermetrelerin hem çözünürlüğü hem de hata oranı ciddi oranda azalır, performans artar. Hatta özel kaçak akım pens ampermetreleri var, mikroamper ölçebiliyor!

Eğer kaçak akım pens ampermetre tavsiyesi istenseydi, zaten marka olarak fazla seçenek yok. Yapılacak iş de çok zor. Ben de doğrudan Fluke tavsiye ederdim, gerçekten çok başarılı bir cihaz.

kast ettiğim genel olarak dc pens ampermetrelerdi. sadece ut203 kullandığım için onu yazdım.
öte yandan aynı metodla ölçüm yaptıkları halde birkaç amper söz konusu olsa bile fluke ile uni-t arasında güvenilirlik anlamında ciddi fark vardır değil mi?

Son düzenleme:
öte yandan aynı metodla ölçüm yapsalar bile fluke ile uni-t arasında güvenilirlik anlamında ciddi fark vardır değil mi?

Fluke düşmeye dayanıklıdır. Ekstrem hava şartlarında test edilmiştir. Nemli hava, kuru hava. Elektrostatik olan ortamda, güçlü manyetik alan olan ortamda, yani sanayinin her yerinde her şartta kendini kanıtlamış bir cihaz. Çok farklı testten geçirilip davranışı karakterize edilmiştir. Mesela çene içinde kablonun konumlandırılma şekline göre de test edilip her durumdaki tolerans verilmiştir. Yani bu cihazı kullanırsan hiçbir sürpriz ile karşılaşmazsın. 40 yılda bir karşılaşırsan ve büyük zarara yol açarsan da "abi fluke ile ölçtüm yav, akım normaldi, daha ne yapabilirdim ki?" deme lüksün var :katil2:

Ölçüm metodu anlamında, kullanılan komponentlerin üst seviye kaliteli olması, devrenin genel anlamda ölçüm performansı konusunda da avantajlar vardır, ama bu avantajlar çok belirgin olmaz. En azından 27 misli para verdirtecek avantaj yaratmaz.

Fluke'un kaçak akım pensampermetrelerinde ise çok ileri seviye ölçüm teknolojisi vardır. Aynı işi yapan fazla marka olmaması, yapanların da performans anlamında çok uzak kalması bunu gösteriyor zaten. Orada verdiğin paranın gerçekten karşılığını alıyorsun.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back