PIC12F675 Servo Tester Şeması

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
PIC16F675 ile Servo Tester yapmak isteyenler için elimdeki servo testerin şemasını çıkarttım.
Eğer çip üzerindeki kodları okuyabilirsem burada paylaşacağım, okuyamazsam kendiniz yazmak zorunda kalacaksınız.
Ürünü Çinden almıştım. Çipin üzeri tamaen kazınmış yada özel üretim olarak hiç yazılmamıştı. Sadece altında E6241J1 kodu vardı.
Eğer servo tester'ınız bozulduysa ve böyle bir durumla karşı karşıya iseniz yüksek ihtimalle çipniz PIC12F675 serisidir.

servotester.jpg
20220304_102221.jpg

pic12f675_servo_tester.jpg

Çin'de çok ucuza PIC klonu yapan şirketler var. Eğer bu klonlardan biriyse okuyamayabilirsin, çünkü programlama protokolleri farklı oluyor. Ama sıfırdan bu kodu yazmak aşırı zor bir şey olmasa gerek.

Çin'de çok ucuza PIC klonu yapan şirketler var. Eğer bu klonlardan biriyse okuyamayabilirsin, çünkü programlama protokolleri farklı oluyor. Ama sıfırdan bu kodu yazmak aşırı zor bir şey olmasa gerek.
ATtiny serisi olsaydı tam bir proje olsun diye yazardım ama PIC bilmiyorum.
İş yerimde bir tane çip okuyucu var. Onunla şansımı deneyeceğim. Artık şansa bir şekilde kopyalarsam paylaşırım.

@Gokrtl aynı şemayı ATtiny için uyarlamak zor değil. Neden dönüştürmüyorsun?

@Gokrtl aynı şemayı ATtiny için uyarlamak zor değil. Neden dönüştürmüyorsun?
Attiny 45TL, Servo testerin kendisi 20TL
Ancak boş bir zamanımda devresini çizer, kodlarını yazarım. Ama fiziki olarak yapmak şuanki enflasyona göre gereksiz masraf oluyor.
İlerde bir gün enflasyon normale dönerse yada benim alım gücüm yükselirse sırf proje olması için fiziki olarak da yaparım.

eğer yapacaksanız baştan daha birçok özellik eklenebilir .Üstüne 3 dijit 7segman koyulup motorun çektiği anlık akım ölçülüp yazılabilir.
Farklı voltajlarda test edilebilir mesela çıkışa bir devre kurup 1-7 volt arası ayar yapacak şekilde ayarlanabilir hale getirilip motoru kullanmadan önce bu testleri yapıp ona göre besleme gerilimi/akım kaynağı seçilebilir.

eğer yapacaksanız baştan daha birçok özellik eklenebilir .Üstüne 3 dijit 7segman koyulup motorun çektiği anlık akım ölçülüp yazılabilir.
Farklı voltajlarda test edilebilir mesela çıkışa bir devre kurup 1-7 volt arası ayar yapacak şekilde ayarlanabilir hale getirilip motoru kullanmadan önce bu testleri yapıp ona göre besleme gerilimi/akım kaynağı seçilebilir.
Dediğim gibi yapacak olursam aklıma gelen, sizlerin önereceği bütün opsiyonları eklerim.
Zaten kanım kaynamaya başladı. Elimdeki projeleri bitirince muhtemelen yaparım.

Dediğim gibi yapacak olursam aklıma gelen, sizlerin önereceği bütün opsiyonları eklerim.
Zaten kanım kaynamaya başladı. Elimdeki projeleri bitirince muhtemelen yaparım.
ben benzer bir cihazı 220 servoları test etmek için yapmaya çalışmıştım bundan 1.5 yıl önce o zaman aliexp'de arduino nanoların teki 4.5-5 lira civarı bende 10 tane almıştım kendime 4ünü 220 servo test etmeye cihaz yaparken bozdum/patlattım cihazı da yapamadım. Ekonomik sıkıntımız olmasa neler neler yapılabilir ama malesef :(

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back