Raspberry Pico ile EEPROM Kullanımı

Ahmet

S38>S85
@Gokrtl abimin ricası üzerine bu konuyu açıyorum.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Kartın datasheet dosyasında dahili eeporumun olduğuna dair bir bilgiye rastmadım kart örneklerinde gelen "EEPROM" örneğini düzenleyip daha kolay anlaşılır bir hale getirdim bunun paylaşımını yapacağım.
Datasheeti aşşağıda paylaştım görebilen varsa eeprom'u lütfen bilgilendirsin.

Ekler

• PİCOdatasheet.pdf
    21.9 MB · Görüntüleme: 138
İlk önce bu kodu çalıştıracağız;
Hem kart üstündeki "GP25" ledini yakıp söndürüyor yazınca.
Hemde seri porta çıktı yapıyor;
EEPROM WRİTE:
#include <EEPROM.h>

int addr = 4;
 int a = 22;
void setup() {
  EEPROM.begin(512);
  pinMode(25,OUTPUT);
}

void loop() {

EEPROM.write(addr, a);
  digitalWrite(25,HIGH);
  delay(1000);
  digitalWrite(25,LOW);
  delay(250);

if (EEPROM.commit()) {
      Serial.println("YAZMA BASARILI");
  }
  else{
    Serial.println("YAZILAMADI");
  }

}

Yazma kodunu birkaç saniye çalıştırdıktan sonra kartın elektriğini kesin(bunu yapmayabilirsiniz elektrik kesilince kalıcılığını görmek için yapmanızı tavsiye ediyorum).
Bu kodu kartımıza yükleyip seri portu açtığımızda 22 çıktısını görmemiz gerekiyor.
EEPROM READ:
#include <EEPROM.h>

int address = 4;
int a;

void setup() {

Serial.begin(115200);
  EEPROM.begin(512);
}

void loop() {

a = EEPROM.read(address);
  Serial.print(a);
  Serial.println();
  delay(500);
}

evet bir EEPROM görünmüyor datasheet'te. Ama senin verdiğin örnek kodda da tuhaflık var. EEPROM'un hangi bus'a bağlı olduğu belli değil, SPI mı I2C mi. Belki de de PICO daki flash belleğin bir kısmını bir EEPROM gibi kullanıyor. Ama bunun için de gene kütüphanenin bir şekilde yapılandırılması lazım. Kütüphaneye demen lazım, benim eeprom SPI, I2C ye bağlı, veya bende EEPROM yok, flash'daki şu adresi EEPROM gibi kullan. Sonra EEPROM boyutunu da belirtmen lazım. Yoksa kütüphane nereden bilecek nasıl davranacağını?

evet bir EEPROM görünmüyor datasheet'te. Ama senin verdiğin örnek kodda da tuhaflık var. EEPROM'un hangi bus'a bağlı olduğu belli değil, SPI mı I2C mi. Belki de de PICO daki flash belleğin bir kısmını bir EEPROM gibi kullanıyor. Ama bunun için de gene kütüphanenin bir şekilde yapılandırılması lazım. Kütüphaneye demen lazım, benim eeprom SPI, I2C ye bağlı, veya bende EEPROM yok, flash'daki şu adresi EEPROM gibi kullan. Sonra EEPROM boyutunu da belirtmen lazım. Yoksa kütüphane nereden bilecek nasıl davranacağını?
abi karta ait eeprom kütphanesi verdiğim linkte.
Onu bu kütphanede nasıl diyeceğiz bilmiyorum.
Ben kartın eeprom örneğini daha sade anlaşılır hale getirdim sadece örneklerde'de yazılmamış

Tamam bu genel bir EEPROM kütüphanesi değil. Bu SADECE PICO için yazılmış bir kütüphane. Flash'ın bir bölgesinin EEPROM API ile yazılıp okunmasını sağlıyor.

Tamam bu genel bir EEPROM kütüphanesi değil. Bu SADECE PICO için yazılmış bir kütüphane. Flash'ın bir bölgesinin EEPROM API ile yazılıp okunmasını sağlıyor.
Abi peki eeprom hafızamız burda flash hafızamız kadar mı yoksa bir sınırlama var mı?

Aslında bir de piconun değil çipin datasheet ini bulup bakmak lazım. Bir ihtimal belki orada eeprom kırıntısına rastlarız. Bana çok mantıksız geliyor böyle gelişmiş, çift çekirdekli bir çipte eeprom olmaması.

mm.png

Maaşallah tırnak kadar çip, 654 sayfa data. EEPROM'a yer kalmamış galiba :katil2:

Rom dediği kendi bios'u oluyor ellaham.

Abi peki eeprom hafızamız burda flash hafızamız kadar mı yoksa bir sınırlama var mı?

Yok belli bir alan eeprom için ayrılmış. Kaynak kodunda maksimum 4 KByte olduğu anlaşılıyor, ama flash'daki adresi bu kaynak kodundan anlaşılmıyor. Ancak PICO için bir program derleyip öyle bakmak lazım.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back