Rüzgar türbini

Rüzgar gülü için en iyi alternatif elektirkli bisiklet motoru.

İçinde bulunan dahili rulmanlar sayesinde kolay hareket alıyor yüksek devirlerde sorun çıkarmıyor bu sayede bir rediksiyon yaparak gücü azaltıp hız verilirse gayet verimli kullanılır

Amaç akü şarj etmekse o resmini koyduğun step motor iş görür, ama şarj süresi çok uzun olur. Saatlerce sürebilir.

Ama doğrudan şerit LED yakacaksan o step motorun akım kapasitesi yeterli olmaz. Ya voltaj çok düşük olur ve LED'ler hiç yanmaz, veya motor çok aşırı ısınır ve sonunda ruhunu teslim eder.
tam olarak istediğim akü şarj etmek

eğer yaşadığınız yer aşırı rüzgarlı değilse güneş enerjisine dönün daha sağlıklı şarj elde edersiniz

burada elimle çeviriyorum ve uzunluğu 4 metre civarı uzunlukta bir led yakıyorum ışık şiddeti aynı adaptöre bağladıığım gibi hatta hızlanınca onu bile geçiyor

Ekler

• VID20220613230448.mp4
    7.9 MB
burada elimle çeviriyorum ve uzunluğu 4 metre civarı uzunlukta bir led yakıyorum ışık şiddeti aynı adaptöre bağladıığım gibi hatta hızlanınca onu bile geçiyor

O kadar ışık yeterli ise, sürekli döndürürken motor da ısınmıyorsa mesele yok.

O kadar ışık yeterli ise, sürekli döndürürken motor da ısınmıyorsa mesele yok.
3 ekleme yapıcam
-bu enerji sadece 1 bobinin enerjisi
-motor ısınıyor sanırım 15 dakika kadar çalıştırdım fazla değildi ama ısı vardı
-ve ben akü pil vs şarj edicem dolan pilde mesela günün 18 saati şarj olup geri kalan saatlerde ise harcama yapcak mesela led yakıcak.
(rakamlar tahmini uydurma)

3 ekleme yapıcam
-bu enerji sadece 1 bobinin enerjisi
-motor ısınıyor sanırım 15 dakika kadar çalıştırdım fazla değildi ama ısı vardı
-ve ben akü pil vs şarj edicem dolan pilde mesela günün 18 saati şarj olup geri kalan saatlerde ise harcama yapcak mesela led yakıcak.
(rakamlar tahmini uydurma)
Direkt motor miline pervane yapıp rüzgara bırakırsan büyük ihtimalle dönmeyecektir.

Mutlaka üfleme ile dahi hareket alabilecek kadar hassas bir rulman ile yapacağın rediktör şart.

O dışarıda gördüğün devasa neredeyse 1mega watt çıkış yapabilen rüzgar güllerininden örnek vereyim.
Kanadına baskı yapacak birkaç (1-2kg. lık) yük döndürmeye yetiyor koca gülü çünkü içinde şanzımanı var bu şanzıman gelen kuvvete göre vites değiştirip her halükarda oluşacak dönüşten enerji üretiyor.

Seninde bir vites sistemi yapman lazım otomatik değiştirmek belki senin projen için fazla detaylı ve zor olur ama tek vites de olsa yapmalısın yoksa fırtına olunca ancak istediğin üretimi elde edersin

Siz önce bir rüzgar gülünü yapın. Motoru akuple edin. Döndürün. Çıkış uçlarını ayırın doğrultup filtre edin.

Sonuç elinizde kaç volt var bakın.

Ikıncı test ise bu çıkışı yükleyin. Amatörce yapılacak en uygun durum ya dirençlerle yada yukarıda elde ettiğiniz gerilime uygun düşük güçlü lambalarla paralel bağlayıp çıkış voltajının düşme eğilimini kademe kademe ölçün.

Buradaki amaç alternatörün maksimum çıkış voltajı ve bu güçte verebileceği akımı bulmaktır. Siz bu iki değeri bulduğunuzda aşağı yukarı bir çok bilgi şekillenecek.

Somut bilgiler olmadan bir sonuca ulaşamazsınız. Herkes olabilecek varyasyonlara göre size yorum yapacaktır.

vites sistemi tam olarak nasıl oluyor benim rüzgar gülü normal devasa boyutlardaki gibi dikey eksenli değil yatay eksenli
1655200243013.png

bunun millerini yani motora gidecek olan mili çizimde yapıyorum
bu gülün milinde dişli olucak bu dişli motor dişlisinin yaklaşık 1.5 2 katı olacak ve bu da hızı 1.5 2 kat artıracak motoru döndürüken neredeyse hiç zorlanmadığım için gülün gücünü artırıp motorun hızını artırmaya karar verdim ne kadr doğru bilemem ama kastettiğiniz vites sistemi bu değil sanırım

Bir sorum olacak bu benim yaktığım basit led 4 5 metre kadar ne akdar akım çeker tahmini bu akım bana yetermi ben pil şarj edicem sizin attığınız tabloya göre R3 direncini değiştiricem

Yaktığınız ledler normal şerit led değil peri ledi diye geçiyor bunlar çok daha düşük akımlarda çalışıyor

Yaktığınız ledler normal şerit led değil peri ledi diye geçiyor bunlar çok daha düşük akımlarda çalışıyor
Kullanılan motor bobininin akımı 245 ma.
4 bobin var.

En kaba hesapla MAX 1A çekilebilir oda tüm sistem tam verim ile çalışırsa.
Bence step motor doğru bir seçim değil üretim için.

Kullanılan motor bobininin akımı 245 ma.
4 bobin var.

En kaba hesapla MAX 1A çekilebilir oda tüm sistem tam verim ile çalışırsa.
Bence step motor doğru bir seçim değil üretim için.
zaten amacım mükemmel bir teknikle yapmak değil basit olacak bu türbinle ev idare etmiyecem para kazanmayacağım sadece zevkine bu işlerde geliştirmek için kendimi prtaikleştirmek için yapıyorum fakat kayda değerde bir üretim olmalı sonuçta göremeyeceğim kadar az birşey olmamalı yani en kötü şekilde bir 2000 mahlık 18650 pili 10 saate şarj etmeli yani en kötü şekilde bu olurmu yoksa bu bile zor mu yada imkansızmı

ne kullanmalıyım sizce nema 23 olurmu daha büyük
Ben yapacak olsam bulabildiğim en yüksek voltajlı DC motor ile yapardım.
Mesela 1000rpm'de dönerken 12 volt üretebilen bir motor.

3S1P şarj aleti kullanarak 3 pili aynı anda doldurabilirsiniz.

bu 3 18650 pilin tam şarjı 12 volta denk geliyor.
çok küçük güçlerde bir inverter satın alıp 5-10wat tüketen 220V cihazları bile çalıştırabilirsiniz.

Ben yapacak olsam bulabildiğim en yüksek voltajlı DC motor ile yapardım.
Mesela 1000rpm'de dönerken 12 volt üretebilen bir motor.

3S1P şarj aleti kullanarak 3 pili aynı anda doldurabilirsiniz.

bu 3 18650 pilin tam şarjı 12 volta denk geliyor.
çok küçük güçlerde bir inverter satın alıp 5-10wat tüketen 220V cihazları bile çalıştırabilirsiniz.
örnek link isim marka vs belirtiresniz çok iyi olur

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back