Şebeke Voltajı Testi ve Voltaj Dengeleme Cihazı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Üzülerek belirtmeliyim ki yine yaklaşık 2,5 sene önce aldığım bilgisayar ekranımda 3-4 tane ölü pixel oluştuğunu tespit ettim. Artık şebeke elektriğinden midir, başka birşeyden mi bilemiyorum. Her durum da şebekeden şüphelenmeye başladım.

İki tane cihaz önerisine ihtiyacım var. Bir tanesi sıradan şebeke dengeleyici olacak. Evdeki her prize bir tane takarak cihazları korumayı hedefliyorum. Cihazların korunması konusunda her türlü öneriye açığım. Yalnız her prize ups bayğalayacak kadar da maddi imkanım yok.

İkinci cihaz ise şebeke verilerini bana göstermeli.
Masamda göz hizama yakın bir priz var. Bu prize takıp sürekli şebekeyi takip edeceğim. Neler olduğunu anlamaya çalışacağım.

ÖNERİ
Daha hesaplı bir şey arıyorum. Tek merak ettiğim şebeke dalgalanması kaç voltlara kadar yükseliyor, yada düşüyor. Aynı şekilde 50Hz sinyal değişimi.

Screenshot_20210613-031348.jpg

Sebeke sinyali 50 hz değişmez ancak voltaj değişir..

Bunun için kayıt cihazlari vardır ancak onlarında ucuz olduğunu sanmıyorum. Belirlenen süre içinde belirlenen sıklıkla log alıp kaydeden analizorler var.

Bu noktada ucuz bir çözüm için mesela kullandığım pens tipi ampermetrenin pik olcum metodu var. Birde "peak hold" özelliği var ki bu test yöntemi bagli oldugu anda sürekli olcum yapıyor ve sure sonuna kadar olctugu en yüksek değeri ekranda gösteriyor.

Aşağıdaki gibi aynı anda voltaj ve frekansi gösteren göstergeler var ama maliyeti her türlü tuzlu olur.

images (1).jpeg

Bu bir arduino projesi ile yapılabilir. Orta seviye bir proje olur, hem donanım hem de yazılım.

Diğer alternatifler hep pahalı. PC ile iletişim kurabilen bir multimetre lazım ve saniyede çok yüksek sayıda ölçüm yapabiliyor olmalı (yüzlerce ölçüm).

Bu bir arduino projesi ile yapılabilir. Orta seviye bir proje olur, hem donanım hem de yazılım.

Diğer alternatifler hep pahalı. PC ile iletişim kurabilen bir multimetre lazım ve saniyede çok yüksek sayıda ölçüm yapabiliyor olmalı (yüzlerce ölçüm).
Kendi derdimden projeye fırsat kalmıyor ki. Şu evdeki sorunları bir halledeyim de bu projeyi bir araştırayım.
Voltaj dengeleme için bir öneriniz var mı?

Şebekeden temiz voltaj almanın tek yolu ONLINE UPS kullanmak. Diğer bütün filtreler, regülatörler, vs ile iş kesinlikle garanti değil.

Şebekeden temiz voltaj almanın tek yolu ONLINE UPS kullanmak. Diğer bütün filtreler, regülatörler, vs ile iş kesinlikle garanti değil.
O zaman bunu tek tek bütün prizlere değil bir tane büyük kapasiteli direk ana şebeke girişine bağlamak gerek. O da boyumuzu aşar.

Tüm tesisatı güvenceye almak için şebeke girişine kaç kva'lık online ups bağlamak lazım acaba?

O zaman bunu tek tek bütün prizlere değil bir tane büyük kapasiteli direk ana şebeke girişine bağlamak gerek. O da boyumuzu aşar.

Aynen. Online UPS'ler ucuz UPS'lerden çok farklı. Online UPS'de 220 VAC üreten inverter HER ZAMAN devrededir. İnverter, şebeke varsa oradan çalışır, şebeke yoksa akülerden çalışır. Ama hep çalışır ve temiz çıkış üretir.

Tüm tesisatı güvenceye almak için şebeke girişine kaç kva'lık online ups bağlamak lazım acaba?

Bu ev projesini yapanların seçimi. Ortalama 10 kW kurulu güç olur her daire için. Çok daha az da olabilir.

Aslında öncelikle arızaya sebep olan etkiyi belirlemek lazım. Eğer kısa süreli, anlık bir voltaj yükselmesi arızaya sebep oluyorsa, sadece filtre kullanmak yeterli olur. Ama bizim buradaki elektrikçilerin bir keresinde yaptığı gibi elektriği kesip sonra da 110 V olarak geri gelirse ve uzun süre bu değerde kalırsa, filtrenin yapabileceği hiçbirşey yok ve baya cihaz telef olur. Bir online UPS bu sorunu önler.

3 fazlı ev tesisatlarında nötr kopması durumunda ciddi sorunlar olabiliyormuş. Hala tam anlayamadığım bir şekilde devre kendini başka bir taraftan tamamlayıp cihazlara 310volt civarı gidiyor. Ucundan kurtarmış olsak da evde bizim başımıza geldi. Tam kopmadan yakaladık ama ara ara temassızlık yaratması da sorun çıkartıyor. Bir iki tane adaptör patladı kombi ve klima beslemesi bozuldu. Klimayı varistör korumuş ama kombi masraf açtı sıfırı saçma pahalı olduğu için tamirciye falan gitti. @Gokrtl abi evde ışıklarda hiç parlama falan oldu mu bizim öyleydi çok hafif bazen kırpışıyorlardı? Tesisattan ötürü böyle bir durum da dalgalanmaya sebep veriyor. Durum buysa önceden tespit edildiği takdirde sadece elektrik saatindeki kablolar sıkılarak iş bitiyor. Elektrik firması kaynaklı bir durumsa tabi ev içinde harici önlemler almaktan başka çare kalmıyor. Umarım yakın zamanda çözersin bende de bir ledi patlak bir philips akıllı olmayan bir tv var açık bekliyor led de bulamıyorum alternatif bir led takıp kapayacağım artık. Sende görünce ben de sonlandırmak istedim.

Aslında öncelikle arızaya sebep olan etkiyi belirlemek lazım. Eğer kısa süreli, anlık bir voltaj yükselmesi arızaya sebep oluyorsa, sadece filtre kullanmak yeterli olur.
İşte o sebebi bulmak istiyorum ben aslında.
KAR neden atıyor?
Voltaj dalgalanmasından mı yoksa bir yerde kaçak akım mı var?
KAR mı bozuk?
Benim cihazlar ikide bir kar attığı için mi bozuluyor, yoksa voltaj da ani yükselmeler-düşmeler mi oluyor?
Bu soruların cevaplarını bulmam lazım. İşin açıkçası ev sahibine de güvenmiyorum. Getireceği elektrikçi ya civardaki en ucuz işleri yapan kasap dediğimiz kişilerdendir, yada bedava iş yaptırabilmek için bir akrabasını bulur gelir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back