SMD LEHIMLEME

Ahmet

S38>S85
1.jpeg

İlk olarak üstünde denemeler yaptığım kartımı göstereyim.
Bu bir klima kartı diye biliyorum.
Ortada duran işlemcinin üzerini ben kazmadım öyleydi elime geçtiğinde.

Buda arka yüzü
2.jpeg

Çalışmalar yapacağımız kısım burası.

Önce havyamın ucunu pastamı lehimimi cımbızımı göstereyim.
4.jpeg

3.jpeg

5.jpeg

Bunlardan çok memnunum hiçbir şikayetim yok.
Gelelim nasıl söküyorum.
7.jpeg

Burada gözüme kestirdiğim
R77- VAar sökmeyi deneyelim.
8.jpeg

Biraz uğraş sonucu R77-'yi sökebiliyorum
Şimdi biraz daha küçük arkadaşlara doğru gidelim bu kolaydı 2 tarafını biraz biraz ısıtınca geliyor kendisi.

9.jpeg

Burada sot23-3 eleman buldum biraz bunun üstüne uğraşalım.
10.jpeg

Biraz uğraşlar sonucu onuda söktüm zaten sökebiliyorum fazla ısıtıyor olsamda.
Şimdi yerine takmayı deneyeyim.
11.jpeg

Yamuk da olsa yerine takmayı başarıyorum fakat sağlam bir elemansa bu kesinlikle bozuldu :(

17137 eklentisine bak
İlk olarak üstünde denemeler yaptığım kartımı göstereyim.
Bu bir klima kartı diye biliyorum.
Ortada duran işlemcinin üzerini ben kazmadım öyleydi elime geçtiğinde.

Buda arka yüzü
17138 eklentisine bak
Çalışmalar yapacağımız kısım burası.

Önce havyamın ucunu pastamı lehimimi cımbızımı göstereyim.
17139 eklentisine bak

17140 eklentisine bak

17141 eklentisine bak

Bunlardan çok memnunum hiçbir şikayetim yok.
Gelelim nasıl söküyorum.
17142 eklentisine bak
Burada gözüme kestirdiğim
R77- VAar sökmeyi deneyelim.
17143 eklentisine bak
Biraz uğraş sonucu R77-'yi sökebiliyorum
Şimdi biraz daha küçük arkadaşlara doğru gidelim bu kolaydı 2 tarafını biraz biraz ısıtınca geliyor kendisi.

17144 eklentisine bak
Burada sot23-3 eleman buldum biraz bunun üstüne uğraşalım.
17145 eklentisine bak
Biraz uğraşlar sonucu onuda söktüm zaten sökebiliyorum fazla ısıtıyor olsamda.
Şimdi yerine takmayı deneyeyim.
17146 eklentisine bak
Yamuk da olsa yerine takmayı başarıyorum fakat sağlam bir elemansa bu kesinlikle bozuldu :(
Yerine takmak için önce yerinde kalan lehimleri temizlemen gerekiyor. Oradaki en ufak tümsek parçanın sağa sola kaymasına neden olur. Nitekim resimden gördüğüm kadarıyla da öyle olmuş.
Yerini temizledikten sonra parçayı yerleştir. Cımbız ile bastrarak kaymasını engelle.
Sonra havya ucuna küçük bir lehim alıp bacaklardan birini tuttur. Gerisi çocuk oyuncağı.
Bu sayede elemanın bozulmasına da imkan yok.

Yerine takmak için önce yerinde kalan lehimleri temizlemen gerekiyor. Oradaki en ufak tümsek parçanın sağa sola kaymasına neden olur. Nitekim resimden gördüğüm kadarıyla da öyle olmuş.
Yerini temizledikten sonra parçayı yerleştir. Cımbız ile bastrarak kaymasını engelle.
Sonra havya ucuna küçük bir lehim alıp bacaklardan birini tuttur. Gerisi çocuk oyuncağı.
Bu sayede elemanın bozulmasına da imkan yok.
Önce lehimleneceği yere koyuyorum ve bir bacağın üstünde havya ile basıyorum.

O bacak lehimlenince diğerlerine geçiyorum.

Bu aşamada kayarsa vs. bişey yapamıyorum çünkü artık lehlimlemiş oluyorum düzeltmek istersem daha fazla ısıtmış olacağım.

Önce lehimleneceği yere koyuyorum ve bir bacağın üstünde havya ile basıyorum.

O bacak lehimlenince diğerlerine geçiyorum.

Bu aşamada kayarsa vs. bişey yapamıyorum çünkü artık lehlimlemiş oluyorum düzeltmek istersem daha fazla ısıtmış olacağım.
Dediğim gibi yap.
Oda müsait olsa bir video çekerdim.
Ama 4 güneyim hala toparlayamadım.

Dediğim gibi yap.
Oda müsait olsa bir video çekerdim.
Ama 4 güneyim hala toparlayamadım.
dün @taydin ve @Endorfin35+ abilerimin dediği uç hatfonda varmış.
Bayramdan sonra gidip ondan alıp onunla da denemeler yapayım.

Lehimlemeyi ve sökmeyi bi şekilde yapıyorum ama en az havya ucu kadar ısınıyor parça kısa sürede yapabilirsem sorun kalmıyor.

sot23-6 kılıftaki bilgisayarımın power swtich entegresini lehimleyene kadar 4 tane bozmuştum 5.de 2 dakika arayla lehimledim bacakları bozulmasın diye.

SMD direnç veya transistör sökerken havya ile uçtan uca gezersen, hem komponenti hem de padleri fazla ısıtmış olursun. O kesinlikle yapılmaması gereken birşey. Eğer SMD dirençler 0604 çeşidinden ise, veya SOT23 paketi ise, o zaman havyanın ucuna kocaman bir lehim topu yap ve o topu komponentin üzerine koy. Komponent hiç üzülmeden anında kalkacaktır. Ama daha büyük SMD direnç veya komponent ise lehim topu işe yaramaz, çünkü yapılabilecek topun boyutu sınırlı.

SMD sökmek için sıcak hava, cımbız havya veya ısıtıcı tabla alma şansın yoksa, iki tane havya kullan.

SMD direnç veya transistör sökerken havya ile uçtan uca gezersen, hem komponenti hem de padleri fazla ısıtmış olursun. O kesinlikle yapılmaması gereken birşey. Eğer SMD dirençler 0604 çeşidinden ise, veya SOT23 paketi ise, o zaman havyanın ucuna kocaman bir lehim topu yap ve o topu komponentin üzerine koy. Komponent hiç üzülmeden anında kalkacaktır. Ama daha büyük SMD direnç veya komponent ise lehim topu işe yaramaz, çünkü yapılabilecek topun boyutu sınırlı.

SMD sökmek için sıcak hava, cımbız havya veya ısıtıcı tabla alma şansın yoksa, iki tane havya kullan.
Eski ütü bulursam modifiye edip kullanırım yine.
Fakat ütü tek taraflı plaketlerde işime yarıyor çift tarafı dizili plakete ütüyle müdahale edemiyorum.

Daha önce ütüyüle denemeler yaparken biraz uğraş ile bga tipindeki bir entegreyi dahi sökmüştüm.

Bir sıcak hava almam gerekiyor artık araştırayım neler var.

Forum istatistikleri

Konular
5,898
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back