Step Motor Sürücü Vref Potansiyometre Kopma Problemi

mk148a

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle Ardunio ve elektronik devre kurma konularında yeniyim o yüzden şimdiden yanlış yazacağım şeyler için özür dilerim.

Aklımda olan proje basit olarak bir 90cm'lik ahşap mili motor ile mandren yardımı ile çevirecek bir sistem kurmaktı. Onun dışında başka teknik sorularımda olacak onu başka başlıkta açacağım ki başkalarıda faydalansın.

Parçaları aldım;
-Ardunio Leonardo
-Jumper kablolar
-DRV8825 Step Motor Sürücü Kartı
-Nema 17 step motor (Nema17 Step Motor 1.68A BYGHW609)
-Voltaj Yükseltici(5v usb ile giriş yapıyorum 9V çıktı alıyorum)
-1000mf 16v kondansatör(Motorun güç girişine takıyorum, ters EMK akımından korumak amaclı)
-Motor Sürücü Shield(Kontrol Kartı)
-Breadboard

Herşeyi taktım çalıştırdım kodlarıda yazdım(programlama bilgim var), sistem çalışıyor fakat Vref(Referans Voltajı) ayarlamak için DRV8825 üzerindeki mini potansiyometreyi tornavida ile çevirirken onun çıkmasına/kopmasına neden oldum, güc uygulamadım açıkcası fakat bunu tamir edebilir miyim bilemedim(az çok lehim yapabiliyorum), birde bunu nasıl çevirmek lazım bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Şimdiden Teşekkürler.

1720433428928.png

O komponent tamir olmaz. Onu sök, multimetre ile değerini ölç ve aynı değerde "çok turlu trimpot" al.

O komponent tamir olmaz. Onu sök, multimetre ile değerini ölç ve aynı değerde "çok turlu trimpot" al.
Çok teşekkür ederim, bu komponentin ismini bilmiyordum. Burda ölçeceğim direnç/ohm değeri olacak değil mi?
O dirence uyumlu trimpot'u alacağım eski pontasiyometreyi çıkarıp yerine o trimpotu lehimleyeceğim.

Temsili bir görsel koydum trimpotla ilgili
1720435246837.png

Aynen öyle. Sökeceğin trimpotun iki tane birbirine yakın ayağından direnç ölç.

Eğer kendini şanslı hissediyorsan komponentin aynısını da araştırabilirsin. Tam belli olmuyor ama SMD trimpota benziyor.

Evet SMD trimpot, ama almam daha ondan, cok kullanışsız kolayca çıkıyor.
1720440111426.png

Evet SMD trimpot, ama almam daha ondan, cok kullanışsız kolayca çıkıyor.
34905 eklentisine bak
Uygunsuz aletler kullandığında dağılması normaldir.
Bebelere fil enjektörüyle iğne yapmaya kalkarsan bebeyi sakatlarsın.

Çok turlu pot u da direk lehimleyemezsin PCB ye. Kablo ile uzatman gerekir.
Zira birisi 2mm iken diğeri 1 cm boyunda devasa bişey.

Forum istatistikleri

Konular
6,657
Üyeler
2,731
Son üye
mercan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back