Sunger gibi bir sey

Mikro Step

Kıdemli Üye
1729431767577.png

1 nolu aksam sabit. 4 nolu aksam ise saga sola hareket ediyor. 3 nolu aksami sunger gibi dusunun. 4 nolu aksam hareket ettikce 2 nolu aksam da sunger araciligiyla hareket ediyor.

Burda amac 1 ve 2 nolu nesnelerin hep yanak yanaga durmasi. Bu amacla karmasik yatakli bir duzenek kurmaktansa sunger/yay/lastik mantini kullanmak istiyorum.

Sorunum A oku yonunde sunger hic esnemesin kati gibi davransin. Ama B oku yonunde lastik gibi sunger gibi cok esnesin,

3 nolu kisim icin nasil bir malzeme kullanabilirim?

Yani oyle bir malzeme olsun ki x ve y yonunde kati z yonunde esnek olsun.

Son düzenleme:
37179 eklentisine bak

1 nolu aksam sabit. 4 nolu aksam ise saga sola hareket ediyor. 3 nolu aksami sunger gibi dusunun. 4 nolu aksam hareket ettikce 2 nolu aksam da sunger araciligiyla hareket ediyor.

Burda amac 1 ve 2 nolu nesnelerin hep yanak yanaga durmasi. Bu amacla karmasik yatakli bir duzenek kurmaktansa sunger/yay/lastik mantini kullanmak istiyorum.

Sorunum A oku yonunde sunger hic esnemesin kati gibi davransin. Ama B oku yonunde lastik gibi sunger gibi cok esnesin,

3 nolu kisim icin nasil bir malzeme kullanabilirim?

Yani oyle bir malzeme olsun ki x ve y yonunde kati z yonunde esnek olsun.
Takoz lastikleri sanırım aradığın şey olabilir.
Çeşitli sertlik yada yırtılma seviyelerine sahip lastikler war.
Deprem izolatörlerinden motosıklet zincirlerinden tekerleğe güç aktarımında kullanılan yumuşatıcılar yada darbe emiciler diyebiliriz.
Ancak kodları olsa gerek bunların fakat ben o kodlara vakıf değilim.

Bir başka eleman ise 2 ile 4 arasına döşenmiş esnek çubuklar olabilir. Diş fırçasının telleri gibi düşünebiliriz.
Ama böyle bir ürün warmı emin değilim. O yüzden bu ürüne dair ne arayabileceğine daha aşina olan birisiyle belirlemek mümkün.

Sert lastik kullanamam cunku 1 ve 2 birbirine yuksek kuvvetle baski yaparak surtunurse asinma olur.
Yumusak lastik kullanirsam bu kez diger iki eksende esneme olur.

Yapmak istedigimi aciklayayim. Kumpas benzeri bir sey yapiyorum. Karsilikli duran iki levha arasindaki mesafe kumpas cenesinin ileri geri hareketinden etkilenmeyecek fakat levhalar arasinda mesafe degismeye kalkarsa sunger gibi sikismis yay etkisi bu mesafeyi hep belirledigim degerde tutacak.

Esasen Kumpas gibi hassas islenmis yuzeylerim var. Yani mesafe pek degismeyecek. Ben levhalari yay gibi bir malzeme ile baski halinde tutacagim. Fakat mekanizma hareket ettiginde yay itme yonunde sekil degistirmemeli.

Sert lastik kullanamam cunku 1 ve 2 birbirine yuksek kuvvetle baski yaparak surtunurse asinma olur.
Yumusak lastik kullanirsam bu kez diger iki eksende esneme olur.

Yapmak istedigimi aciklayayim. Kumpas benzeri bir sey yapiyorum. Karsilikli duran iki levha arasindaki mesafe kumpas cenesinin ileri geri hareketinden etkilenmeyecek fakat levhalar arasinda mesafe degismeye kalkarsa sunger gibi sikismis yay etkisi bu mesafeyi hep belirledigim degerde tutacak.

Esasen Kumpas gibi hassas islenmis yuzeylerim var. Yani mesafe pek degismeyecek. Ben levhalari yay gibi bir malzeme ile baski halinde tutacagim. Fakat mekanizma hareket ettiginde yay itme yonunde sekil degistirmemeli.
Bilye üzerinde yataklayıp yürütmek olmuyormu.?

Zaten bilyali arabalarin monte edildigi bir sisteme koyacagim bu levhalari.

Soyle diyeyim. Bahsettigim malzemeyi kullanmadan bir deneyecegim. Eger sorun gorursem bahsettigim sungerimsi malzemeden yararlanacagim.

Aslinda yaprak yay isimi gorecek sanirim.

içinde 4 köşesine 4 adet 1 cm lik bilye gömülmüş silikon macun işe yararmı?

İki farklı önerim olacak.
1-) Tampon baskı silikonları birçok değişik setlikte modelleri var. Sünger yerine bu malzeme direkt tatbik edilebilir.
2-) Eğer düzeneğin çalışmasına olumsuz bir etkisi olmayacaksa 2 ve 4 numaralı parçaların imalatı bir yuva çerisinde yapılır. 2 ve 4 numaralı parçaların üzerine birbirlerini itecek yönde mıknatıs yapıştırılarak 2 numaralı parçanın 1 numaralı parçaya doğru sürekli itilmesi sağlanabilir.

Miknatis guzel fikir fakat sanirim yapamam. Levhanin piston gibi davranmasi icin bir pistonun icine yerlestirmem gerekecek. Iki miknatisla da itecegim.

Buraya kadar guzel fakat piston ile silindir arasindaki bosluk benim olcmek istedigim meafeden cok daha kucuk olmali. Bu da inanilmaz hassas islenmis bir silindir piston ister. (Yuzeyler daire olmasa da benzetim icin silindir piston dedim)

Eger piston sikisir kalirsa zaten amacimdan uzaklasmis oluyorum. Ayni zorluk yaratan durum yataklama yaparsam da karsima cikacak.

Asagida sagdaki gibi mavi renkte gosterdigim yaprak yayla cozecegim. Yay genisligini buyuk tutarsam sanirim sorun cozulecek.
Aksi takdirde aradigim sungerimsi urun cok teknolojik garip bir urun olmali.

1729453500364.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back