Unit UDP3305C Programlanabilir Doğrusal DC Güç Kaynağı

volta

Kıdemli Üye
Şu sıralar bir güç kaynağı arayışım var. Riden, owon falan derken "Unit UDP3305C" ile karşılaştım. 30V 5A ve üç kanallı. Seri ve paralel bağlantı özelliği var. Yani 30V 10A veya 60V 5A elde edilebiliyor (umarım bu kısmı yanlış anlamamışımdır). Bir kanalda 1.8V/2.5V/3.3V/5V - 3A seçilebilir çıkış var. Programlanabilir. Siglent veya rigol muadili sayabiliriz bu cihazı galiba. Yani hem güç hem kalite olarak her türlü ihtiyacımı karşılayabilir gibi gözüküyor. Fiyatı peşin 12000TL 12 ay taksitle 13000TL yaklaşık. Biraz pahalı ama değer gibi gözüküyor. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda acaba? Bütçeyi zorlamaya değer mi?

UDP3305C.png

Yani cihaz komplike güzel ama 4-5 tane korad parası. Bilemedim:dusun1:
Ya zaten kafamı karıştıran kısmı orası. Yoksa bi tane basit 30V 10A cihaz işimi görür yine. Ama hani ileride böyle birşeye ihtiyaç duyar mıyım yada böyle birşeye ne zaman ihtiyaç duyarım bilemiyorum. Ben öyle atölyemi birbirinin benzeri cihazlarla dordurmayayım diyorum. Elimde bir tane 15V 2A güç kaynağı var ama yetersiz geliyor. Şimdi yeni cihaz alınca o boşa alınmış gibi olacak. Bu yüzden bir kere alayım tam olsun diyorum ama tabii bu da çok pahalı. Acaba bir kere alayım tam olsun mantığı için zengin mi olmak lazım :) . Benim eksiğim belkide zengin olmamak.

Böyle bir güç kaynağına verilecek para ile giriş seviyesi havya+ güç kaynağı+ fonksiyon jeneratörü+ osilaskop alırdım.

Ben olsam bunun yerine korad gibi eş değer 2 tane Güç kaynağı alır kafama göre seri paralel simetrik yapardım. Tabi unit kadar pratik olmayacak. Kalan parayı da atölyenin diğer eksikleri için harcardım. Atölyenin eksiği bitmetmez sonuçta.

Böyle bir güç kaynağına verilecek para ile giriş seviyesi havya+ güç kaynağı+ fonksiyon jeneratörü+ osilaskop alırdım.
Böyle çok hassas işler yapmıyorsak smps güç kaynağı yeterli olur değil mi? Bu tip cihazlar çok elzem değil değil mi? Yani basit 30V 10A bir Uni-t yada Korad güç kaynağı alsam her türlü işimi görür heralde.

Ben olsam bunun yerine korad gibi eş değer 2 tane Güç kaynağı alır kafama göre seri paralel simetrik yapardım. Tabi unit kadar pratik olmayacak. Kalan parayı da atölyenin diğer eksikleri için harcardım. Atölyenin eksiği bitmetmez sonuçta.
Ona gerek yok Koradın 30V 10A olanı var. Fiyatı 4000 TL olması lazım yaklaşık. Yani bir yerde 4000'e gördüm bir yerde 5200'e gördüm. 4000 TL olan yer çok güvenilir bir satıcıya benzemiyor ama aradaki fiyat farkı çok. Uni-t'in ise 4000 TL'ye var.

İki tane Korad 3005P alsan, UNI-T nin özelliklerinin büyük bölümünü elde etmiş oluyorsun zaten. Fiyat da tanesi 85 dolar.

Böyle çok hassas işler yapmıyorsak smps güç kaynağı yeterli olur değil mi? Bu tip cihazlar çok elzem değil değil mi? Yani basit 30V 10A bir Uni-t yada Korad güç kaynağı alsam her türlü işimi görür heralde.

Ben olsam 30/5 lineer alırdım. Sonuçta bu cihazlar deneme yapmak için. 10A gerçekten gereklimi? Şarj cihazı gibi kullanmaya kalkarsan güç kaynağı çok yaşamaz.

İki tane Korad 3005P alsan, UNI-T nin özelliklerinin büyük bölümünü elde etmiş oluyorsun zaten. Fiyat da tanesi 85 dolar.
Evet en mantılısı bu galiba ama aksi gibi bunu satan iki yer buldum ikisi de peşin satan esnaf. Biraz daha beklemem lazım. Peşinen bu kadar para veremem. Neyse böyle iyi oldu. Bazen böyle gaza gelip alayım diyorum, eğer alırsam sonra hesap şaşıyor. Buraya yazınca gelen mantıklı cevaplardan sonra doğru yolu buluyorum :).

Yada @Endorfin35+ 'in dediği gibi 10A çok lüzumlu olmayabilir. Şimdilik 3005D alırım taksitle, sonra bütçem müsait olduğunda 3005P alırım. Gerek duyarsam seri/paralel bağlayarak yüksek akım ve volt alırım aynı zamanda programlamaya ihtiyaç duyarsam 3005P'yi kullanırım.

imkanınız var ise eminonüne gidip almanızı tavsiye ederim ben ka3005p yi yanlış hatırlamıyorsam 70 dolara almıştım sanırım kampanya vardı o dönem koradlarda şimdi dükkanın ismini hatırlayamadım ama bir telefon tamir malzemeleri satıcısıydı adını da forumdan bulmustum sanırım

Şu sıralar bir güç kaynağı arayışım var. Riden, owon falan derken "Unit UDP3305C" ile karşılaştım. 30V 5A ve üç kanallı. Seri ve paralel bağlantı özelliği var. Yani 30V 10A veya 60V 5A elde edilebiliyor (umarım bu kısmı yanlış anlamamışımdır). Bir kanalda 1.8V/2.5V/3.3V/5V - 3A seçilebilir çıkış var. Programlanabilir. Siglent veya rigol muadili sayabiliriz bu cihazı galiba. Yani hem güç hem kalite olarak her türlü ihtiyacımı karşılayabilir gibi gözüküyor. Fiyatı peşin 12000TL 12 ay taksitle 13000TL yaklaşık. Biraz pahalı ama değer gibi gözüküyor. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda acaba? Bütçeyi zorlamaya değer mi?

25155 eklentisine bak

Bence bu cihazı Rigol muadili saymak doğru bir konumlandırma değil.

Korad'ın 2 kanallı (3. kanal çok bir seçenek sunmuyor) versiyonu gibi duruyor. Kendi tanım videolarında 4 kanal olarak duyurmuşlar. 4. kanal ön kısımdaki USB çıkışı.

Fakat kanallar biribirinden izole olup olmadığı ile ilgili bir bilgi yok. Seri bağlantı demiş ama 300 mV gürültüden bahsediyor. SMPS mi bu?

Sonuç olarak 2 adet Korad almak her bakımdan çok daha yararlı. İstediğin zaman birbirinden izole iki kanal ve seri/paralel bağlantı seçeneğin oluyor. Buna birde fiyat avantajını eklersen tanından yenmez.

Bu arada yeri geldi diye yazıyorum, kendi ürünümü pazarlamış gibi bir niyetim yok. Rigol DP832A aldıktan sonra ben elimde 2 tane olan Korad'lardan birini elimden çıkartmak istiyorum. İlgilenirsen özelden yazarsın.

imkanınız var ise eminonüne gidip almanızı tavsiye ederim ben ka3005p yi yanlış hatırlamıyorsam 70 dolara almıştım sanırım kampanya vardı o dönem koradlarda şimdi dükkanın ismini hatırlayamadım ama bir telefon tamir malzemeleri satıcısıydı adını da forumdan bulmustum sanırım

70 dolarlık fiyat KDV hariç yani vergisiz satış fiyatı. Faturalı alırsan zeten 84 dolar olur.

Oralar nakit çalışıyor. Benim taksite ihtiyacım var. Daha önce tahtakaleye uğramıştım. Bir daha çok gerekmedikçe uğramayı düşünmüyorum. Genel olarak çok rezil bir esnafı var. Tabii herşeyi hepsiburada, n11 gibi sitelerde bulamıyoruz ve bu adamlara mecbur kalabiliyoruz. Onu da sitesi varsa sitesinden yoksa whatsapp hattından olabildiğince uzaktan halletmeye çalışıyorum. Orada da mağaza fiyatından fazla fiyat çekebiliyorlar ama oraya gidip paramla rezil olmaktan daha iyidir.

Oralar nakit çalışıyor. Benim taksite ihtiyacım var. Daha önce tahtakaleye uğramıştım. Bir daha çok gerekmedikçe uğramayı düşünmüyorum. Genel olarak çok rezil bir esnafı var. Tabii herşeyi hepsiburada, n11 gibi sitelerde bulamıyoruz ve bu adamlara mecbur kalabiliyoruz. Onu da sitesi varsa sitesinden yoksa whatsapp hattından olabildiğince uzaktan halletmeye çalışıyorum. Orada da mağaza fiyatından fazla fiyat çekebiliyorlar ama oraya gidip paramla rezil olmaktan daha iyidir.
benim şansıma sanırım epey güleryüzlü bir esnafa denk gelmiştim hatta yanında ufak tefek birşeyler daha aldım baya indirim yapmıstı liste fiyatından

benim şansıma sanırım epey güleryüzlü bir esnafa denk gelmiştim hatta yanında ufak tefek birşeyler daha aldım baya indirim yapmıstı liste fiyatından
Tamamen şans meselesi. İlk gittiğimde bende son uğradığım yerde çok düzgün bir esnafla muhattap oldum. Tamam dedim alışveriş yapacağım yeri buldum. sonraki hafta aynı yere yine gittim heyecanla. Bu sefer toplu alışveriş yapmaya gittim. Bu sefer başkası vardı. Hiçbir şey alamadan geri döndüm. adamın beni bi dükkandan kovmadığı kaldı. Yani resmen adam bana birşey satmak istemedi. Sonra onları whatsapp üzerinden sipariş ettim. Biraz daha pahalıya mal oldu ama huzurlu bir alışveriş oldu. Birde orada herşey dolarla ama ürün üzerinde etiket yok. Yani adama göre fiyat çekiyorlar.

Son düzenleme:
Tamamen şans meselesi. İlk gittiğimde bende son uğradığım yerde çok düzgün bir esnafla muhattap oldum. Tamam dedim alışveriş yapacağım yeri buldum. sonraki hafta aynı yere yine gittim heyecanla. Bu sefer toplu alışveriş yapmaya gittim. Bu sefer başkası vardı. Hiçbir şey alamadan geri döndüm. adamın beni bi dükkandan kovmadığı kaldı. YAni resmen adam bana birşey satmak istemedi. Sonra onları whatsapp üzerinden sipariş ettim. Biraz daha pahalıya mal oldu ama huzurlu bir alışveriş oldu. Birde orada herşey dolarla ama ürün üzerinde etiket yok. Yani adama göre fiyat çekiyorlar.
aynen fiyatların belli olmaması biraz can sıkıcı normal telefoncuda ekran yaptırırken de adamlar hep malzemecisini arayıp fiyat soruyor acaba onlar da mı bilmiyor yoksa pazarlık yapamayalım diye kolpa mı yapıyorlar :katil2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back