Universal Havya Kontrolcüsü Tasarımı

Kendi projemde termokupl okumak için TLV333 kullanmıştım. Onun çıkışını da TLV271 ile tekrar yükselttim.

Ayrıca mosfet sürücü kullanmanızı tekrar tavsiye ederim.

Yazılım olarak bu dokumandan kopya çektim.

Başlangıçta set noktasını hataya eşitleyince oldukça seri bir ısınma sağlanıyor. Bu kısım dokumanda yok.

Eksikler;
1) PWM gürültüsünden dolayı ADC'de sapma olabiliyor. PWM'in ölü zamanında okuma yapmak gerek.
2) Katsayıları tam belirleyemedim. Deneme yanılma dışında yöntemler sağlıklı olmadı.
3) Sensör okumama vb aksilik önlemlerinin alınması gerek.

Kod:
//    3, 5, 6, 9, 10, 11  490 Hz (pins 5 and 6: 980 Hz)

const int input = A0; 
const int cikispin = 5;

const double A=10;
const double B=0.00025;
double setnoktasi = 101;

double hata = 0;
double eskihata = 0;
double integral = 0;
double eskiintegral = 0;

byte zaman=10; //mS bekleme ** örnekleme zamanı

int adc = 0;
int cikis = 0;
int eskicikis = 0;

void setup()
{
    //Serial.begin(9600);
    eskihata = setnoktasi;
    integral = setnoktasi;
    eskiintegral = setnoktasi;

}

void loop()
{

adc = analogRead(input);
  adc = ((adc) >> 2);
  //Serial.println(adc);
  hata = setnoktasi - adc;
  integral = B*(hata)+(eskiintegral);
  cikis = (integral) + A*(hata);

if(cikis>250)
  {
    cikis=eskicikis;
    cikis=250; //255 yazılabilir
  }

if(cikis<1)
  {
    cikis=eskicikis;
    cikis=0; //0 min
  }

delay(zaman);
  analogWrite(cikispin, cikis);
  eskihata = hata;
  eskiintegral = integral;
}

INA kullanmak sihirli bir değnek değil. Zaten çalışan birşeyi iyileştirir onu kullanmak, o yüzden önce çalışan birşeyin ortaya çıkması lazım.

İlk mesajda arduino kodunu ve şemayı koy istersen. Ben de burada elimdeki opamp'lerle deneyeyim.
Evet çalışan bir şey ortaya çıksın. Sonra ben Ahmete test için opamp desteği çıkarım. Bir projeye başladık ortaya birşey çıksın. USB İzolatör işide yarım kaldı sanırım. Forum parça projelerle doldu. El attığımızı bitiremiyoruz. Benim güç kaynağı zaten içler acısı halde. Birazdan fındık trafo siparişi vereceğim. İş yerimdeki tadilat bir bitse nispeten biraz zaman ayıracağım. Şuan karıncanın yangına su taşıması gibi ilerliyorum :)

Evet çalışan bir şey ortaya çıksın. Sonra ben Ahmete test için opamp desteği çıkarım. Bir projeye başladık ortaya birşey çıksın. USB İzolatör işide yarım kaldı sanırım. Forum parça projelerle doldu. El attığımızı bitiremiyoruz. Benim güç kaynağı zaten içler acısı halde. Birazdan fındık trafo siparişi vereceğim. İş yerimdeki tadilat bir bitse nispeten biraz zaman ayıracağım. Şuan karıncanın yangına su taşıması gibi ilerliyorum :)
Ya @ozkarah abi ile %87 oranda bitirdik izolatörü. Minik bir fikir alışverişi ile biter o proje.

MCP6002 almıştık aslında onunla da deneyebilirim ben hafta sonu.

Veya @taydin abi aldıysa 6002 oda deneyebilir.
@semih_s abi 358 ile bişeyler başardı diye hatırlıyorum

Bu konun sonuna geldik(projenin değil)
Konuda çok fazla mesaj var bu kadar mesajı gören birisi yapacaksa bile projeyi yapmaktan vazgeçebilir.
Yeni bir konu açıp o konuda sadece gerçekten projeyi kalbinden etkilyecek şekilde devam edebiliriz.

Proje neden yarım kaldı?
1- TC okumadaki başarısızlık.
2- projenin benim masanın neredeyse hepsini kaplaması.
3- seyire bir türlü karar veremem(op-amp mı? spi üzerinden max mi?)

Gemiler ile ilginenler bilir aynı tershaneden çıkan gemiler birbirinin sisteri olur.
Benimde projeye başlarken amacım JBC'nin sisteri olmaktı.

erken yada geç projeyi bitireceğim güncel olarak tek sorunumuz TC'yi hatasız şekilde okumak.

IMG_7684.jpeg

Ben projeye noktayı böyle koydum orjinal sap orjinal uç jbcden farkı yok ısıtma hızı stantta beklemeye alması vs

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back