Yaptığım kaynak düzgün gelmedi sorun ne olabilir.

Cemil47

Üye
Akasaşlar kendi ellerimle 160 amper klipro marka kaynak makinesi hobi olarak kulanmaktayım bazan ev işleri olduğuğu zaman kulanmay çalışıyorum.
Yaptığım kaynak zikzaklı denedim ponta tipiyle denedim kaynak çapaklı çıkıyor resimde gördüğünüz gibi çok berbat bir gürüntü çıktı güzel düzgün bir çalışma meydana çıkmadı nerden hata yapıyorum elektrodla alakalımı makine alakalı bir durumu çözemedim konuyla alakalı siz değerli forumcu arkadaşlar yorumlarınızı almak istedim.

Ekler

• IMG_20240803_190842.jpg
    IMG_20240803_190842.jpg
    856.9 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20240803_185914.jpg
    IMG_20240803_185914.jpg
    659.9 KB · Görüntüleme: 63
  • IMG_20240803_185826.jpg
    IMG_20240803_185826.jpg
    694.6 KB · Görüntüleme: 126
Bu sıradan bir kaynak işi değil, çünkü parçalardan birisi çok etli, yüksek akım ister, diğeri ise ince profil, düşük akım ister. Burada yapman gereken akımı şöyle 120 A lere falan çıkarmak ve elektrotla daha çok kalın parçada oyalanmak, eriyen metali de profile doğru süpürmek. Ustalık isteyen birşey. Eğer profil ve parçayı önceden ısıtırsan iş daha kolay olur. Bir de kaynak yerini taş motoru ile iyice temizlemen lazım.

Elektrot olarak ne kullandığın okunmuyor ama, 3.2 mm E6013 elektrot kullanırsan, bu kaynak yerindeki kirliliği ve acemiliği daha iyi tolere eder :)

Profil et kalınlığı nedir?

Kaynak arasındaki siyahlı katmanlar neden oluşuyor forumda kaynak işiyle uğraşan varmı acaba

Onlar cüruf. Kaynak yerine yeterince ısı girmezse metalin arasında sıkışıp kalıyor cüruf. Kaynak düzgün olunca ise birkaç çekiç darbesi ile kolayca sökülüyor.

menteseyi dogrudan profile kaynatmak yerine araya 4mm kalinliginda sac parcasi koyarsan daha kolay kaynak yaparsin hemde mentesenin calisma sahasi genislemis olur.

Akasaşlar kendi ellerimle 160 amper klipro marka kaynak makinesi hobi olarak kulanmaktayım bazan ev işleri olduğuğu zaman kulanmay çalışıyorum.
Yaptığım kaynak zikzaklı denedim ponta tipiyle denedim kaynak çapaklı çıkıyor resimde gördüğünüz gibi çok berbat bir gürüntü çıktı güzel düzgün bir çalışma meydana çıkmadı nerden hata yapıyorum elektrodla alakalımı makine alakalı bir durumu çözemedim konuyla alakalı siz değerli forumcu arkadaşlar yorumlarınızı almak istedim.
Çok hızlı kaynak yapmışsın. Çok yavaş yap. Hızlı gidersen arada boşluklar olur.
Birde kaynak yerinden çok uzağa kaynak yapmışsın.
Zİgzagları çok geniş yapma elektrotun genişliği kadar olsa yeterli.

As kaynak asr145 elektrot öneririm. 2.5 ve 3.2mm ikisinden de bulundurun. Rutil selülozik elektrot oluyor. Cüruf daha ince olur. İnce etli malzemeleri kaynatırken daha kolay olur. Kaynak banyosu da daha kolay anlaşılıyor ve yönetiliyor. Kaynağı başlatmak asr 143'e göre birazcık daha zor. Acemiliği atlatınca elektrot fark etmeyecek.

Fotoğrafa bakılırsa da bana akım düşük ilerleme hızı düzensiz göründü, ark mesafesini de koruyamamışsınız. Hurdacıdan bol bol parça malzeme alıp alıştırma yapın. Çok seyrek kaynak yapınca pratiği çabucak kaybediyor insan. Ama öğrenmede belli bir eşiği aştıktan sonra seyrek de kaynak yapsanız beceriyi kaybetmiyorsunuz...

As kaynak asr145 elektrot öneririm. 2.5 ve 3.2mm ikisinden de bulundurun. Rutil selülozik elektrot oluyor. Cüruf daha ince olur. İnce etli malzemeleri kaynatırken daha kolay olur. Kaynak banyosu da daha kolay anlaşılıyor ve yönetiliyor. Kaynağı başlatmak asr 143'e göre birazcık daha zor. Acemiliği atlatınca elektrot fark etmeyecek.

Fotoğrafa bakılırsa da bana akım düşük ilerleme hızı düzensiz göründü, ark mesafesini de koruyamamışsınız. Hurdacıdan bol bol parça malzeme alıp alıştırma yapın. Çok seyrek kaynak yapınca pratiği çabucak kaybediyor insan. Ama öğrenmede belli bir eşiği aştıktan sonra seyrek de kaynak yapsanız beceriyi kaybetmiyorsunuz...
Mrb Semih ustam güzel bir bilgi verdiniz hızlı zikzak çektiğini demişsin burası doğru maskede bakınca zaten elektron kaynaması sarı renginden aktığını beli ediyor akan kaynağın hızını takiben ilerliyorum belki bundan hızlı davranmış olabilmisimdir güzel bir bigi verdiniz ustam elektrod kalın olanı önerirsiniz ince olanımı hangisi acemiler için daha uygundur.

elektrod kalın olanı önerirsiniz ince olanımı hangisi acemiler için daha uygundur.
Ben de hobi işlerinde öğrendim kaynağı, usta sayılmam. Elektrot da malzemesine göre, fotodaki işe sanki 3.2 daha uygun gibi. Öğrenirken ikisinden de bulundurun. Videolar da yardımcı oluyor. Weld wolf diye türkçe bir kanal var youtube'da.

Elindeki elektrot çapı bana 2.5 mm gibi geldi.
Elindeki elektrot çapı 2.5 mm ise amper göstergesini 2.5 yazan yere getir.
Düşük amperde sık sık yapışma sorunu olur.
img_20240803_185826-jpg.35279

Son düzenleme:
Elektrod üzerindeki yazılar okunmuyor kartonuda yırtık oda beli değil mmölçesek olurmu acaba?

Ben de hobi işlerinde öğrendim kaynağı, usta sayılmam. Elektrot da malzemesine göre, fotodaki işe sanki 3.2 daha uygun gibi. Öğrenirken ikisinden de bulundurun. Videolar da yardımcı oluyor. Weld wolf diye türkçe bir kanal var youtube'da.
Ustaf ünerdiğin elektrod bu olsa gerek

Ekler

• Screenshot_2024-08-04-08-23-00-475_com.pozitron.hepsiburada.jpg
    Screenshot_2024-08-04-08-23-00-475_com.pozitron.hepsiburada.jpg
    556.5 KB · Görüntüleme: 25
Bende berbat kaynak yapiyorum. Sorunumun kaliteli bir maske almama bagliyorum.

Klasik maskede kaynak baslangicinde hic ark olmadigi icin ortam zifiri karaklik oluyor ve ilk vurus yapacagin yer sasiyor.

Bu yuzden ilk vurusu ciplak gozle yapiyorum isik ciktigi anda gozumu kapiyorum sonrasinda gozu kapali korlemesine kaynak yapiyorum. Zaten o ilk sokda goz doyuma gidiyor.

Klasik kaynak maskesine hic isinmadim. Cunku genellikle iki elimi de kullanmam gerekiyor. Bir elimle maske tutmak isime gelmiyor.

Elektronik kaynak maskesi hic kullanmadim ve denemeyi cok istiyorum.

Son düzenleme:
Bende berbat kaynak yapiyorum. Sorunumun kaliteli bir maske almama bagliyorum.

Klasik maskede kaynak baslangicinde hic ark olmadigi icin ortam zifiri karaklik oluyor ve ilk vurus yapacagin yer sasiyor.

Bu yuzden ilk vurusu ciplak gozle yapiyorum isik ciktigi anda gozumu kapiyorum sonrasinda gozu kapali korlemesine kaynak yapiyorum. Zaten o ilk sokda goz doyuma gidiyor.

Klasik kaynak maskesine hic isinmadim. Cunku genellikle iki elimi de kullanmam gerekiyor. Bir elimle maske tutmak isime gelmiyor.

Elektronik kaynak maskesi hic kullanmadim ve denemeyi cok istiyorum.
Demek oluyorki senden daha profesyonelin dir makinem elektronik hem gözlük hem maske kulanıyorum

Demek oluyorki senden daha profesyonelin dir makinem elektronik hem gözlük hem maske kulanıyorum
Zigzag yerine dairesel yöntemi dene.
Dairelerin çapı 2 elektrot çapı kadar olsun geniş tutma.
Daireler birbirlerinin üzerine binsin. Boşluk kalmaz o zaman.
circular-weave-welding-pattern.jpg

İnşallah öğrenecem üstad deniye deniye elektronikte lehimleme fabrikasyon lehim gibi yapıyorum inşallah bunuda o seviyeye çıkarım ama siz değerli kaynakçı arkadaşlar sayesinde

Zigzag yerine dairesel yöntemi dene.
Dairelerin çapı 2 elektrot çapı kadar olsun geniş tutma.
Daireler birbirlerinin üzerine binsin. Boşluk kalmaz o zaman.
circular-weave-welding-pattern.jpg
Bu örtülü elektrota uygun değil. Rutile özellkle uygun değil. Çok gözenekli bir kaynak dikişi oluyor.

Zigzag hareket ederken de testere dişi şeklinde ilerlemek lazım. Yoksa ikizkenar üçgenler çizerek ilerleyince ilk mesajdaki fotoğrafa benzer cüruflu boşluklar oluşuyor.

Aslında olay kaynak banyosunu yönetmek. Zigzag hareketi kaynak banyosunu birleştirilen bir parçadan diğerini taşımaya yarıyor.

Bunu yaparken kaynak metali ekleme hızını, ilerleme hızını, kaynak havuzunun büyüklüğünü(br bakıma da parçaya transfer edilen ısıyı) yönetiyorsun. Bu da çok hızlı cereyan edyor. Bu yüzden bilgi değil pratik işe yarıyor. Ben öğrenene kadar nerede hata yaptığımı görsem de fark etsem de başarısız olmaya devam ediyordum.

Ama böyle atıp tutarken yaptığım kaynak dikişlerini canlı canlı gösterir miyim? HAYIR :) . Ama seçmece fotoğraflar eklerim :seytan1: :seytan1: .

Bu örtülü elektrota uygun değil. Rutile özellkle uygun değil. Çok gözenekli bir kaynak dikişi oluyor.

Zigzag hareket ederken de testere dişi şeklinde ilerlemek lazım. Yoksa ikizkenar üçgenler çizerek ilerleyince ilk mesajdaki fotoğrafa benzer cüruflu boşluklar oluşuyor.

Aslında olay kaynak banyosunu yönetmek. Zigzag hareketi kaynak banyosunu birleştirilen bir parçadan diğerini taşımaya yarıyor.

Bunu yaparken kaynak metali ekleme hızını, ilerleme hızını, kaynak havuzunun büyüklüğünü(br bakıma da parçaya transfer edilen ısıyı) yönetiyorsun. Bu da çok hızlı cereyan edyor. Bu yüzden bilgi değil pratik işe yarıyor. Ben öğrenene kadar nerede hata yaptığımı görsem de fark etsem de başarısız olmaya devam ediyordum.

Ama böyle atıp tutarken yaptığım kaynak dikişlerini canlı canlı gösterir miyim? HAYIR :) . Ama seçmece fotoğraflar eklerim :seytan1: :seytan1: .
Ben yavaş kaynak yaparsam dümdüz çıkıyor.
Nefesimi tutarsam elim aşırı titremesin diye o zaman bozuluyor. :)

Forum istatistikleri

Konular
6,523
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back