Yarım dalga 'kapasitif güç kaynağı'nda anlaşılamayan dalga şekli.

Üstad'lar cümleten Selamün aleyküm.
Ekli resimlerde paylaştığım klasik bilinen kapasitif tip güç kaynağı devresinin dc kapasitörü üzerinde gözlemlediğim, sebebini ve genliğini çözemediğim bir sinyal ölçmekteyim.

Sorunun detayı; Priz AC 220 beslemesi var iken dc kapasitör üzerinde stabil dc sinyal ölçüyorum, fakat fişi çıkartıp ters çevirip takınca (F ve N yer değiştirince) görüldüğü üzere kare dalgaya benzer bir sinyal oluşuyor.
Kondansatör üzerinde multimetre ile ölçümlerimde gerilim iki pozisyonda'da eşit ve stabil durumda

Ölçümleri micsig dp750-100 diferansiyel prob ile 50X te ölçüyorum.
Orjinal, markalara ait tasarımlarda da aynı dalga şeklini gözlemlemekteyim.

Ekler

• 6815b4f8-2f2a-4e8e-bc80-2568bcf92b67.jpg
    6815b4f8-2f2a-4e8e-bc80-2568bcf92b67.jpg
    138.1 KB · Görüntüleme: 49
  • SDS2104X Plus_PNG_21.png
    SDS2104X Plus_PNG_21.png
    81.9 KB · Görüntüleme: 49
  • WhatsApp Video 2024-04-19 at 15.23.11.mp4
    1.4 MB
Diferansiyel probdan kaynakli bir sorun olabilir.
Scopu topraksiz prizde calistirip ayni olcumu tekrar yapmanda fayda var.

(Elconun uclari semada ters cizilmis.)

Son düzenleme:
Zener diyota paralel bağlı kapasite burada ne işe yarıyor? Şemada görüldüğü kadarıyla sadece şarj olacak şekilde bir diyotla seri bağlanmış, şarj olduğu zaman da ters polarlamada şarj oluyor. Zener diyot AC voltaj altında, multimetre skoptaki voltajın ortalamasını gösteriyordur.

Nedense video bende açılmıyor. İki ölçümün de scope görüntüsünü paylaşır mısın

Sorun muhtemelen filtre kapasitörünün ters bağlanmış olmasından kaynaklanıyor. Elektrolitikler ters bağlanırsa aşırı akım çekerler.

Sorun muhtemelen filtre kapasitörünün ters bağlanmış olmasından kaynaklanıyor. Elektrolitikler ters bağlanırsa aşırı akım çekerler.
Hocam pardon sadece şemayı yanlış işaretlemişim yönlerini. çizimi düzeltiyorum.
Son ölçümler bu şekilde. (not; yük olmadığı için dc pk-pk az gibi görünüyor, yük altında da sonuç yine aynı)

Ekler

• SDS2104X Plus_PNG_45.png
    SDS2104X Plus_PNG_45.png
    79.8 KB · Görüntüleme: 21
  • SDS2104X Plus_PNG_46.png
    SDS2104X Plus_PNG_46.png
    52.7 KB · Görüntüleme: 21
  • 023972af-c45b-4495-becb-d2feb9d3bf48.jpg
    023972af-c45b-4495-becb-d2feb9d3bf48.jpg
    114 KB · Görüntüleme: 20

Ekler

• SDS2104X Plus_PNG_2.png
    SDS2104X Plus_PNG_2.png
    63.9 KB · Görüntüleme: 19
  • SDS2104X Plus_PNG_1.png
    SDS2104X Plus_PNG_1.png
    63.5 KB · Görüntüleme: 19
Bana hala garip geliyor şema. Zener voltajı aniden kesiliyor, fltre kondansatörü deşar olmuyor gibi skop görüntüsü. Bana 4007'yi tüm devreye seri bağlanıp, zener ile kondansatörün birbirine paralel bağlanması lazım gibi geliyor. Filtre kondansatörü nasıl deşarj oluyor?

Diferansiyal prob sinyal üzerinde neden değişiklik yaratmiş olabilir probların empedansı ile felan mı alakalı ?

Common mode voltajı kurtarmamıştır. 500x'te doğru ölçerdi. 50x'te 75V sınırı var.

Fişi ters çevirip ölçüm aldığında zener voltajı toprağa ve dolayısıyla nötre göre 5V civarı bir potansiyelde oluyor. Ölçüm prob limitlerinde kalıyor. Öbür türlü zenerin problanan noktalarının voltajı toprağa göre 300 voltu geçiyordur, spec dışına çıkıyor.

Son düzenleme:
Common mode voltajı kurtarmamıştır. 500x'te doğru ölçerdi. 50x'te 75V sınırı var.
Semih hocam 500x te ölçüm düzgün sorunsuz oldu teşekkürler. :ok1::ok1::ok1:
Peki buradaki sorun tam olarak neydi, Prob Common mode voltajı derken nasıl bir hata yapıldı biraz aydınlatırmısınız.

1713628019801.png

Yukarıdaki bir diferansiyel probun basit devre şeması. Opamp inputlarının toprak referanslı olduğu görülüyor. Probdaki opampların girşleri için olan voltaj sınırları aşılınca opamp düzgün çalışmaz. "Bazı opamplarda "Opamp latch" dedikleri durum ortaya çıkar, araştırabilirsniz. Attenuation arttırınca inputları uygun seviyede tutabliyoruz.

Skobu topraklamasız kullanınca yukarıdaki devredeki toprak sembolü toprak refeanslı olmaktan çıkıyor ve kullanılan osiloskop ölçüm yapılan devrede problanan noktaya göre referanslı hale geliyor. Bu nedenle skobu topraksız kullanınca ölçüm alınabildi.

Osiloskobu topraksız bağlayarak bu şekilde kullanmak ideal değil. Düşük frekanslı ölçüm yapıldığı için hata olmadığını düşünüyorum. Kullanılan aletlerin vaat ettiği performansta ölçüm yaptığından emin olablmek için tasarlandıkları şekilde kullanılmaları gerek. Değil mi @taydin abi :D .

Diferenansiyel probun giriş tarafında topraklama olmaması lazım. Tamamen topraktan izole olması lazım. Şöyle düşünülebilir. 9 tane megaohmluk direnç seri bağlı. Ortadakinin üzerinde düşen voltajı ölçüyoruz bir opamp ile. Eğer 50x modda olan proba o kademe için fazla yüksek olan bir voltaj verirsen, muhtemelen en son yükseltmeyi yapan opamp satüre oluyor diye düşünüyorum.

Scopun toprak baglantisini kesip hic diferansiyel prob kullanmadan olcum yapmaniz gerekir.

Diff. probta sorun oldugunu dusunuyorum.

Giriş tarafında topraklama olmasa common mode diye bir sınırlama olmazdı. Sadece pk-pk sınırı olurdu.

Burada 5v genlikli sinyalde, ölçülen devrede faz ve nötrün hangi tarafa bağlandığına göre farklı sonuçlar alınması probun izole olmadığını gösteriyor, diferansiyel ölçüm kabiliyeti de speckerde belirtilmiş.

@Mikro Step probda hata yok, ilk durumda spec dışında kullaılmış, 500x bağlayınca ölçülen devre prob limitlerini aşmadığından doğru ölçüm yapılmış.

Peki bu diferansiyel problarda, attenuation değişince bant genişliği de değişiyor mudur?

Peki bu diferansiyel problarda, attenuation değişince bant genişliği de değişiyor mudur?

O tamamen tasarıma bağlı. Mesela sadece 10:1 gerilim bölücü ile 500x kademesine geçiyorsa, bant genişliğini düşürecek bir etken yok. Yükseltme aynı yükseltme, sadece skop X i değişiyor. Ama iki kademede farklı yükseltme kullanılıyorsa, malum opamp'lerin bant genişliği kazançlarına bağlı, o zaman değişir.

İyi tasarlanmış bir diferansiyel probda, değişme potansiyeli olan geçirme bandındaki düzgünlük olur muhtemelen. Giriş devresi değişince geçirme bandının bazı yerlerinde dip veya hörgüç meydana gelebilir.

Bana hala garip geliyor şema. Zener voltajı aniden kesiliyor, fltre kondansatörü deşar olmuyor gibi skop görüntüsü. Bana 4007'yi tüm devreye seri bağlanıp, zener ile kondansatörün birbirine paralel bağlanması lazım gibi geliyor. Filtre kondansatörü nasıl deşarj oluyor?
o zaman alternansın birinde akım geçer diğerinde geçmez, voltaj düşürme kondansatörünün üstünde dc birikirdi

fltre kondansatörü deşar olmuyor gibi skop görüntüsü. Bana ..
1- birinci resim I load = 28mA Yük altında 500x salınım bu şekilde
2-İkinci resimde dif. prob 50x kademesi hatanın var olduğu dalga şekli
3- üçüncü resimde dif. prob 50x kademesi sadece tokraklama sökülmüş hali.

Skop topraklaması bağlı ilen Diferansiyel prob ile Direkt olarak şebekeyi ölçebildiğime göre prob GND ile Toprak arası bağlantı yok denilebilir, Prob girişleri ile çıkışları arasında 4 Mohm'un üzerinde bir iletkenlik var. Bu etkiler mi bilmiyorum, elinde taşınabilir skop olan bir arkadaşımız varsa deneyebilir belki.

Diferansiyel Prob beslemesi 5v dc skop üzerindeki usb çıkışından almakta idi, oradan çıkartıp başka bir adaptör ve tamamen şebekeden bağımsız power bank ile besledim sonuç değişmedi aynı dalga şekilerini veriyor.

Standart prob ile Skop topraklaması sökülerek (kesinlikle tavsiye edilmez)!! yapılan ölçümlerde gayet düzgün, herhangi bir sorun gözlemlenmedi.

Sorun skop topraklama bağlantısı olsun yada olmasın diferansiyel prob kullanıldığında probun 50x kademesi ile alakalı.

Ekler

• SDS2104X Plus_PNG_5.png
    SDS2104X Plus_PNG_5.png
    74.6 KB · Görüntüleme: 8
  • SDS2104X Plus_PNG_4.png
    SDS2104X Plus_PNG_4.png
    72 KB · Görüntüleme: 6
  • SDS2104X Plus_PNG_3.png
    SDS2104X Plus_PNG_3.png
    67.3 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back