Yazıcıdan Otomatik Çıktı Almak

volta

Kıdemli Üye
Tanklı yazıcılardan almayı düşünüyorum. Fakat belli süre çıktı almayınca mürekkep kurumasın diye otomatik olarak bellli aralıklarla çıktı alan bir sistem kurmak istiyorum. Netten biraz baktım ama birşey bulamadım. Belki doğru şekilde aramadım. Bu nasıl yapılır bir fikri olan var mı?

Son düzenleme:
Tanklı yazıcı vardı bende. Dediğin doğru, kullanmayınca tıkanıyordu, kafa temizleme işlemi yapman gerekiyordu ve bir sürü mürekkep gidiyordu bunu yapınca. Tıkanmasın diye sürekli çıktı alınca da çıktı aldığın için bir sürü mürekkep gidiyordu :katil2:

Bozulunca hiç tamire bile göndermedim. Parçaladım, motorunu, encoderini, SMPS'i bir kenara koydum, geri kalan herşeyi attım çöpe.

Tanklı yazıcı vardı bende. Dediğin doğru, kullanmayınca tıkanıyordu, kafa temizleme işlemi yapman gerekiyordu ve bir sürü mürekkep gidiyordu bunu yapınca. Tıkanmasın diye sürekli çıktı alınca da çıktı aldığın için bir sürü mürekkep gidiyordu :katil2:

Bozulunca hiç tamire bile göndermedim. Parçaladım, motorunu, encoderini, SMPS'i bir kenara koydum, geri kalan herşeyi attım çöpe.
Sanırım bir yada iki haftada bir çıktı almak gerekiyor. Her mürekkep kullanılsın diye ince şerit şeklinde renkli ve fazla mürekkep harcamayacak kadar küçük bir resim falan ayarlanırsa fazla sarfiyat olmaz diye düşünüyorum.

rainbow.jpg

Mürekkepli yazıcı alma, illa alacaksan da Windows Zamanlanmış Görevler'i araştır.

Bu arada win11 yükledikten sonra benim yazıcı sapıttı. Yada ben bir yerde hata yaptım ama bulamıyorum. Şöyleki; Eğer yazıcıyı kullanmak istersem önce bilgisayarı kapatıp yazıcıyı açmam gerekiyor. Eğer bilgisayar açıkken yazıcıyı açarsam "yazdır" butonuna tıkladığımda hata mesajı veriyor. Sıfırdan kurulum yaptım, yine aynı, donanım ekle-kaldır yaptım, yine aynı.

Mürekkepli yazıcı alma, illa alacaksan da Windows Zamanlanmış Görevler'i araştır.

Bu arada win11 yükledikten sonra benim yazıcı sapıttı. Yada ben bir yerde hata yaptım ama bulamıyorum. Şöyleki; Eğer yazıcıyı kullanmak istersem önce bilgisayarı kapatıp yazıcıyı açmam gerekiyor. Eğer bilgisayar açıkken yazıcıyı açarsam "yazdır" butonuna tıkladığımda hata mesajı veriyor. Sıfırdan kurulum yaptım, yine aynı, donanım ekle-kaldır yaptım, yine aynı.
Ben ubuntu kullanıyorum. Ama zaten mürekkepli yazıcı olayından caydım gibi. Alırsam lazer alırım.

Ben Windows'u yazıcı yönetme konusunda çok başarısız buluyorum.

Normal şartlarda yazıcının bilgisayardan önce açık olması ve uykuya geçmemiş olması gerek. Ama bazı durumlarda ne yaparsan yap iletişim sağlanmıyor. Bazen Windows yazıcının çevrimdışı olduğunu söylüyor lakin öyle değil. Sanırım Windows yazıcının hazır olup olmadığını anlayamıyor.

Windows hizmetlerde yazdırma biriktiricisi var. Bazen onu durdurup başlatınca düzeliyor. Bazen düzelmiyor. .

Birde yazıcıyı yönetimsel araçlardan kurarsan daha iyi olur. Bazen kaldırdığın yazıcı halen orda göründüğü için yeniden kursan bile düzelmeyebiliyor. Yazdırma sunucusundan da her ihtimale karşı sürücüyü sil öyle yükle tekrar.

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    48.1 KB · Görüntüleme: 45
Ben Windows'u yazıcı yönetme konusunda çok başarısız buluyorum.

Normal şartlarda yazıcının bilgisayardan önce açık olması ve uykuya geçmemiş olması gerek. Ama bazı durumlarda ne yaparsan yap iletişim sağlanmıyor. Bazen Windows yazıcının çevrimdışı olduğunu söylüyor lakin öyle değil. Sanırım Windows yazıcının hazır olup olmadığını anlayamıyor.

Windows hizmetlerde yazdırma biriktiricisi var. Bazen onu durdurup başlatınca düzeliyor. Bazen düzelmiyor. .

Birde yazıcıyı yönetimsel araçlardan kurarsan daha iyi olur. Bazen kaldırdığın yazıcı halen orda göründüğü için yeniden kursan bile düzelmeyebiliyor. Yazdırma sunucusundan da her ihtimale karşı sürücüyü sil öyle yükle tekrar.
Önceleri pek umursamadım ama sonradan can sıkıcı bir hal almaya başlayınca inciğine,cinciğine kadar kurcaladım. system32 altındaki .inf dosyasını bile bulup sildim ve yeniden yükleme yaptım, lakin windows inadı benden üstün geldi. Formattan başka çare kalmadı sanırım.

Windows 11 kaynaklı olabilir ben kullanmıyorum. Uzunca bir süre Win10 kullanırım herhalde.

Sürücü uyumsuz olabilir Windows 11 ile.

Windows sorun giderme deneyebilirsin. Mesela HP (Samsung yazıcıları da Hp aldı) için Hp doctor diye birşey var. Çevrimdışı yazıcılar için vs sorun giderme programı. Kablo, port da sorunlu olabilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back