Lehim emme (desoldering) havyası

Söküm fotoğraflarına devam.

IMG_20210610_014548.jpg

IMG_20210610_014552.jpg

Şimdilik şunu söyleyebilirim eğer PCB tasarımı iyi yapılmış ve PCB delikleri yeterince geniş yapılmışsa söküm sırasında hiç sorun yaşanmıyor. Fakat delikler sıkı geçecek şekilde tasarlanmışsa parçaları sökmek hali ile zorlaşıyor.

Bu cihaz çok pinli bileşenlerde harika bir çözüm.

Emiş gücü ve gücü yüksek olan daha iyi bir model alırsanız tabii ki daha iyi olur fakat bu da bir hobi ya da değişik kart tamiri/geliştirmesi yapanların işini de görecektir.

Bana gelen ürün FR301-20 modeli. Tabloya göre ülkemiz için olması gerektiği gibi 110 W modelni almışım. Herhalde sendeki farklı bir ülke için üretildi ya da bilmediğimiz başka bir durum var.
Benimki USA versiyonu sizin gibi bekleme durumu vardı beklemek istemedim Amazon.com dan aldım,çevirici ile kullanıyorum 220v-120v

Bazan sökülecek yere lehim vermek işi oldukça kolaylaştırıyor. Eski ve bayat lehim yerine, flux'lı ve çok güzel akan bir lehim oluyor ve çok güzel emiyor.

Bir de çift taraflı PCB'den söküm yaparken bir süre pad'i ve pini beraber ısıtmak lazım. Mesela entegre için 3 saniye, daha büyük padler veya bakırı bol olan yerler için 5 saniye ısıtıp ondan sonra emişi aktive etmek lazım.

Emiş gücü ve gücü yüksek olan daha iyi bir model alırsanız tabii ki daha iyi olur fakat bu da bir hobi ya da değişik kart tamiri/geliştirmesi yapanların işini de görecektir.
Power kablosu bildiğimiz kalın kablolardan mı? Kalem havya kullanırken beni en rahatsız eden şey kablonun ağırlığı ve esnek olmayışı sebebiyle havyanın hareketini zorlaştırmasıydı.

Benimki USA versiyonu sizin gibi bekleme durumu vardı beklemek istemedim Amazon.com dan aldım,çevirici ile kullanıyorum 220v-120v
Bende bazen türkiyeye nazaran uygun fiyata ürün bulduğum zaman almak istiyorum. Bu çevirici olayında tek dikkat edilmesi gereken cihazın watt değerinden yüksek olması mı? Başka bir şeye bakmamız gerekiyor mu? Birde teslimat agt kurye ile mi oldu, yani amazon türkiyenin kullandığı kargo ile mi?

Power kablosu bildiğimiz kalın kablolardan mı? Kalem havya kullanırken beni en rahatsız eden şey kablonun ağırlığı ve esnek olmayışı sebebiyle havyanın hareketini zorlaştırmasıydı.
Çok emin olmamakla birlikte silikonlu kablo gibi duruyor. Değilse bile ısıya dayanıklı esnek bir kablosu var.

Bende bazen türkiyeye nazaran uygun fiyata ürün bulduğum zaman almak istiyorum. Bu çevirici olayında tek dikkat edilmesi gereken cihazın watt değerinden yüksek olması mı? Başka bir şeye bakmamız gerekiyor mu? Birde teslimat agt kurye ile mi oldu, yani amazon türkiyenin kullandığı kargo ile mi?

Bazı ürünlerde şebeke frekansı da önemli oluyor. Bu konuda genel kural yok, her cihazın yapısına göre farklılık gösteriyor.

ABD geldi amz.tr değil 2000watt destekli ürün aldım Evet watt değeri mevcut kullanacağınız cihazın gücünden biraz yüksek olması daha iyi olur Ürün Aramex kargo

Bazı ürünlerde şebeke frekansı da önemli oluyor. Bu konuda genel kural yok, her cihazın yapısına göre farklılık gösteriyor.
Şu an o ürünü bulamadım ama amazon usa'da böyle bir çevirici için sadece elektrikli ürünler için kullanın (saç kurutma makinesi gibi) elektronik cihazlara uygun değildir yazıyordu. Fiyatı da uygundu. Bu mantığı ne olabilir. Yani bu adamlar yazmış ama yazmayanlara olabilir. O durumda boşu boşuna almış oluruz.

Dikkatli bakarsanız, yukarıdaki fotoğrafın sol üst köşesinde VFD (vakum florosan ekran) görürsünüz. Bu ekran PT6311 entegre ile sürülüyor ve bu entegre de ekranın arka tarafında var. Ben bazen bu tarz hasatlardan deneysel projeler yapıyorum. Bu projeler konuları daha iyi anlamama yardımcı oluyor ya da aklıma yeni fikirler getiriyor.

Yani bu ekranı sürücü entegresi ile birlikte, programlayacağım bir mikroişlemciden e saat yapmak için kullanabilirim. Hatta bu kontrol entegresini kullanan hazır sınıf bile buldum.

Düzgün parça sökebilmenin tamir ve değişim gibi güzel yanları yanı sıra bir diğer güzel yanı daha önce de bahsettiğim gibi varlığından haberdar olduğun ama para ve zaman ayırıp nasıl çalıştığını gözlemleme fırsatı bulamadığın bir çok konuda ücretsiz deney ortamı sağlıyor.

Bugün her dikkatimizi çeken parça için deneme amaçlı masraf etmeye kalkarsak iyi kazanıyor ve bol vaktimizin olması gerekir.

Hurda kartlar bize bu imkanı ücretsiz sağlıyor.

Mesela benim için VFD ekranlar parlaklığı ve imajları dolayısıyla her zaman ilgimi çeker, haliyle nasıl çalıştıklarını da teorik olarak biliyorum. Çok da karmaşık bir konu değil ama ilk defa bir VFD ekranı çaştırma imkanı buldum ve bu da onunla ilgili ufak bir video:

Çıkma parçalar arasında benim de dikkatimi en çok bunlar çekmişti. Yakından görmek çok güzel oldu.

Hurda ürünler hiç müdahale görmemiş ise üzerindeki komponent orijinal olur piyasadan alsak hem fiyatı yüksek kalitesiz üretimli sahte parça olma durumunda var

Hurda ürünler hiç müdahale görmemiş ise üzerindeki komponent orijinal olur piyasadan alsak hem fiyatı yüksek kalitesiz üretimli sahte parça olma durumunda var
Forumda bendeki hurda karttan çıkma kompanentlerin orijinalliği ile ilgili daha önce de çok paylaşımım oldu ama bu video daha etraflıca anlatmış.

VFD ile ilgili ayarı bir konu açacağım ama hazır düzeneği kurmuşken elimdeki başka bir tane ekranı daha çalıştırdım. İlgilenenler için onunda fotoğrafını paylaşayım.

IMG_20210610_194336.jpg

Elimdeki hurda kartları bitirdim. Bu sırada emilen lehim bölümünü 3 kere filan doldurdum. Daha önce değişik kalitelerde kullanmış olsam da buna ancak elim alımşaya başladı. Çok gereksiz gördüğüm bazı uçların ne kadar gerekli olduğunu gördüm. Sürekli belirli bir tip söküm yapılmıyorsa bütün uçlardan bulundurmakta yarar var. Almadığım diğer uçları da zamanla tamamlayacağım. Tek bir uçla olacak iş değil.

Bu arada ürün aldığım bütün uçların fiyatını söktüğüm kartlardaki entegrelerden çıkarttı. Daha önce iki PIC sökmüştüm şimdi ise HOLTEK HT27C020-70 EEPROM söktüm ki bu da 120 TL fiyatı olan bir ürünmüş. Bir de 5.5 V 220000 süper kapasitörüm oldu!

IMG_20210612_224743.jpg

Tabii söktüğüm parçalar bu kadar değil burada görünmeyen bir çok parça var. Ayrıştırmadığım bir kaç paraçayı topluca paylaşayım.

IMG_20210612_225841.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back