Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
XLR.png

Bu bağlantı fişleri ilk çıktığında cannon firması adını "Cannon X" koydu. Daha sonraki modellerde eklenen tırnak (latch) yüzünden fişin yeni modeline "L" harfini ekleyen şirket "Cannon XL"i piyasaya sürdü. Gelişmeye devam eden formata son eklenti kabloları saran kauçuk manto "rubber" oldu. böylece fişin ismine eklenen son harf ile "Cannon XLR" terminolojideki yerini aldı.

Profesyonel ses sistemlerinde kullanılan balanslı (balanced, dengeli) bağlatı türü.

Açılımı:
X= Ground
L= Live
R= Return

X= Ground
Şase olarak kullanılır. Bağlantı fişinde 1 numaralı pine denk gelir.

L= Live
Canlı sinyal için kullanılır. Bağlant fişinde 2 numaralı pine denk gelir.

R= Return
Ters canlı sinyal için kullanılır. Bağlanti fişinde 3 numaralı pine denk gelir.

Son düzenleme:
Enstrüman çıkışlarında çoğunlukla 6.3mm jack kullanılır. Bu bağlantı türünü balanced yapmak için şu bağlantıyı kullanabilir miyiz?

images (1).jpeg

Enstrüman çıkışı monodur Gökhan yani TRS değil sadece TR dır. Balanslı girişe bağlamak için de o iki ucu XLR in 2 ve 3 numarasına bağlamam yeterli.

Enstrüman çıkışı monodur Gökhan yani TRS değil sadece TR dır. Balanslı girişe bağlamak için de o iki ucu XLR in 2 ve 3 numarasına bağlamam yeterli.
Abi genelde 1 ile 3 e bağlamışlar.
Benim bağlama çıkışı mono olduğuna göre, mono jack kullanarak ikinci resmi yapmam doğru olur değil mi?

images (1).png

images (3).jpeg

Bu resimdeki bağlantıların ikisi de "balanssız" bağlantı. Manyetik ve piezo gibi zaten çok yüksek seviyede sinyal varsa gayet güzel iş görür.

Ama sinyal seviyesi çok düşük ve o yüzden de balanslı yapmak istiyorsan sadece 2 ve 3 ü kullanıp 1'i boş bırakmak ve blendajı da şaselemek gerekir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back