Ender 3 pro anakartım bozuk lütfen yardım edin

salewww

Üye
merhaba ender 3 pro nun hotten fanını değiştirmek isterken yanlışlıkla kabloları kısa devre yaptım sonra fan bir daha çalışmadı ama yazıcı hala çalışıyor

Foruma hoşgeldin!

Fanı süren MOSFET gitmiştir muhtemelen. Kartın resimlerini koy çalışmayan çıkışı da işaretle.

Inked20210106_165055_LI.jpg

Foruma hoş geldin. Daha net bir fotoğraf ve elindeki ölçüm imkanlarını da paylaşırsan yardımcı olunabilir. Bu kadarcık bilgi ile sorunu kesin çözecek kimse zaten buralarda yazışmaz, online tamirden parayı götürür. :D Tamir edilemeyecek kadar çok önemli bir sorun olmasa gerek ama kesin çıkarım yapabilmek mümkün değil. Yüksek ihtimalle @taydin'nın bahsettiği gibi mosfet arızasıdır.

daha net bir fotoğraf çekebilirim ama ölçüm imkanı derken neyi kastettiniz ki?

1. ok bozuk yer 2. ok soğutucunun altında 3 mosfet var ve benimkartımın aynısı bu ama benim kinin sürümü v4.2.2

Orası fan çıkış ucu. Oradan başlayıp içeri doğru yolları takip etmen gerekiyor.

Soğutucuların altındaki mosfetlere gidiyorsa, soğutucuları kaldırıp fanın hangisi tarafından beslendiğini bulman gerekiyor. Fan beslemesi için kullanılan mosfet'in sağlam olup olmadığına bakmak için gerekirse karttan sökmen gerekebilir. Bunları yapabilecek imkanlara sahip misin?

Orası fan çıkış ucu. Oradan başlayıp içeri doğru yolları takip etmen gerekiyor.

Soğutucuların altındaki mosfetlere gidiyorsa, soğutucuları kaldırıp fanın hangisi tarafından beslendiğini bulman gerekiyor. Fan beslemesi için kullanılan mosfet'in sağlam olup olmadığına bakmak için gerekirse karttan sökmen gerekebilir. Bunları yapabilecek imkanlara sahip misin?
evet ama havyayla sökenilirmiyim mosfeti bilmem

4.2.2 sürümlü kartın resmi bu, diğeri 12V gibi yanıltıcı bilgiler içeriyor.

h8a8262fde5c947b88568d704a0a5f536q.jpg_q50_grobo.jpg

evet ama havyayla sökenilirmiyim mosfeti bilmem
Çok zor olur. Hatta o kadar kurcaladığında sağlam olanı bozma ihtimali bile var.

Sökmeden sağlamlığını test edebilirsen (bobinle bir yerlere bağlı değilse filan olabilir) önemli değil ama diğer türlü sıcak hava gerekir.

Saç kurutma makinası ile ısıtmayı dene soğutucuyu. Belki yapıştırıcı gevşer. MOSFET'leri sökmek için de güçlü havya lazım, yoksa yukarıda dendiği gibi sağlam mosfeti kavurursun. Şöyle 80 W lık falan havye varsa, saç kurutma makinasıyla da ısıttıktan sonra çabucak sökmeye çalış. 10 saniyede sökemediysen dinlendir soğusun sonra tekrar gir.

Saç kurutma makinası ile ısıtmayı dene soğutucuyu. Belki yapıştırıcı gevşer. MOSFET'leri sökmek için de güçlü havya lazım, yoksa yukarıda dendiği gibi sağlam mosfeti kavurursun. Şöyle 80 W lık falan havye varsa, saç kurutma makinasıyla da ısıttıktan sonra çabucak sökmeye çalış. 10 saniyede sökemediysen dinlendir soğusun sonra tekrar gir.
80 wat havyam var

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back