Forum Türkiye'deki bir sunucuya taşındı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet arkadaşlar forum tekrar sunucu değiştirdi :) Türkiye'nin bilinen hosting firmalarından olan Turhost'dan bir sunucu kiraladım ve forum yazılımını da taşıdım. Daha önceki taşımadan tecrübeli olduğum için hiç sorun çıkmadan iş halloldu. Şu anda stable Debian 9 çalışıyor, o yüzden güncellemeler neticesinde bir sorun çıkma olasılığı da çok düşük.

Ama tabi Türkiye'de internet fiyatları çok yüksek olduğu için Almanya'daki gibi 1 Gbps bağlantı hızı ve 4 TB saklama alanı almak hayal. Onun yerine 100 Mbps bağlantı hızı ve 1 TB saklama alanı ile yetineceğiz. Aslında saklama alanı da 2x500 GB RAID idi, yani RAID yapılandırması altında 500 GB saklama alanı idi, ama adamlara özellikle söyledim ve RAID kartını özel yapılandırdılar. 2x500 GB mirror RAID yerine stripe RAID oldu ve 1 TB saklama alanı oldu.

Sunucunun Türkiye'de olmasının bir başka faydası daha olacak. Google aramalarında, aramanın yapıldığı ülkedeki sunuculara öncelik veriliyor. O yüzden sunucunun Türkiye'de olması, forumun google'da bulunabilme şansını artıracağını söyleyebiliriz. SEO konusunda çok bilgili değilim, ancak işte böyle sağdan soldan duyduğum ipuçlarına göre birşeyler yapmaya çalışıyorum :)

Sunucu yapılandırması ile saklanacak (konulara eklenen) dosyaları başka (evdeki) bir sunucuya göndermesini isteyebilirsin. Böylelikle konu metinleri ve avatarlar sunucu üzerinde saklanırken, konulara eklenen dosya ve resimler başka bir sunucuda saklanır. Bunun için sabit ip adresi olan herhangi bir ev/iş yeri sunucusunu da kullanabilirsin. O zaman ekli dosyalar için istediğin kadar eklemek mümkün ve hesaplı olur. Bağlantı hızının mükemmel olması da gerekmez. Ekli dosyalara talep siteye göre her zaman daha azdır. 1TB disk 300 tl civarında...

Sunucu yapılandırması ile saklanacak (konulara eklenen) dosyaları başka (evdeki) bir sunucuya göndermesini isteyebilirsin. Böylelikle konu metinleri ve avatarlar sunucu üzerinde saklanırken, konulara eklenen dosya ve resimler başka bir sunucuda saklanır. Bunun için sabit ip adresi olan herhangi bir ev/iş yeri sunucusunu da kullanabilirsin. O zaman ekli dosyalar için istediğin kadar eklemek mümkün ve hesaplı olur. Bağlantı hızının mükemmel olması da gerekmez. Ekli dosyalara talep siteye göre her zaman daha azdır. 1TB disk 300 tl civarında...

Onu nasıl yapılandıracağımızı bilmiyorum ama zamanı gelince bakarız artık. Ama gidişata bakılınca 1 TB da baya gidecek gibi duruyor. Eklentiler fazla yer götürmüyor, asıl eklenen kaynaklar çok yer götürüyor. Mesela bir pdf ekliyorsun, pdf'in boyutu 8 MByte.

Kaynaklar bölümü de aynı şekilde ayarlanabilir.

Bencede foruma eklenen dis eklentiler bunlar resim video doküman gibi ekler forumun alanını cok isgal ediyorlar. Daha once bu konuda cok sikinti cektim.

Eger bunun cozumu olqrak dış bir kaynaga yonlendirilebiliyor ise ne kadar erken olmasi o kadar iyi diye dusunuyorum.

Kolay gelsin

Bencede foruma eklenen dis eklentiler bunlar resim video doküman gibi ekler forumun alanını cok isgal ediyorlar. Daha once bu konuda cok sikinti cektim.

Eger bunun cozumu olqrak dış bir kaynaga yonlendirilebiliyor ise ne kadar erken olmasi o kadar iyi diye dusunuyorum.

Kolay gelsin

Bunu xenforo'nun kendi forumunda sorayım bakalım ne diyecekler.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back