Laboratuvar Tipi Güç Kaynağı Tavsiyesi

Ekler

• Screenshot_2021-05-06-21-47-54-104_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    Screenshot_2021-05-06-21-47-54-104_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    624.9 KB · Görüntüleme: 122
  • Screenshot_2021-05-06-21-46-33-629_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    Screenshot_2021-05-06-21-46-33-629_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    571.1 KB · Görüntüleme: 136
Bu Ürünü uzun uzun araştırmıstim. Giris voltaji kargaşası var diye düşünüyorum.

Bu ürüne söylediğiniz şekilde 19 volt notebook adaptörü baglarsak çıkıştan 19 volt uzeri voltaj alamiyoruz diye biliyorum. Yani bu urun sadece buck converter.

Ben mi yanlış biliyorum? Bu cihazda 19 volt girip çıkışından 60 volt alabilir miyim?
Çok emin olmamakla beraber incelemiştim bir zaman, step up özelliği olan serisi de vardı sanırım.
1620327435582.png

Satan var mıdır bilinmez ama varmış aliexpreste olabilir belki.

Aynen öyle bendeki bir sonraki versiyonu olan RD6012 de aynı şekilde hatta giriş geliliminden çıkış gerilimi yaklaşık 2 V düşük olması lazım.

19 V çıkış isteniyorsa en az 21 V ile beslemek gerek.

Diğerlerini bilmiyorum ama bendeki giriş gerilimini gösteriyor ve buna göre en çok -2 V gerilim üretiyor. Yani voltaj düşürücü.

1620328272760.png

Bu arada unit, sugon,korad markalarını incelerken belli bir bütçe düşüncesi ile ilerlerken korad kw102-103 modellerinden bahsedildi ve onlarında inceledim fiyatı 200-220$ civarı şimdi soruma gelelim bu bedel gözden çıkarılırsa bu markamı yoksa bu statüye sahip başka bir ürün mü üst sayfada daha önce konuştuğumuz Banggood daki ürün mü ?

Bende hem yüksek voltaj hem de yüksek akım güç kaynağı var. Ama 100 kere güç kaynağı kullanıyorsam, 99 kere normal voltaj ve normal akım kullanımım oluyor.

Yüksek voltaj ve akım yerine, çift çıkışlı güç kaynağı çok daha kıymetli birşey bence. Mesela Marxlow RXN-305D-II gibi bir cihaz alırsan, bu iki güç kaynağını seri bağlayarak 60 V 5 A elde ediyorsun, paralel bağlayarak da 30 V 10 A elde ediyorsun.

1620329933979.png

Veya bunun yerine iki tane UNI-T 3315 veya Korad 3005D de alınabiliyor kabaca aynı fiyata geliyor.

@taydin şu ana kadar olan tüm sorularım sonrasın da alacağım cihaz şekillendi İlginiz ve cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim. Yüksek volt veya akım bana da çok gerekli olmuyor hatta şu sıralar bir çok yerde resimdeki modülü kullanıyorum. 3.3 5 12 v hazır PCB laptop beslerken Baska bir kaynakyan 19 v 4.5 amper yeterli oluyor oda test etmek için uzun süreli kullanmıyorum ihtiyaç duymuyorum tablet ve telefonlarda ayarlama yapmam ve çekilen akımı izlemem gerekiyor. Kw103 modelinde trafolu ya da smps oluşu değil ya da 60 v 15 olması da değil ekranı nın 5 dijit olması ilgimi çekti ama çokta gerekli değil başımıza ne geliyorsa zaten bir defa alıyoruz demekten oluyor :) hatta USB şarj devrelerinde de kullandığım ürünü de ekliyorum mechanic icharge 8 pro iyi çalışmalar

Ekler

• IMG-20210506-WA0030.jpeg
    IMG-20210506-WA0030.jpeg
    187.4 KB · Görüntüleme: 144
  • IMG-20210506-WA0038.jpeg
    IMG-20210506-WA0038.jpeg
    175.1 KB · Görüntüleme: 145
Abiler uni-t in güç kaynağını incelerken şunu fark ettim kalibrasyonsuzu 600 tl civarı satarken kalibrasyonluyu 800-900 tl civarı satıyorlar. kalibrasyonlu ile kalibrasyonsuz arasındaki fark nedir? Ben şimdi korad ı kalibrasyonlu mu aldım kalibrasyonsuz mu?

Bu cihazlar fabrikada kendi toleranslarına uygun kalibre ediliyor zaten.

Kalibrasyon süreci süreklilik ister. Yüksek hassasiyete ihtiyacın varsa beklemiş/coğrafyası (bulunduğu sıcaklık) değişmiş ya da başka sebepler olabileceğinden tekrar kalibre ettiriyorsun.

Bizim gibi kullanımlarda 5 yıl kullandıktan sonra yapmak belki faydalı olabilir ama alırken buna gerek olduğunu düşünmüyorum.

İmkan varsa alırken iyi bir yerde kalibre edilmesinin de bir zararı yok ama kalibre eden insanların da doğru şartları sağladığından emin olmak lazım. Kaş yapayım derken göz çıkartmamak lazım. :D

Düzeltme: Kalibrasyon hizmeti, bir cihazın belirtilen teknik değerlerde olup olmadığını kontrol etmek için üst sınıf cihazlarla karşılaştırılması imiş. Bu da özellikle belirli yeterlilik sertifikaları için mecbur ya da kendiniz için bir çeşit bilgilendirme belgesi. Yani yukarıda yazdığım için ayar işlemi diyebiliriz. Kalibrasyonda herhangi bir ayar yapılmıyor! Bunlar bir birinden farklıymış...

Bu cihazlar fabrikada kendi toleranslarına uygun kalibre ediliyor zaten.

Kalibrasyon süreci süreklilik ister. Yüksek hassasiyete ihtiyacın varsa beklemiş/coğrafyası (bulunduğu sıcaklık) değişmiş ya da başka sebepler olabileceğinden tekrar kalibre ettiriyorsun.

Bizim gibi kullanımlarda 5 yıl kullandıktan sonra yapmak belki faydalı olabilir ama alırken buna gerek olduğunu düşünmüyorum.

İmkan varsa alırken iyi bir yerde kalibre edilmesinin de bir zararı yok ama kalibre eden insanların da doğru şartları sağladığından emin olmak lazım. Kaş yapayım derken göz çıkartmamak lazım. :D
Teşekkürler abi sayende aydınlandım

Bu ürün elime geçti unı_t 1306S 32v6A ve inceliyorum merak ettiğiniz bir konu varmı ? İyi bayramlar.

IMG_20210513_192827.jpg

Last edited by a moderator:
Sanırım over voltage protection ve over current protection. Yani yüksek voltaj koruması ve yüksek akım koruması.
Çalışma mantığı nasıl? 5v'a ayarlayıp OVP basınca daha üstüne çıkmıyor mu? Tam anlayamadım :)

Çalışma mantığı nasıl? 5v'a ayarlayıp OVP basınca daha üstüne çıkmıyor mu? Tam anlayamadım :)

Burada yazandan benim anladığım eğer belirlenen ovp veya ocp değerinin üstüne çıkarsa ekranda uyarı çıkıyor.

ovp-ocp.png

Ekler

• UTP1306 English manual.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 125
VRLA türü piller şarj edilebilir. Ama lityum iyon şarj edemezsin, çünkü şarj aşamasına göre güç kaynağının mod değiştirmesi gerekiyor. Programlanabilir bir Korad 3005P ile her türlü akü şarj edilebilir, tek yapman gereken bir program yazıp güç kaynağını kontrol etmek.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back