3d Baskı Ebatlaması

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bana şimdi akıl lazım.

Filamentin extruder dan geçişini ayarladım. Tam 10cm gönderince, 10cm akıyor.
X ve Y Steplerini de menüden ayarladım, onlarda şuan tam ölçü basıyor.
Şimdi benim Z değerini ayarlamam lazım.
Baskı da almak istediğim değer 2mm
Şuandaki Z değeri 400
Baskı kalitem Dinamik 0,16
Baskı katmanım 9

2mm parça için 0,16 kalitede "Dilimle" dediğimde bana 9 katman çıkarıyor.
0,16x9 = 1.44 (Kafadan 2mm zaten bulamıyorum)
Bu şekilde baskıya gönderdiğimde bana çıkardığı değer ise 1.6mm
Benim bu 2mm yapabilmem için Z step değeri ile oynamam lazım.
Z step değerim şuanda 400
İstediğim mm 2
Çıkan mm 1,6
O zaman;
2x400 = 800
800/1,6 = 500

Şimdi benim Z Step değerimin yeni değeri 500 olursa baskıyı 2mm olarak almam lazım.
Ama bu değerle ne zaman oynasam sapıtıyor. Kendi ayarını tutturamadığı gibi öteki ayarladığım x ve y değerleri de 0.2-0.3mm sapıtıyor.
Bunun daha mantıklı bir ayarlama yolu varsa biri bana anlatsın yav.

Yok yav. Z step ile oynasam ne olacak ki? Sadece konum değişecek. filament akışıyla mı oynamam lazım?
O zaman da 10cm gönderince farklı değer çıkıyor.
Vallahi beyin fena yandı. Kilitlendim. Artık düşünemiyorum. Biri bana mantıklı bir şey söylesin. Yoksa çok daha mantıksız şeyler yapmayı düşünüyorum. :kotek1:

çevrim içi üyeler.PNG

@batubay @ckocagil Sizi görüyorum bak saklanamazsınız. Cevap verin baa.
Elimde keser bekliyorum bak, girişicem diyorum makinaya :katil1:

Ben eksenleri ayarlarken kalibrasyon küpü üzerinden gitmiyorum. Bazı kişiler yanlış yapıyorsun diyor ama ben mantığıma yatanı yapıyorum. Yani yanlış olabilir. Hotendi tablaya yaklaştırıyorum, tablaya mavi bandı yan olacak şekilde yerleştiriyorum, üzerine de kumpası yerleştirip derinlik ölçülen kısmını 120-130 mm açıp kumpası sıfırlıyorum, hotende denk gelecek şekilde tablaya yerleştirip sabitliyorum, sonra 100mm hareket komutu veriyorum, ondan sonrası oran orantı. Z ekseni için de farklı olarak yaptığım tek şey direkt derinlik ölçer gibi X arabasına kumpası çentiğinden sabitliyorum.

Ama ben direkt baskı olarak ölçmek istiyorum derseniz yüksekliği net bir biçimde çıkartabilmesi için basılan objenin yüksekliğinin katman yüksekliğine tam bölünmesi gerekiyor. 160 mmlik bir obje basacaksak .16mm, .2mm gibi katman kalınlığı seçerken, 150 mmlik bir obje basacaksak .15, .2, .3 gibi katman kalınlığı seçmeye dikkat edin. Yükseklik için cura ayarları da çok fark ediyor. Aşağıya 100x100x100 mmlik bir test baskısı atıyorum. Bunun üzerinden ya da sadece Z ayarlamak istiyorsanız fusiondan 50-100 mmlik ufak bir sistem basabilirsiniz. 100 mmlik olunca çözünürlük biraz daha artıyor. Kalibrasyon objelerinde dilimleme yaptıktan sonra katman sayısı ile katman yüksekliğini çarpıp obje yüksekliğini teyit edin.

Hocam bir de curada deneysel kısım ayarlarınızın ekran görüntüsü lazım onu istemeyi unutmuşum. Dilimleyici nedenli bir sorun varsa oradadır.

• Haha
Reactions: 333
Hocam bir de curada deneysel kısım ayarlarınızın ekran görüntüsü lazım onu istemeyi unutmuşum. Dilimleyici nedenli bir sorun varsa oradadır.
nerede bu deneysel kısım bulamadım?

birde bu kalite ayarını değişince katman sayısı da değişiyor ya. 0.16 iken 9 katman, 0.20 yapınca 8 katmana düşüyor. Ne yapsam 2mm ye tamamlayamıyorum. Çok feci kafam karışmış toparlayamıyorum bir türlü.

nerede bu deneysel kısım bulamadım?

birde bu kalite ayarını değişince katman sayısı da değişiyor ya. 0.16 iken 9 katman, 0.20 yapınca 8 katmana düşüyor. Ne yapsam 2mm ye tamamlayamıyorum. Çok feci kafam karışmış toparlayamıyorum bir türlü.

Ayarlar kısmının en altında. Experimental ya da deneysel.

1622586888553.png

Dilimleme toleransından şüpheleniyordum ama şu an içi doğru ayarda.

Dilimleme toleransından şüpheleniyordum ama şu an içi doğru ayarda.
Vallahi artık aklıma gelen her yolu deniyorum.
Bu sefer de dik bastım parçayı.
20210602_233209.jpg

Parçadan patçaya fark etmesi çok saçma. Bşr parçayı tam basarken bir başkasını tam 7mm fazla basabiliyor. Artık soracak, söyleyecek bir şey bulamıyorum.

Bak şimdi bu parçayı dik basınca iyice netleşti olay.
Parçayı yatay bastığımda 2mm çıkması gerekirken 2.8mm çıkıyordu. Şimdi dik basınca 2mm olan yer doğru çıktı ama bu sefer de Z ye denk gelen yer 15mm olması gerekirken 18mm çıktı.
Kesinlikle Z de sıkıntı var. Ama bir türlü çözemiyorum. vidalarını sıktım, gevşettim, milini alkol ile temizleyip tekrar yağladım, mil üzerindeki pirinci de iyice temizledim. Yok anam yok. Bir gram fark etmedi. Nerede hata bulamıyorum.

Büyük ihtimalle sıkıntı cura ayarlarında ama kim bilir nerede.

Büyük ihtimalle sıkıntı cura ayarlarında ama kim bilir nerede.
Ben curada olduğunu sanmıyorum. Çünkü bir kaç defa sıfırdan kurdum curayı. Üstelik sabit ayarları neredeyse hiç değiştirmiyorum.
Çünkü en güzel baskıyı default ayarlarında veriyor.

Ben curada olduğunu sanmıyorum. Çünkü bir kaç defa sıfırdan kurdum curayı. Üstelik sabit ayarları neredeyse hiç değiştirmiyorum.
Çünkü en güzel baskıyı default ayarlarında veriyor.

20mmlik baskıyı dilimleyince .2 mm katman yüksekliğinde 100 katman bulabiliyor musunuz?

Akşam eve geçince bir deneme yapayım onda. Şuan net hatırlamıyorum.

• Beğen
Reactions: 333
Çok saçma toplam yükseklik 15.84mm çıkmış oluyor. Sorun direkt dilimlemede gibi gözüküyor.

Çok saçma toplam yükseklik 15.84mm çıkmış oluyor. Sorun direkt dilimlemede gibi gözüküyor.
İşte o kısmı bende anlamıyorum. Kaliteyi 0.2 yapıp ölçüyü yakalamak istiyorum, bu sefer de katman sayısı 83'e düşüyor.
cura katman kalitesi.PNG

Yani sorunun sebebi belli ama nedenini nasıl buluruz mesele. Benim de başıma gelmişti fakat ben deneysel bölümündeki dilimleme toleransını değiştirerek çözüm bulmuştum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back