Zanussi Elektrikli Ocak Arızası

Eğer CPU 5 V ile çalışıyorsa, çıkışlarında da lojik olarak 0 ve 5 V değerlerine yakın olması lazım. Yani ilk anormal şey bu.

İkinci anormal şey de, çalışan rölenin bobininin sadece 5 V alıyor olması. Demekki transistör tam olarak sürülmüyor. Bence o bazında 10 k olan transistörler uygun değil oraya. Normal SMD transistör koyup bazına 1 k takmak çok daha mantıklı.
Abi hadi onların bazında 10k var çalışmıyor diyelim, diğer 4 tane röleyi uln2003 sürüyor. Onlarda neden 5.5v var? Röleler normalde 12v.
GND yi şaseden alıp rölenin bir bacağını ölçünce 12v gösteriyor ama rölenin iki bobininden ölçünce 5.5v var.

Rölelerin bobinlerinin anma voltajı önemli. Rölenin üzerinde yazar. Röleler 12 V luk bobine sahipse, 5.5 V gitmemesi lazım. Belki de rölelerin bobinleri 5 V ama sen yanlış şaseye göre ölçüyorsun.

Videoda kendi soyliyor saseden olcunce 12v diye röleler de 12v. Başka referans ölçümü yaptığından kafası karışıyor. Fazla eleman da yok besleme role kartinda, ah bir çıksa şu merdiven altından gözleri ufku açılacak ... :)

Bu ocakla bu gün biraz daha ilgilendim.
Aşağıda iki tane röle için şema çizdim. Bunların ikisinin de görevi aynı.
Biri Sağ taraftaki 2 rezistansa, Diğeri sol taraftaki 2 rezistansa Nötrü aktarıyor.
Röleler 12v ile tetikleniyor. Sağ taraftaki röleye 13v gidiyor ve çekiyor ama sol taraftaki röleye 11.8v gittiği için çekmiyor.
İki röle de aynı işi yapmasına rağmen şematik olarak farklı çizilmişler.

Buradaki soruna mantıklı bir açıklama yada öneri yapabilecek var mı?
(Pinleri bağlı gibi düşünün. Entegreleri elle çizip kaydetmediğim için bağlamaya izin vermedi.)

zanussi.PNG

12 V luk bir röle 11.8 V ile çeker. Hatta çok daha düşük voltajlarda da çeker. Çekmiyorsa D1 kısa devre olabilir. Q1 iletime geçmiyor olabilir. Veya rölenin bobini kopuktur. Veya rölede bir mekanik arıza var ve çekemiyordur.

Çekmiyorsa D1 kısa devre olabilir.
Kısa devre değil ama ölçtüğümde doğru konumda 0,700v gösteriyor, probları ters bağlayınca 1,900v gösteriyor.
Yani bu durumu tam anlayamadım ben.
Q1 iletime geçmiyor olabilir
Q1 iletime geçmese 11,8v da gelmemesi gerekmiyor mu?

Veya rölenin bobini kopuktur. Veya rölede bir mekanik arıza var ve çekemiyordur.
Röleleri daha önce söküp tek tek ölçmüştüm. Sağlamdı onlar.

Q1 iletime geçmese 11,8v da gelmemesi gerekmiyor mu?

Nereyi ölçtüğüne bağlı. Şaseye göre rölenin sol ucunu ölçüyorsan, transistör on da olsa off da olsa 11.8 V ölçersin. Şaseye göre rölenin sağ ucunu ölçüyorsan, transistör on iken 0'a yakın bir voltaj, off iken 11.8 V ölçmen lazım. Bobinin iki ucunda voltaj ölçüyorsan, transistör off iken 0 V, on iken de 11.8'e yakın bir voltaj ölçersin.

O yüzden ölçüm yaparken tam olarak hangi iki nokta arasındaki voltajı ölçtüğünü NET ifade etmen lazım.

Nereyi ölçtüğüne bağlı. Şaseye göre rölenin sol ucunu ölçüyorsan, transistör on da olsa off da olsa 11.8 V ölçersin. Şaseye göre rölenin sağ ucunu ölçüyorsan, transistör on iken 0'a yakın bir voltaj, off iken 11.8 V ölçmen lazım. Bobinin iki ucunda voltaj ölçüyorsan, transistör off iken 0 V, on iken de 11.8'e yakın bir voltaj ölçersin.

O yüzden ölçüm yaparken tam olarak hangi iki nokta arasındaki voltajı ölçtüğünü NET ifade etmen lazım.
Şimdi şöyle bir şey anlatayım.
4 ocak 6 röle var. Ben tam yarısı üzerinden anlatacağım. Çünkü diğer tarafta da durum aynı. Kafa karışmasın diye hedef küçültüyorum.

2 ocak ve bu ocakları süren 3 röle var.
1 röle Nötr tetikliyor
Diğer iki röle 2 ayrı ocağın Fazını tetikliyor.

Şöyle yapayım;
Röle_1 + Röle2 = Birinci Ocak
Röle_3 + Röle2 = İkinci Ocak

Burada Röle_1 ve Röle_3'ü ULN2003 sağlıklı bir biçimde kontrol edebiliyor.
İşlemciden ULN2003'e giden pinler de;
Ocaklar kapalı konumda iken:
İşlemci pini ile ULN2003 GND pini arası 0v,
Ocak açık konumda iken: İşlemci pini ile ULN2003 GND pini arası 1.1v
İşlemci 1.1v'u ULN2003'e gönderdiğinde komut verdiğimiz Röle_1 yada Röle_3 Çekiyor.
Bu röleler çekince FAZI Ocaklara aktardık.

Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere. Devrenin tamamlanması için Röle2 nin çekmesi ve Nötr'ü aktarması lazım.
Bu işlem ULN2003 yerine ayrı tr'ler ile yapılmış.
İşlemcinin pininden çıkan komut bu ayrı tr ye gitmesi ve tetiklemesi lazım ki röle çeksin ve nötr aktarılsın.
Ocaklar kapalı konumda iken: İşlemci pini ile ULN2003 GND pini arası 1.411v (Bana göre 0v olması lazım.)
Ocaklar açık konumda iken: İşlemci pini ile ULN2003 GND pini arası 1.415v

Görüleceği üzere işlemci pininde tetikleme için sadece 0.004v oynama oluyor.
Bu durumda işlemci görevini tam yapamıyor, bu tetikleme pini çalışmıyor diyebilir miyiz? Yoksa başka bir elemanın bozuk olması bu pini etkileyebilir mi?

Uln2003 değiştir rölenin sağlıklı çalışması ona bağlı

Diyecemlki belki rölenin önündeki zenerde sıkıntı olabilir kaçırıyordur
Onuda değişmiştim. İşin tuhafı aynı modülden diğer taraftada var ve orası da aynı davranıyor. O yüzden ben işlemciden şüpheleniyorum.

Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere. Devrenin tamamlanması için Röle2 nin çekmesi ve Nötr'ü aktarması lazım.
Bu işlem ULN2003 yerine ayrı tr'ler ile yapılmış.
İşlemcinin pininden çıkan komut bu ayrı tr ye gitmesi ve tetiklemesi lazım ki röle çeksin ve nötr aktarılsın.
Ocaklar kapalı konumda iken: İşlemci pini ile ULN2003 GND pini arası 1.411v (Bana göre 0v olması lazım.)
Ocaklar açık konumda iken: İşlemci pini ile ULN2003 GND pini arası 1.415v

Şimdi burada Röle2 için ULN yerine transistörler kullanılmış diyorsun. Ama sonra da transistörlerin durumuna bakacağına gidip tekrar ULN ile ilgili tuhaflıkları yazmışsın :) ULN tarafı çalışıyor zaten, sen Röle2 yi süren transistörün durumuna bakman lazım.

Şimdi burada Röle2 için ULN yerine transistörler kullanılmış diyorsun. Ama sonra da transistörlerin durumuna bakacağına gidip tekrar ULN ile ilgili tuhaflıkları yazmışsın
Röle2 nin GND sini tayin edemedim. Çok kurcalayınca kafam karıştı. O yüzden ULN'nin GND sini baz aldım :D
Şimdi 3D yazıcının termistörünü taktım. Kafamı toparladım. Tekrar tr lere yoğunlaşacağım.
Ama dediğim gibi diğer tarafta da bire bir aynı davrandığı için işlemciden şüpheleniyorum.

Sistematik takip edeceksin. Transistörün bazına yeterince voltaj geliyor mu? Geliyor. Transistör iletime geçiyor mu? Geçiyor. Röle çekiyor mu? Çekmiyor. O zaman rölenin bobini bozuk, gibi gideceksin.

Transistörün bazına yeterince voltaj geliyor mu?

MCU dan tr'leri tetiklemek için çıkan pinleri ölçmem lazım.
Kırmızı probunu bu pine dokunduruyorum. Ama GND yi nereden alacağımı kestiremedim.
Nereden alsam doğru ölçmüş olurum?
Kırmızı çizilenler tr leri tetikleyen pinler.

zanussi.PNG

cpu_2.PNG

Transistör bazlarındaki voltajı ölçerken MCU nun GND sine göre ölçüm yapman lazım.

Transistör bazlarındaki voltajı ölçerken MCU nun GND sine göre ölçüm yapman lazım.

Fiş takılı. Sistem tamamen kapalı.

Siyah Prob
MCU GND sinde(5.Pin)
Kırmızı Prob TR bazın da.
Ölçtüğüm voltaj: -0.350v ile -0.450v arasında sürekli değişken.
Kırmızı ile Siyah Probu yer değiştirince sabit 0.450v

Sistem Açık Ama Ocaklara çalışması İçin Komut Gönderilmedi.

Siyah Prob
MCU GND sinde(5.Pin)
Ölçtüğüm voltaj: 0.730v Sabit.

Sistem Açık Ocaklara Çalışmaları İçin Komut Gönderildi. (TR ler tetiklenmiş olmalı)

Siyah Prob
MCU GND sinde(5.Pin)
Ölçtüğüm voltaj: 0.800v Sabit.
Anakarttan cızırtı sesi geliyor. rölelerden de geliyor olabilir cızırtı. Yaklaşık 5-6 saniye sonra rölelerin hepsinden birden asenkron şekilde çekme-bırakma sesi geliyor ve susuyorlar. Bu durum yaşandığında voltaj -0.350 ye düşüyor.

Öncelikle MCU çıkışını ölçmen lazım Gökhan. MCU eğer 3.3 V ile besleniyorsa, röleyi çektireceği zaman o çıkış pininde 3.3 V a yakın bir voltaj olmalı. Çektirmeyince de 0 V a yakın bir değer olmalı.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back