Multimetre ekran parlaklığı sorunu

Bu kadar gizli kapaklı olduğuna göre 22J2'nin datasheetini bulsan bile muhtemelen tedarik edemeyeceksin.

LM358 1-2 TL'lik bir op-amp imiş.

Bu durumda sonuç odaklı düşünüp, bir tane LM358 alıp denemek lazım...
Aynen katılıyorum öyle yapacağım inşallah.

Bu test yönteminde devre üzerinde aynı kart ile tkarşılıklı test devre dışında direk entegre in kendisini test edebileceğimizi anlatıyor videoda. İlgili kişinin kitabı da var elimde ve elimizde sağlam ürün olması şart değil diyor bu adam şimdi yalnış bilgimi veriyor elimizde datesheet var.

Fault locatorun tamirciler tarafından kullanılması daha çok istatistik anlamda sonuç veren birşey. Çoğu tamirde fault locator çıkmaz bile kutusundan. Çıktığı zaman da örneğin %80 doğru sonuç veriyorsa bu tamir için yeterince iyi bir oran.

Ama BÜTÜN entegrelerin sağlamlığını, pinler üzerinde V/I grafiği oluşturarak ve datasheet ile bakarak tespit edecek bir yöntem yok. Ancak şöyle cihazlar var: Belli basit entegreleri bağlıyorsun, entegrenin ne olduğunu söylüyorsun, o da entegreye yapması gereken görevi yaptırıyor ve ona göre karar veriyor. Yani bir entegre destek kütüphanesi var. Opamp, lojik entegreler gibi basit yapılı entegreleri kontrol edebiliyor. Ama mesela MCU kontrol edemez, DAC/ADC kontrol edemez, kompleks işler yapan analog/dijital entegreleri test edemez.

Mesela Çin'den entegre aldın çok ucuz diye, sonra da bu fault locator ile baktın, bütün pinlerde aynı eğri var ve sağlam dedim. Halbuki Çinli sana ucuza içi boş olan entegreler sattı.

Dediğim gibi, elinde bir kartın sağlamı varsa, fault locator arıza bulmak için son derece verimli ve zaman kazandırıcı bir araç. Ama kartın sağlamı yoksa, o zaman kesin ölçüm diye birşey yok. O mühendis öyle diyor, ben böyle diyorum, artık sen hangisinin sözüne güveniyorsan ona göre hareket edeceksin (gerçi adamın ismini ve kariyerini devasa punlarlarla yazmışsın, kimin sözüne değer verdiğin belli).

Fault locatorun tamirciler tarafından kullanılması daha çok istatistik anlamda sonuç veren birşey. Çoğu tamirde fault locator çıkmaz bile kutusundan. Çıktığı zaman da örneğin %80 doğru sonuç veriyorsa bu tamir için yeterince iyi bir oran.

Ama BÜTÜN entegrelerin sağlamlığını, pinler üzerinde V/I grafiği oluşturarak ve datasheet ile bakarak tespit edecek bir yöntem yok. Ancak şöyle cihazlar var: Belli basit entegreleri bağlıyorsun, entegrenin ne olduğunu söylüyorsun, o da entegreye yapması gereken görevi yaptırıyor ve ona göre karar veriyor. Yani bir entegre destek kütüphanesi var. Opamp, lojik entegreler gibi basit yapılı entegreleri kontrol edebiliyor. Ama mesela MCU kontrol edemez, DAC/ADC kontrol edemez, kompleks işler yapan analog/dijital entegreleri test edemez.

Mesela Çin'den entegre aldın çok ucuz diye, sonra da bu fault locator ile baktın, bütün pinlerde aynı eğri var ve sağlam dedim. Halbuki Çinli sana ucuza içi boş olan entegreler sattı.

Dediğim gibi, elinde bir kartın sağlamı varsa, fault locator arıza bulmak için son derece verimli ve zaman kazandırıcı bir araç. Ama kartın sağlamı yoksa, o zaman kesin ölçüm diye birşey yok. O mühendis öyle diyor, ben böyle diyorum, artık sen hangisinin sözüne güveniyorsan ona göre hareket edeceksin (gerçi adamın ismini ve kariyerini devasa punlarlarla yazmışsın, kimin sözüne değer verdiğin belli).
Üstadım sen neden alındım onu anlamadım ,bana nasıl test ettiğimi sordun cevap verdim yaptığım yönteminde belirttim buraya kadar herşey normal bundan sonrası bu ben şahsen şuray ıkontrol edin buraya bakın gibi belki küçük bir yardım bekler iken bu yapılan test işlemini doğruluk payını sorgulama kısmına girdik Burda kimsenin mesleki becersini yada ünvanını hedef alan bir durum yok iken siz bundan rahatsızlık hissettiniz Sizin şunlar böyle test edilir bu böyle gibi tezinizede karşıyım bunun bir kuralı olduğunda sanmıyorum 0.50 kuruşluk entegre için gönüllerimiz yıkmayalım bilgi paylaştıkça. Çoğalır ve gelişir vesselam

O 22J2 mikroişlemci değil bence. Orada işlemcilik bir durum yok. Eğer onun pinlerinden birisi doğrudan veya dirençler üzerinden + girişe gidiyorsa, o zaman kesin işlemci değil, çünkü ölçüm işini yapan ana entegre var zaten.

O iki şey olabilir: Ya bir opamp, yada diğer opamp için negatif besleme voltajı elde eden bir charge pump entegresi. LM358 in negatif beslemesi buna gidiyormu bakabilirsin.

O 22J2 mikroişlemci değil bence. Orada işlemcilik bir durum yok. Eğer onun pinlerinden birisi doğrudan veya dirençler üzerinden + girişe gidiyorsa, o zaman kesin işlemci değil, çünkü ölçüm işini yapan ana entegre var zaten.

O iki şey olabilir: Ya bir opamp, yada diğer opamp için negatif besleme voltajı elde eden bir charge pump entegresi. LM358 in negatif beslemesi buna gidiyormu bakabilirsin.
Evet lm358 negatif bacağı 23j2 SMD parcasının bir bacağı ile temaslı
22J2 parçasını n bilgisi hakkında sadece bu bilgiyi buldum https://www.szgolon.com/search/xq?id=9-22J2.html
Üstadım mesjları sürekli cepten yazdığım için parmaklarda tombul bu sebeple yazım kuralları ihlal olabilir kasten büyük punto yazımı yok bunuda açıklamak istedim
Konumuza döner isek gnd ye bağlı bu 6 pimli malzeme ne olduğu nu devlet sırrı gibi gizli parça bulunduğum diyot sigorta kondansatör dışında parça bulmak zor şimdilik 50 kuruşluk parçayı internet sipariş sırasında ekledim . Tabi önce arızanın tanımını koyamadım.

Üstadım mesjları sürekli cepten yazdığım için parmaklarda tombul bu sebeple yazım kuralları ihlal olabilir kasten büyük punto yazımı yok bunuda açıklamak istedim

Telefondan yazmayı hiç sevmiyorum. Gerekli olduğunda konuşarak yazdırıyorum. Sesli yazım özelliğini kullanırsan rahat edebilirsin.

Evet lm358 negatif bacağı 23j2 SMD parcasının bir bacağı ile temaslı
22J2 parçasını n bilgisi hakkında sadece bu bilgiyi buldum https://www.szgolon.com/search/xq?id=9-22J2.html
Konumuza döner isek gnd ye bağlı bu 6 pimli malzeme ne olduğu nu devlet sırrı gibi gizli parça bulunduğum diyot sigorta kondansatör dışında parça bulmak zor şimdilik 50 kuruşluk parçayı internet sipariş sırasında ekledim . Tabi önce arızanın tanımını koyamadım.

SMD parçayı üzerindeki koddan bulmak çok zor birşey. Ancak devrenin yapısına göre ne olup olamayacağını tahmin etmek gerekiyor. Şu anda LM358 Vcc ve Vss şaseye göre mevcut ise, yani şaseye göre Vcc pozitif, Vss negatif ise zaten 22J2 işini yapıyor demektir, hangi komponent olduğunu tespit etmeye gerek yok.

SMD parçayı üzerindeki koddan bulmak çok zor birşey. Ancak devrenin yapısına göre ne olup olamayacağını tahmin etmek gerekiyor. Şu anda LM358 Vcc ve Vss şaseye göre mevcut ise, yani şaseye göre Vcc pozitif, Vss negatif ise zaten 22J2 işini yapıyor demektir, hangi komponent olduğunu tespit etmeye gerek yok.
Lm358 değiştirdim değişen bir durum yok dc ve ac ölçüm değerleri 2kat,diyot ölçüm sonucunu vermiyor kıs devre modu çalışıyor direnç ölçümüde yok ,başa döndüm Lm358 ölçüm değerleri yeni ürün ile aynı bunu belirtmek isterim . Büyükşehirlerde olsam ist.ank.gibi devre üzerindeki işlemci hariç tüm parçaları değiştiririm fazla birşey tutmaz lakin buda problemi çözmek için gereksiz masraf nokta atışı gerekiyor artık.

Lm358 değiştirdim değişen bir durum yok dc ve ac ölçüm değerleri 2kat,diyot ölçüm sonucunu vermiyor kıs devre modu çalışıyor direnç ölçümüde yok ,başa döndüm Lm358 ölçüm değerleri yeni ürün ile aynı bunu belirtmek isterim . Büyükşehirlerde olsam ist.ank.gibi devre üzerindeki işlemci hariç tüm parçaları değiştiririm fazla birşey tutmaz lakin buda problemi çözmek için gereksiz masraf nokta atışı gerekiyor artık.

LM358'e hem pozitif hem negatif besleme voltajı geliyor mu?

Üstadım yalnış ölçmedim ise Vcc pininden 2.16 volt vdd pninden ise 2.9v 2volt pil ile besliyorum

İki tane kalem pille çalışmıyor mu bu? 3 V vermen lazım. Pilin eksi ucu ile LM358 Vcc arasında kaç volt var? Pilin eksi ucu ile LM358 Vdd arasında kaç volt var? Birinci voltaj 3 V gibi, ikinci voltaj da -3 V (eksi işareti önemli) gibi olması lazım.

Bir de daha önce yükleme gibi bir sorun vardı. İki tane kalem pili bağlayıp multimetreyi ON yaptıktan sonra pillerin verdiği voltajı kontrol et. 3 V civardında olması lazım. Ama eğer voltaj çökmüş ise o zaman birşey hala yüklüyor besleme voltajını. Bu durumda zaten multimetrenin doğru çalışmasını bekleyemeyiz.

Bence ana kontrol entegresi sağlam bunun. O entegre bozuk olsa büyük ihtimalle hiç çalışmazdı. Ekrana hiçbir görüntü çıkmazdı veya saçma sapan birşeyler çıkardı.

Aslında bir termal kamera olsa belki de yüklenen parçayı gözlemlemek mümkün olacak.

İki tane kalem pille çalışmıyor mu bu? 3 V vermen lazım. Pilin eksi ucu ile LM358 Vcc arasında kaç volt var? Pilin eksi ucu ile LM358 Vdd arasında kaç volt var? Birinci voltaj 3 V gibi, ikinci voltaj da -3 V (eksi işareti önemli) gibi olması lazım.
Vcc 2.29v vdd 0 piller biraz zayıf direk güç kaynağında 3 v çok düşük akım veriyorum sonuç bu .

Ekler

• 16322544041694912718395386567118.jpg
    16322544041694912718395386567118.jpg
    256.3 KB · Görüntüleme: 76

Evet, negatif besleme üretilmiyor, sorun gene senin dediğin gibi 22J2 de çıktı. Onun tam olarak ne olduğunu tespit ederiz, ama devrenin geri kalanının çalıştığını teyit etmek için manuel olarak negatif beslemeyi bir güç kaynağından verebilirsin.

Yani önce 22J2 yi sökeceksin. Sonra 3 V pilin EKSİSİNE güç kaynağının ARTISINI bağlayacaksın, Vdd ye de güç kaynağının EKSİSİNİ bağlayacaksın. Güç kaynağını de 2.3 V değerine ayarla. Eğer bu şekilde çalışırsa iyi haber. 22J2 nin yerine uygun bir charge pump belirleriz ve çalışır.

Dediğiniz yaptım lakin mm. çalıştırmadan güç kaynağı
1632255926227548694541483925150.jpg
kısa devre ışı yanıyor

Hmm o zaman negatif beslemeye bağlı olan kapasitörleri kontrol etmek lazım. Belki de onlar yüklüyor. Bu durumda belki 22J2 nin de sağlam olma ihtimali var :)

Pozitif voltajı negatif pil kutbuna verdiği miz halde negatifi voltajı VCC vermemiz gerekmiyor mu VDD Ye verdik

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,958
Üyeler
2,508
Son üye
NEPENTHE

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back