Kendin yap lehim standı

Sercan

--
Lehim yaparken sürekli lehim dolanıyor, makaranın kendisi yuvarlanıyor vb. durumlardan dolayı sorun çıkartıyor. Bunun için metal lehim standları satılıyor. Ben hazır almak yerine bana özel bir şeyi kendim yapmayı tercih ediyorum. Özellikle ekipman edindikçe ve atık malzemelerin doğaya vereceği zararı düşündükçe insan geri dönüşümden kurtardığı malzemeler ile kendisi yapmak istiyor. Para doğayı paketletip sattırır ve tüketir ama minik bir parçasını bile satın alamaz!

Hal bölye iken kırılmış bir çamaşır askılığı, eski yazıcıdan söktüğüm boru ve mili kullanarak kendime özel bir tane yaptım.

Öncelikle eldeki malzemeleri bir araya getirdim. Bu malzemelere göre 3D çizim oluşturdum ve bu çizimi 3D yazıcıdan çıkartıp bir araya getirdim. Normalde kaidenin ortasında bir tane lehim teli olur hatta benim ilk çizimim de bu şekildeydi fakat montaj sırasında aklıma lehimi alıp uzaklaşmam gerekirse diye küçük bir makayı da boruyu biraz uzun tutuarak kenarına iliştirdim.

Lehim telini değiştirebilmek için çamaşır askılığı borusunu serbestçe hareket edecek şekilde yerleştirdim. Yuvanın iç tarafına somun yerleştirip üst taraftan saplı vida ile sıkıştırdım.

İlk örneği PLa ile ürettim, ısıl sorun olmazasa şimdilik kullanışlı görünüyor, biraz kullanınca iyileştirme yapmamı gerektirip gerektirmediğene karar verebilirim.

IMG_20211015_234210.jpg
1634380156874.png
1634380371085.png
IMG_20211016_114345.jpg
IMG_20211016_130048.jpg
IMG_20211016_130058.jpg

Ben bu sistemi montaj kabloları için yapmak istiyorum. Masanın üstündeki rafa bağlanacak, yani yukarıda olacak ve kullanmak için aşağı çekilecek. Böylece masada da yer kaplamamış olacak.

Makara da gerekecek ve bunları da 3d yazıcıda basabilirim, ama ucuza hazır makara nerede bulunur acaba?

Ben bu sistemi montaj kabloları için yapmak istiyorum. Masanın üstündeki rafa bağlanacak, yani yukarıda olacak ve kullanmak için aşağı çekilecek. Böylece masada da yer kaplamamış olacak.

Makara da gerekecek ve bunları da 3d yazıcıda basabilirim, ama ucuza hazır makara nerede bulunur acaba?
20210925_190835_resized.jpg

Ben alüminyum folyo borusu ile yaptım. Deliğin içinden sert tek damarlı kablo ile yukarıya bağladım.

Aslında konfeksiyon atölyesi filan denk gelirse oradan ipliklerden artan makaraları rica edilebilir. Bir işletme sahibi tanıdığım var, sorayım belki ondan ücretsiz temin edilebilir.

Şimdi konuştum da konfeksiyonda kullanılan makaralar konik şekilli oluyormuş yani kablo bağlamak için uygun değil. İnternete bakındım karşıma aşağıdakiler çıktı. Ben bunlardan 10 bir paket alırım ama kargo fiyatı üründen fazla, o nedenle sipariş etmedim. @taydin eğer sipariş edecek olursan bana da 10 bir paket sipariş edersen buluştuğumuzda senden alırım.

Şimdi konuştum da konfeksiyonda kullanılan makaralar konik şekilli oluyormuş yani kablo bağlamak için uygun değil. İnternete bakındım karşıma aşağıdakiler çıktı. Ben bunlardan 10 bir paket alırım ama kargo fiyatı üründen fazla, o nedenle sipariş etmedim. @taydin eğer sipariş edecek olursan bana da 10 bir paket sipariş edersen buluştuğumuzda senden alırım.

n11 sitesi çökmüş bakamıyorum :D

Şimdi düşünüyorum da, @Emir oztkn in yaptığı gibi tek boru şeklinde yapmak daha mantıklı. Borunun uçlarına sınırlandırma amaçlı plastik parçalar basılabilir.

Elimde bir sürü rulo halinde kablo var, makina ile muntazam şekilde sarılmış. Bunları tek tek söküp bir makaraya aktarmak mantıklı değil. Bunları olduğu gibi bir boruya geçirivermek lazım.

IMG_20211016_225322.jpg

Bende de aynı marka ve aynı şekilde makarası olmadan sarılmış kablo vardı. Hepsini makaralara taşıdım. İlk fotoğraftakiler kurdele, altakiler ise filement makarası. Kurdele makaralarının boyutları çok güzel. Diğerleri ise büyük oldukları için arka taraflarda bir yerde duruyor.

Araya boru ile kablonun sarım çapı uyuşmadığında karışma kablonun karışma ihtimali yüksek. Eğer sarım sayısı az ise sorun olmaz ama çok turlu ise karıştığında hiç hoş olmayacaktır.

Fazla sarım olan kablolar bir kutuda saklanır, azar azar makaraya sarılıp çalışma masasında çeşitlilik sağlanabilir. Diğer türlüsü masadaki kıymetli alanı kablo ile doldurmak olur.

IMG_20211017_000502.jpg

IMG_20211017_000516.jpg

Ben ileride evde kullanmak için sabırla lehim makaralarını biriktiriyorum. Onun dışında av malzemeleri satan yer varsa misina makaraları da olabilir.

İş yerinde hacim fazla olduğu için tel erezyon makarası kullanıyorum. bolca bulunabiliyor ama ev için biraz kaba büyük...

Son olarak 3D baskı yapmaktansa ucuz bir sanayi plastiği ile tornada kolayca makara yapılabilir...

Son olarak 3D baskı yapmaktansa ucuz bir sanayi plastiği ile tornada kolayca makara yapılabilir...

Tornada yaparsam plastiğin çoğu fire olur. Bence 3d yazıcıdan daha pahalıya gelir.

11035824291890.jpg

Hırdavat dükkanında bulduğum boru kesme aparatı en çok kullandığım el aletlerinden biri haline geldi.
@Sercan çamaşır askılığı yazınca aklıma geldi. Lehim standının üst kısmındaki boruları, kırılan çamaşır askısından yaptım. Önceleri her boyda plastik yükseltme ayağı bulundurmaya çalışıyordum ama şimdi bu aparat sayesinde istediğim yükseklikte parça kesebiliyorum. Hem de uç kısımları oldukça düzgün.
2 sene önce aldığımda 20₺ idi. Keşke yanında bir büyük boy yada 50mm atık su borusu kesecek büyüklükte olanı da alsaydım diyorum.

Diğer bir nokta boru, çıta, uzun malzemeleri (kırık şemsiye telleri de dahil) topralamak için 75mm ve 100mm atık su borusu (nam-ı diğer tuvalet borusu) ve ucuna tapa oldukça kullanışlı oluyor.
16346620242601902638315118151281.jpg
16346620730201401192523461507849.jpg

Çamaşır askısının kalanı da burda sırasını bekliyor.

Bende kullanmadığım bir saksıda biriktiriyorum. Daha çok eski yazıcılardan filan çıkan miller var.

Boru kesim aparatı iyiymiş, bir tane bulundurmak lazım. Ben gravür makinesi ile kestim sonra da düzlemek için taş kullandım. Kesme aparatı çok daha pratik olur.

IMG_20211019_201743.jpg

3d kalemler var. İçinde filament ittirmek için motor var. Tam bu iş için ideal.
images

Onu yapan birini gördüm. Hatta yapsam mı diye de düşündüm ama benim için gereksiz olduğuna karar verdim. Bence benim yaptığım hali daha kullanışlı.

2004 yılında beyaz esya servisinde çalıştım, resimde görünen drayer kılcalındaki yayı kullandım.
O zamana dek seramik tabak veya küllük kullanırdım. Seneler sknra tv tamircisi ustamın ahbabi kumanda vb. elekt. satıcısı meslek değiştirdiğinde birkaç eşyasını ustamın işine yarar düşüncesiyle getirdi. Standart masaüstü havya standının isime yaratacağını söyleyerek rica ettim ve hala kullaniyorum.
images.jpeg

Element System'in kendi panoları için aşağıdaki gibi çubuklar satılıyor. Bu çubuklardan iki tanesini yan yana panoya iliştirdim. Kurdele makarasına doladığım kırmızı-siyah iki kabloyu da eski çekçek sapı olan bir tahta parçasına geçirdim. Tahtanın daha sağlam kalması için ufak oyuklar açtım. Son olarak da ön tarafına sundatan ufak bir panel yapıp bunları sıcak silikon ile tutturdum.

IMG_20211231_183921.jpg
IMG_20211231_183911.jpg
IMG_20211231_183902.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back