Philips 190vw9 Monitör Arızası

Ekran kaldırabileceği en yüksek çözünürlüktemi? Çözünürlüğünü artırınca düzelmiyormu?

Ekran kaldırabileceği en yüksek çözünürlüktemi? Çözünürlüğünü artırınca düzelmiyormu?
Çözünürlükle alakalı değil sanırım. Çünkü elektrik kablosunu takınca ekrana "sinyal kablosunu takın" diye uyarı geliyor ve o bile bozuk.

Ekran soketi takılı değilken bu mesaj yazabilir. Ekran pinlerinin soketinden biri ,birkaçı eğilmiş temas etmese renklerden bazıları olmaz .
Fotoğrafdan anlaşılan düşük kalitede ayarlı duruyor gibi.

Ekran soketi takılı değilken bu mesaj yazabilir. Ekran pinlerinin soketinden biri ,birkaçı eğilmiş temas etmese renklerden bazıları olmaz .
Fotoğrafdan anlaşılan düşük kalitede ayarlı duruyor gibi.
Kablo yerine tam oturmamış herhalde, çıkarıp tekrar taktım ekran düzeldi.
Büyük katkısından dolayı @posta abime teşekkürü bir borç bilirim.

Fiyatlarımız güncel olup KDV dahildir. Personel indirimi yoktur, cihazlar ile oynarken hor kullanın, bana iş çıksın. Taş mı yiyelim biz :katil2:

20221215_115748.jpg

Fiyatlarımız güncel olup KDV dahildir. Personel indirimi yoktur, cihazlar ile oynarken hor kullanın, bana iş çıksın. Taş mı yiyelim biz :katil2:

21000 eklentisine bak
oynarken elimde kalırsa parasını alıyor musunuz?

21000 eklentisine bak
Bunlar tecrübe oluyor
Başka arızalı monitörler de kontrol edeceğin yerlerden...

Arızalı malzemeleri değiştirin . OZ9938 i de devreyi çalıştırmadan önce kontrol edersiniz.
Yalnız abi OZ9938 i nasıl kontrol edeceğimi bilemedim. O yüzden kontrol edemeden taktım gitti. Onun bacaklarını ölçmeyi öğrenmem lazım. Nerede ne görmem gerekiyor bilmem lazım. Bir dahaki arızada desteğinle onada detaylıca bakayım.

Ekranı taktım çalıştı ama görüntü bozuk. Kabloyu filan kontrol edeceğim şimdi ama şu ekran aydınlatma kablolarını ters takmış olabilirim. Ondan yapar mı?

20996 eklentisine bak

20995 eklentisine bak
Görüntü de titreme renk kaymaları olursa , ekrana takılan Flex kablo pinlerini silgi ile silersiniz.
Pinlerdeki kararmalar zamanla direnç etkisi oluşturuyor görüntü de bozulmalar meydana gelir.

Önceki mesajlar da bu uygulamayı yapmıştık.
Net ten veri bilgi kağıdını cikartirsiniz
Bacak yapılarından GND olanı bulur, multimetre diyot konumunda, kırmızı prob gnd de 1 cı pin başlarsınız diyot değerleri görmeye.
Vcc pini diyot değerinden biraz küçük çıkar. Sizi yanıltmasın .
Veri bilgi kağıdına ulaşamadığınız haller de multimetre Buzzer konumunda besleme kondansatörünün gnd ayağına probu takın çip üzerinde de diğer probla dolaşın Buzzer in ses verdiği yer çipin gnd ayağı dir.

Çipte Anormal değerler görürseniz, voltaj kontrolü yaparsınız sorun devam ediyorsa yeni bir çip ile değiştiriniz.

Kolay gelsin.

Monitör bir süre çalıştıktan sonra tamamen gitti. Artık hiç enerji görünmüyor cihazda.
Tekrar söktüm. Onardığım kısımda patlak çatlak görünmüyor. Ölçümlere başlıyorum şimdi.

Filtre kondansatörüne kadar sıkıntı görünmüyor.
Devrenin çıkışını ölçtüğümde 5v çıkışında 3.8 ile 4v arasında sürekli oynar vaziyette bir voltaj görüyorum. Bunu neden yapar? Mosfet olabilir mi?

20221215_172948.jpg

Filtre kapasitörü sızdırıyor olabilir.

Atölye taşınırken çok yoruldum.
Soğuk algınlığından dolayı bir kaç gün istirahat etmem gerekiyor.
İşler de yarım kaldı
Önceki mesajlarda devrenin şemasını eklemiştim.
Şemaya bakarak ilerlemeye çalışın
Sonrasına bakarız.

Kolay gelsin

Atölye taşınırken çok yoruldum.
Soğuk algınlığından dolayı bir kaç gün istirahat etmem gerekiyor.
İşler de yarım kaldı
Önceki mesajlarda devrenin şemasını eklemiştim.
Şemaya bakarak ilerlemeye çalışın
Sonrasına bakarız.

Kolay gelsin
Geçmiş olsun abi. Sen dikkat et kendine gerisi önemli değil.

Söküp ölçsem sızdırdığını anlayamam sanırım. Bir bakayım.

Ohm kademesinde ölçebilirsin. Ama normal devrede ne kadar voltaj görüyorsa o kadar voltaj verip çektiği akımı ölçersen en garantili ölçüm olur.

Ohm kademesinde ölçebilirsin. Ama normal devrede ne kadar voltaj görüyorsa o kadar voltaj verip çektiği akımı ölçersen en garantili ölçüm olur.
100uf 450v kapasitör.
Söküp ohm kademesinde ölçtüğümde herhangi bir değer göstermiyor. Normal ölçümde 95uf değer gösteriyor.

320v verebileceğim bir kaynağım yok. Belki kendi devresine kablo ile lehimleyerek araya multimetreyi ekleyebilirim.

Sen 5 V dememiş miydin? Bu durumda sekonder tarafındaki filtre kondansatörlere bakacaksın. Sen primer tarafına bakmışsın. Primer tarafı sızdırırsa onu zaten ölçmene gerek kalmaz. Patlama sesi ile o kendini ele verir zaten :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,972
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back