Necron ups arıza sorunu

Talebe

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba
ups arızası sorunum var birtürlü çözemedim transistör ve röle değiştirdim, ilerleyemedim. Electronic kart üzerinde 4 adet mosfet 1 adet 15v reğülatör 1Adet 5v regülatör 4 röle var Akü 2 adet 12 v lüks . Resimdeki kırmızı ledin yerinde büzeriz söktüm bunu taktım sürekli ötüyordu Trafonun uçlarından voltaj alamıyorum mavi kırmızı kablodan sürekli bu şekilde . Kartın arka yüzeyinde contolcü ve şarj entegresi var bunları diyor modunda kırmızı prob gnd olmamak şekilde ölçtüğümde gayet güzel değerler veriyor kasa devre yok . Belki yanlış yaptığım bir yer var bulamıyorum . Sigortalar sağlam .22070 eklentisine bak22071 eklentisine bak22072 eklentisine bak22073 eklentisine bak22074 eklentisine bak22073 eklentisine bak22074 eklentisine bak22074 eklentisine bak

Arkadaşlar merhaba
ups arızası sorunum var birtürlü çözemedim transistör ve röle değiştirdim, ilerleyemedim. Electronic kart üzerinde 4 adet mosfet 1 adet 15v reğülatör 1Adet 5v regülatör 4 röle var Akü 2 adet 12 v lüks . Resimdeki kırmızı ledin yerinde büzeriz söktüm bunu taktım sürekli ötüyordu Trafonun uçlarından voltaj alamıyorum mavi kırmızı kablodan sürekli bu şekilde . Kartın arka yüzeyinde contolcü ve şarj entegresi var bunları diyor modunda kırmızı prob gnd olmamak şekilde ölçtüğümde gayet güzel değerler veriyor kasa devre yok . Belki yanlış yaptığım bir yer var bulamıyorum . Sigortalar sağlam .22070 eklentisine bak22071 eklentisine bak22072 eklentisine bak22073 eklentisine bak22074 eklentisine bak22073 eklentisine bak22074 eklentisine bak22074 eklentisine bak
silindir kondansatörler ilk bozuluyor değer kaybı olmuş olabilir şişmese de bende de vardı şişmişti

silindir kondansatörler ilk bozuluyor değer kaybı olmuş olabilir şişmese de bende de vardı şişmişti
Büyük olanımı diyorsunuz onu değiştirdim. Kart üzerindeki bütün kompenantları ölçtüm Tek arızalı parça transistör vardı smd onu yeniledim yeni role ve 78l05 reğülatör taktım yeni cihaz açılmıyor sadece büzer ötüyor. Aklıma gelen yazılım çökmüş olma ihtimali yani çöp artık .

Büyük olanımı diyorsunuz onu değiştirdim. Kart üzerindeki bütün kompenantları ölçtüm Tek arızalı parça transistör vardı smd onu yeniledim yeni role ve 78l05 reğülatör taktım yeni cihaz açılmıyor sadece büzer ötüyor. Aklıma gelen yazılım çökmüş olma ihtimali yani çöp artık .
benim ups eskiydi smd parça yoktu transistör yolundaki her şeyi ölç bendekini arabada 220 volt elde etmek için kullanacam değerli ve güzel ürünlerdir aslında ziyan etme

benim ups eskiydi smd parça yoktu transistör yolundaki her şeyi ölç bendekini arabada 220 volt elde etmek için kullanacam değerli ve güzel ürünlerdir aslında ziyan etme
Bütün smd parçaları ölçtüm direnç ve cap. Sorunlu parça yok sadece npn transistör vardı kasa devreye düşmüş yanık onu değiştiedim yanında röleleri yeniledim 24 voltluk Micro controlcu yazılım çöktü galiba trafo sağlam mosfet sağlam sigortalar sağlam reğülatörler sağlam aklıma sadece çöken yazılım geliyor .Mcu dışarıda pillerini ölçtüm kasa devre yok sorunsuz HR6p72L haier marka controlcü. Sadece buzzer ötüyor onuda çıkartıp led taktım test ederken kafa şişirmesin

Son düzenleme:
Eğer MOSFET'ler yanmış ise, kısa devre sırasında inverter trafosunda biriken enerji devrede geniş çaplı arızaya sebep oluyor, yani çok sayıda komponent gidiyor. Bendeki Tunçmatik'te böyle olmuştu. Eğer görünür bir arıza kalmadı ise, osiloskop ile sinyal takibi yapmak gerekir.

Eğer MOSFET'ler yanmış ise, kısa devre sırasında inverter trafosunda biriken enerji devrede geniş çaplı arızaya sebep oluyor, yani çok sayıda komponent gidiyor. Bendeki Tunçmatik'te böyle olmuştu. Eğer görünür bir arıza kalmadı ise, osiloskop ile sinyal takibi yapmak gerekir.
Hayır sadece smd 1Adet transistör kasa devre olmuş diğer bütün parçalar sağlam. 4adet mosfet var cs150n yazıyor üzerinde . prize taktığımda hiçbir şekilde tepki yok sadece batarya bağlı ise büzer ötüyor . Yazılım çökmüş olabilirmi . Trafo çıkışlarında devreye bağlı iken voltaj yok dışardan trafoya 220 verince 14volt alıyorumAc olarak . Devre üzerinde tetikleme işlemi olmuyor . Apartmanın. Upsi yenişi alındı bunu belki kurtarabilirim
image.jpg
image.jpg
dedim olmadı. Artık üzerindeki parçalar yedek parça olarak olası arızalarda kullanılır özellikle mosfet ve röleler.
AA64B4A2-A298-4B0F-8E1F-9679A27D1C22.jpeg

Hayır sadece smd 1Adet transistör kasa devre olmuş diğer bütün parçalar sağlam. 4adet mosfet var cs150n yazıyor üzerinde . prize taktığımda hiçbir şekilde tepki yok sadece batarya bağlı ise büzer ötüyor . Yazılım çökmüş olabilirmi . Trafo çıkışlarında devreye bağlı iken voltaj yok dışardan trafoya 220 verince 14volt alıyorumAc olarak . Devre üzerinde tetikleme işlemi olmuyor . Apartmanın. Upsi yenişi alındı bunu belki kurtarabilirim 22084 eklentisine bak22085 eklentisine bak dedim olmadı. Artık üzerindeki parçalar yedek parça olarak olası arızalarda kullanılır özellikle mosfet ve röleler.22086 eklentisine bak
arızayı anladım transistörü süren entegrelerd. Ups ye voltaj ver transistörle entegreden çıkan ayak arasını volt kademesinde ölç değer görmüyorsan entegredir.Bir de entegrenin etrafındaki smd kondları ölç

Ups son durum bu lakin kesin sonuca varamadım . Bu röle neden böyel açılma sıkıntısı içinde acaba akü kaynaklımı

çözemedim yanmış transistörden başka arızalı devre elemanı bulamadım .

Son düzenleme:
Muhtemelen bir yerde aşırı yükleme var, devre kesiliyor, sonra tekrar deniyor, devre gene kesiliyor. PWM entegresi MOSFET gate sinyallerini üretiyor mu?

KGK da yanan transistörün PNP olduğunu birz geç anladım NPN takmıştım . Tabiki bu bana mosfet masrafı çıkartt. 4adet mosfet , transistör,röle ve 1adet lm324m ve 1adet lm339m bunları yeni takarak cihazı tekrar kurdum bu kez cihaz şebeke modunda çalışıyor yeşil ve safı led beraber aktif şebekeden fişi çekince Ups takmış olduğum test lambası yanmıyor fakat akü bağlantısını kestiğim an takılı lamba anlık yanıp sönüyor ve cihaz kapanıyor. Buradan şu sonucu çıkarabilirmiyim akü sorunu cihazın inverter modu çalışıyor Ups akü dolu olmadığı için by-pass modunda çalışıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back