TrueRTA ile ses kartını audio analizör gibi kullanmak

Ben de dün TrueRTA yı RME Babyface Pro ile denedim. Giriş kalibrasyonunu yapmak baya uğraştırdı çünkü mikser ayarları çok ayrıntılı ve girişi etkilemeyecek şekilde yapılandırmak çok zor. Çıkış kalibrasyonunu ise ne yaptıysam çalıştıramadım.

Sonra RME ADI Pro 2 ile denedim. Çıkış kalibrasyonunu anında yaptım ama giriş kalibrasyonunu ne yaptıysam çalıştıramadım.

Demekki bu program sadece belli birkaç ses kartında iyi çalışıyor onun dışındaki kartlarda rastgele hatalara sahip. Kullanıcı arabiriminde de buglar var. Mesela spektrum üst sınırını rakamla girince almıyor, mutlaka yukarı aşağı butonlarını kullanmak gerekiyor.

Bu programı yazanın kullandığı ses kartı Behringer UCA 202 imiş. Bununla herhalde iyi çalışır. Ama öyleyle bile o zaman bu yazılım artık bedava olmaktan çıkıyor ve 150 - 200 ₺ lik yazılım haline geliyor (UCA 202 nin genel satış fiyatı).

TrueRTA ile şimdi UCA202 ses kartını takarak deneme yaptım. Tam olara RME ADI 2 Pro daki sorunla karşılaştım. Çıkış kalibrasyonu anında çalıştı, giriş kalibrasyonu ise hiçbir şekilde çalışmıyor :mad:

TrueRTA sitesine biraz baktım. Bunu geliştiren, sitesinde demiş ki, UCA202 ile geliştirdim ve varsayılan kalibrasyon sabitleri de UCA202 e göredir. Ben de şöyle birşey denedim. TrueRTA'da "Restore default settings" yaptım, çıktım girdim ve hiç kalibrasyon yapmadan direkt çalıştırdım spektrumu. Hakkaten mantıklı birşeyler gösterdi. BUNDAN SONRA kalibrasyon yaptım ve çalıştı!

Yani bir bug var, ilk önce hiçbirşey yapmadan bir spektrumu çalıştırman gerekiyor, sonra kalibrasyon yapman gerekiyor. Yoksa sapıtıyor. Öfffff

Neyse buna göre kalibrasyonu yaptım UCA202 ile ve hem spektrum, hem sinyal jeneratörü hem de osiloskop çalıştı. Sonra girişleri kısa devre edip spektrum aldım

1581526318960.png

Şimdi aynı şeyi Arta ile yapalım. Herşey aynı, Arta da da kalibrasyonu yaptım.

1581526434304.png

TrueRTA'ya verebileceği en iyi kalitede spektrum aldırdım. Arta'da spektrum kalitesi zaten yüksek. Gürültü tabanı anlamında büyük fark var. 240 Hz civarındaki hörgücü ve 50 Hz altını saymazsak, TrueRTA'ya göre gürültü tabanı -80 dBV un biraz altında, Arta'ya göre ise -120 dBV'un altında. Aradaki fark 40 dB !!! Yani TrueRTA'ya göre bu ses kartı 100 kat daha gürültülü :katil2:

TrueRTA'ya verebileceği en iyi kalitede spektrum aldırdım. Arta'da spektrum kalitesi zaten yüksek. Gürültü tabanı anlamında büyük fark var. 240 Hz civarındaki hörgücü ve 50 Hz altını saymazsak, TrueRTA'ya göre gürültü tabanı -80 dBV un biraz altında, Arta'ya göre ise -120 dBV'un altında. Aradaki fark 40 dB !!! Yani TrueRTA'ya göre bu ses kartı 100 kat daha gürültülü :katil2:
Yani arta mı kullanıyoruz? :D

Üçüncü bir fikir olması için AP525'in kontrol yazılımını kullanmak istedim. Ama bu ses kartında ASIO desteği olmadığı için kontrol yazılımı bu ses kartını kullanamıyor. Hadi bakalım tekrar RME ADI 2 Pro ya geçtim :)

Üçüncü bir fikir olması için AP525'in kontrol yazılımını kullanmak istedim. Ama bu ses kartında ASIO desteği olmadığı için kontrol yazılımı bu ses kartını kullanamıyor. Hadi bakalım tekrar RME ADI 2 Pro ya geçtim :)
çok iyi oldu bu. zaten kendi ölçümlerimden kafa karışıktı. Bide senin ölçümleri takip etmeye başladım. Gece rüyamda PPM, Spektrum analyser filan görecem sanırım. :katil1:

TrueRTA ve RME ADI 2 Pro

1581528098074.png

Arta ve RME ADI 2 Pro

1581528316653.png

Şimdi de AP525'in kendi kontrol yazılımına RME ADI 2 Pro kullandırıyoruz. Önce AP525'e 0 dBV ürettirip ne kadar ölçüyoruz bakıyoruz:

1581528528527.png

Yani ses kartının girişindeki 0 dBV, dijital ortama -10.756 dBFS olarak yansıyor.

Şimdi boşta ölçüyoruz:

1581528652498.png

Bu spektrumu -10.756 dBFS'e göre normalize edersek, Arta'nın ürettiği spektrumun NEREDEYSE AYNISINI elde ediyoruz :)

Yani bu TrueRTA hiçbir boka yaramayan, bedavayı bırak üstüne para verilse de alınmaması gereken birşey.

Bu konunun ilk mesajını güncelleyeceğim ve mesajı okuyanları Arta konusuna yönlendireceğim.

Bu spektrumu -10.756 dBFS'e göre normalize edersek, Arta'nın ürettiği spektrumun NEREDEYSE AYNISINI elde ediyoruz :)

Yani bu TrueRTA hiçbir boka yaramayan, bedavayı bırak üstüne para verilse de alınmaması gereken birşey.
Ses kartı nasıl bari abi? İş görür mü?

Ben hiçbir yere gitmem abi :D
Zamanında 100$ a adobe almıştım. İyi ki de almışım.
Eski versiyon olsa da XP de doğru çalışsa da geçinip gidiyoruz.

Şimdiye kadar kalibrasyonlu ölçüme ihtiyacın olmadıysa bundan sonra da olmaz abi, devam et :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back