Devre Temizliğinde Kolonya Kullanımı

PCB temizliği neden bu kadar önemli, ortalama bir temizlik iş görmez mi?, Kimyasal izi kalırsa ne olur?

PCB temizliği neden bu kadar önemli, ortalama bir temizlik iş görmez mi?, Kimyasal izi kalırsa ne olur?
taydin abi gicik oluyor :katil1: biz de o gicik olmasin diye kivranip duruyoz.

Temiz olursa her zaman iyidir abi. Bir sonraki bakista kusurlu yerler kolay gozukebilir. Kisa devre olasiligi azalir. pIs olan bir flux kalintisi daha cok toz topluyor. Olcme yaparken problar ya da tutma aparatlari batmiyor vs.

En onemliside flux larin korozif etkileri de var, zamanla metali yiyorlar.

Iletkenlik yapmayan kirlerin calismaya zarari olmasa da goze hos gorunmuyor.

Bir işi ticari olarak yapıyorsan bir önemi yoktur, iş gören en ucuz maliyetli çözümü kullanırsın. Ama bir işi hobi olarak yapıyorsan, yapılan işten alınan tatmin ve zevk önemlidir. Kullanması sana keyif veren alet kullanırsın ve estetik de önemli olur. Leş gibi bir devreyi "bunu ben yaptım" diye övünmen biraz zor :)

Bir işi ticari olarak yapıyorsan bir önemi yoktur, iş gören en ucuz maliyetli çözümü kullanırsın. Ama bir işi hobi olarak yapıyorsan, yapılan işten alınan tatmin ve zevk önemlidir. Kullanması sana keyif veren alet kullanırsın ve estetik de önemli olur. Leş gibi bir devreyi "bunu ben yaptım" diye övünmen biraz zor :)
Ben projelerimi "Post apocaliptic" konsept ile yapıyorum. Çirkin görünmesi tasarım(!) özelliği oluyor. Çalışıyorsa olmuş demektir :) .

Sadece görüntü için değil de kısa devre olup olmadığını görebilmek veya ölçebilmek için temizlemek gerekiyor. O kadar pis çalışıyoruz yani :)

O an çalışıyor olması çok da anlamlı değil. Temiz olmayan bir devrede 1 yıl sonra arıza meydana geldiğinde tekrar temizlemek ile uğraşmak zorundasın. Baştan düzgün ve temiz ilerlemek, her detaya hakim olunduğunun da bir göstergesi gibi oluyor.

Son düzenleme:
IMG-20221229-WA0011.jpeg

Sadece kart temizliği yetmez. Kart üzerindeki malzeme yerleşimi de nizami olmalı.
Göze de olabildiğince hitap etmeli.

P_20170105_003136.jpg

P_20170106_230345.jpg
P_20170105_003212.jpg

Son düzenleme:
Ben böyle üretim yapsam, satmaya kıyamam. Çerçeveler asarım
Seri üretim bi iş değildi. Proje dahilinde pcb tasarımı ve montajı yapılıp proje teslim edildi, sonra ne şehit ne gazi, tam anlamıyla Niyazi oldu:kotek1:

Siz bu bulasik makinasi, deterjan vs olayinda baya ciddisiniz gercekten de. :emindegil1: :cheeky4:
Evdeki bulaşık makinesini kullanmam ama eğer üretim yaparsam müstakil ( sıfır yada ikinci el /spot) bulaşık makinesi alır kartları temizlerim.

Seri üretim bi iş değildi. Proje dahilinde pcb tasarımı ve montajı yapılıp proje teslim edildi, sonra ne şehit ne gazi, tam anlamıyla Niyazi oldu:kotek1:
Sabrına hayran kaldım. Bana say desen parçaları saymaya üşenirim.
Hepsini teker teker lehimledin mi? :)
Gözlerim iyice bozuldu zaten.

Devlet isi dir kesin
LED armatürler üreten "özel" sektör firması için yönetilebilir aydınlatma tasarımı idi. Devlet sadece "KOSGEB" vb yöntemler ile projenin desteklenmesi kısmında vardı. Destek alındıktan sonra hem proje rafa kalktı hem de şirketle ilişkim bitti.

Projeye destek alındığını iş bittikten yaklaşık 5 yıl sonra öğrendim. Şirketin "proje" konusundaki motivasyonu beni kıllandırsa da işin sadece "ARGE" kısmını yürütmüştüm.

Son düzenleme:
Sabrına hayran kaldım. Bana say desen parçaları saymaya üşenirim.
Hepsini teker teker lehimledin mi? :)
Gözlerim iyice bozuldu zaten.
Kimi konsere gidip bağıra çağıra şarkıya eşlik edince deşarj olur. Kimi futbol izlerken hakeme/oyuncuya saydırınca. Ben de devre tasarımında ayrı, montajda ayrı, kod geliştirip projeyi tamamlayınca deşarj oluyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,968
Üyeler
2,511
Son üye
Onur T.

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back