12v 220v inverter da voltaj sabitleme ve 220v çıkışına sığaç (kondansatör) ekleme

phy_zik_tschie

Yeni Üye
Elimdeki ups trafosundan arduino ile 12v 220v inverter yaptım. Kare dalga, %50 duty cycle ve 50Hz sinyal ile çıkışta 190v görüyorum. 72w lamba taktığımda voltaj 165v'a düşüyor.
1. Voltajı nasıl sabitleyeceğim?
2. Çıkış voltaj kaybını azaltmak için 75uf 700v sığaç taktığımda 15 amperlik sigortayı attırıyor. Neden?

Ekler

• ArduinoTamSinusEvirici.png
    ArduinoTamSinusEvirici.png
    75.3 KB · Görüntüleme: 41
  • arduino kod.txt
    861 bytes · Görüntüleme: 26
  • 75uf-700v-kutulu-polyester-kondansator-polyester-kondansator-motorobit-44455-42-B[1].jpg
    75uf-700v-kutulu-polyester-kondansator-polyester-kondansator-motorobit-44455-42-B[1].jpg
    10.3 KB · Görüntüleme: 34
1) Geri besleme nedir ne işe yarar.
2) Devreden yola çıkarak, krest faktörlü yük neye denir.

Lütfen google'da bir sörçleyiniz.

• Beğen
Reactions: clc
1) Geri besleme nedir ne işe yarar.
2) Devreden yola çıkarak, krest faktörlü yük neye denir.

Lütfen google'da bir sörçleyiniz.
geri beslemeden yaptım. arduino A1'den değer alıp o değere göre voltaj sabitleyim dedim olmadı. dutycycle %50 de en fazla voltajı veriyor zaten. dutycycle ı azaltarak voltajı 110v'a kadar düşürebiliyorum ama yükseltemiyorum. frekansı arttırırsam bu sefer 50Hz'in üstüne çıkmış oluyorum. bana 50Hz'te sabit voltaj lazım.

Sinus dalgada RMS 0.707, kare dalgada ise 0.5 Vpp. Bu farktan dolayi 165V olarak goruyorsunuz. Devreyi primere tepe voltaji 17V modifiye sinus verecek sekilde programlamalisiniz. 12V'luk besleme ile olmaz.

Son düzenleme:
Osiloskop olsa da görsek ne olup bittiğini :cenekasi1:

Sinus dalgada RMS 0.707, kare dalgada ise 0.5 Vpp. Bu farktan dolayi 165V olarak goruyorsunuz. Devreyi primere tepe voltaji 17V modifiye sinus verecek sekilde programlamalisiniz. 12V'luk besleme ile olmaz.

17v verirsek 277v elde ederiz boşta. Örn. Şarj aleti takarsak en fazla 270v düşer bu da cihaza zarar vermez mi?

17v verirsek 277v elde ederiz boşta. Örn. Şarj aleti takarsak en fazla 270v düşer bu da cihaza zarar vermez mi?
17V'u direkt vermeyeceksiniz. Tepe gerilim 17V olan sinus dalga olarak vereceksiniz. 12V AC dediginiz sinus gerilimin tepe voltaji 16,95V oluyor. Etkin deger 12V. Sizin 230V 50Hz gordugunuz sinus sebeke voltajinin da Vpp degeri 310V zaten. Ama kare dalga verdiginizde cikista 310Vp olan gerilimin etkin degeri 165 volt RMS olarak olculuyor. Yine 12V kaynaktan kare dalga olarak surdugunuzde RMS'si %50 Duty Cycle ile aslinda 6V oluyor. @taydin 'in skopla bakilmali demesi bu yuzden. Dalga sekillerini kendiniz gorun diye.

12V beslemeden sinus gerilim elde edip oyle beslerseniz ayni sekilde standart bir trafodan 220V elde edemezsiniz. Sunku 12V DC'yi sinus haline getirdiginizde 8,5V RMS'ye denk gelecek elde ettiginiz gerilim. Bu yuzden 17V DC'yi sinus hale getirmelisiniz.

17V'u direkt vermeyeceksiniz. Tepe gerilim 17V olan sinus dalga olarak vereceksiniz. 12V AC dediginiz sinus gerilimin tepe voltaji 16,95V oluyor. Etkin deger 12V. Sizin 230V 50Hz gordugunuz sinus sebeke voltajinin da Vpp degeri 310V zaten. Ama kare dalga verdiginizde cikista 310Vp olan gerilimin etkin degeri 165 volt RMS olarak olculuyor. Yine 12V kaynaktan kare dalga olarak surdugunuzde RMS'si %50 Duty Cycle ile aslinda 6V oluyor. @taydin 'in skopla bakilmali demesi bu yuzden. Dalga sekillerini kendiniz gorun diye.

12V beslemeden sinus gerilim elde edip oyle beslerseniz ayni sekilde standart bir trafodan 220V elde edemezsiniz. Sunku 12V DC'yi sinus haline getirdiginizde 8,5V RMS'ye denk gelecek elde ettiginiz gerilim. Bu yuzden 17V DC'yi sinus hale getirmelisiniz.

Teşekkürler. O zaman 24v akü bağlayıp modifiye sinüs ya da yapabilirsem tam sinüs vereyim. Demek ki trafoyu çıkardığım ups 24v'tu.

Trafonuzu görebilir miyiz? Üzerinde bir bilgi var mı?

kurduğunuz devreyi görebilir miyiz?

Güç iletkenlerinde uygun kesit kablo kullanmadıysanız bundan dolayı gerilim düşümüzde yaşıyor olabilirsiniz.

Trafo ve uyguladığınız devreyi bir kaç açıdan foruma eklerseniz arkadaşlarla birlikte yorum yapalım.

Yer neresi?

Forum istatistikleri

Konular
5,842
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back