30V - 5A İyileştirilmiş Demonte Güç Kaynağı

2 mm'lik pleksiglasslari a5 olarak kesip aralarini 5 mm birakacak sekilde uc taraftan yapistirip zarf gibi bir sey yapilabilir. @taydin hocam, boyle mi onerdigin fikir?
A5 mi?
Ben öyle küçük şeylerle uğraşmıyorum. :katil2: Yaptım mı A3 olur benimkisi. Her türlü kullanırım.

A5 mi?
Ben öyle küçük şeylerle uğraşmıyorum. :katil2: Yaptım mı A3 olur benimkisi. Her türlü kullanırım.
"Bir tane Japon baligi beslemek icin 1 metrelik akvaryuma ihtiyac yok" der bir Japon atasozu. :D

Tek boy yaparsan cok fazla sivi koyman lazim. Ihtiyaca gore 2-3 boy yapilabilir.

"Bir tane Japon baligi beslemek icin 1 metrelik akvaryuma ihtiyac yok" der bir Japon atasozu. :D

Tek boy yaparsan cok fazla sivi koyman lazim. Ihtiyaca gore 2-3 boy yapilabilir.
Elimde 50cm pcb var. Piyasada arasan bulamazsın. Ben onu eritecem diye kaç takla attım biyon mu? Enson uzun ince saksıların altlığından buldumda zar zor erittim :katil2:

Şaka bir yana elimde bir kaç tane 19" lcd den çıkma pleksi var. Aşağı yukarı A3 boyutunda. Onları düzgün kesmesi bir dert. Muhtemelen olduğu gibi yapıştırırım.
Yada nette hazır pleksi kesen yerler var. Onlara ölçü verir hazır kestiririm. Duruma göre bakacağuk.

Elimde 50cm pcb var. Piyasada arasan bulamazsın. Ben onu eritecem diye kaç takla attım biyon mu? Enson uzun ince saksıların altlığından buldumda zar zor erittim :katil2:

Şaka bir yana elimde bir kaç tane 19" lcd den çıkma pleksi var. Aşağı yukarı A3 boyutunda. Onları düzgün kesmesi bir dert. Muhtemelen olduğu gibi yapıştırırım.
Yada nette hazır pleksi kesen yerler var. Onlara ölçü verir hazır kestiririm. Duruma göre bakacağuk.
Elinde pleksi varsa bunlari yapistirmadan once icine dikey sekilde 1 mm oluk actirabilirsin. Reklamcilar pleks kaziyor zaten. birlestirirken bu oluklar karsilikli olarak ic tarafta kalir. hangi boyda kullanacaksan oraya dikey ince bir pleks cubuk koyarsin. sivi sadece bir tarafta kalir. Elinde bir suru kap olacagina olceklendirilebilir bir tane olur. Mesela yatayda boy 10 cm'mi? her 10 cm de bir oluk olur. Boylece hangi en boy orni uygunsa pleks cubugu oraya yerlestirirsin. fazla sivi gitmez. Cubuk sizdirmasin diye ince bant yapistirirsin uzerine, oluga sıkı sıkı yerlesir. Kucuk ı yazmak icin iki defa klavye degistiriyorum, cok yorucu yav.

Edit : olugun dikdortgen olmasina da gerek yok. Iki plekste yaylari olan bir daire de olabilir. Buraya tam oturacak esnek dikey silindir sokulur boylece.

Son düzenleme:
2 mm'lik pleksiglasslari a5 olarak kesip aralarini 5 mm birakacak sekilde uc taraftan yapistirip zarf gibi bir sey yapilabilir. @taydin hocam, boyle mi onerdigin fikir? Hatta ust tarafina oyle sivi sizdirmayacak gecmeli esnek bir kapak ayarlanirsa sallama imkani da olur.

Aslında daha fazla ayrıntı var. O yüzden bunu ayrı bir konuda tasarlayalım daha iyi olur. Bu konu da sayfa sayısı olarak kontrolden çıkmaya başladı :ok1:

@Gokrtl acsin o zaman. Elinde pleksi var, yaparim da diyor. O zaman konu onun. Ben de arkadan hik derim. :katil1: :katil1:""Baski devrelerde bakir eritmek icin asit kutusu hazirlama". Bu daha aciklayici oldu.

5 mm 150 x 300 cm pleksi 4.000 TL olmus. :cheeky5::cheeky5::cheeky5::cheeky5::cheeky5::eek::rolleyes::oops:

Yok, makul bir fiyatta ise bir kac kisi alip bolussek mi diye dusunmustum ben.

Olur aslında. Ben bir tabak alıp atölyede kesebilirim. Mesela 50x50 bölsek 18 tane levha çıkar. Ama bilemiyorum kargo ne kadar tutar. bir de kesim kenarları lazerle kesilmiş gibi düzgün olmaz. Ben neticede onu yatar testerede keseceğim, çapaklı olacak.

Olur aslında. Ben bir tabak alıp atölyede kesebilirim. Mesela 50x50 bölsek 18 tane levha çıkar. Ama bilemiyorum kargo ne kadar tutar. bir de kesim kenarları lazerle kesilmiş gibi düzgün olmaz. Ben neticede onu yatar testerede keseceğim, çapaklı olacak.
50x50x3 cm icin fazla tutmaz kargo. sari sitenin get i 40 TL falan hala. Desi hesabi. ( 50x50xkalinlik ) / 3 tu galiba. 5 desiye kadar bu indirimli fiyattan gonderiyor sari site. 4 cm kalinlik gecmiyor o desiy. Ama malzeme agirligini bilmiyorum.

Azcık işlerim var. Müsait bir zamanda konuyu açıp fazla mesajları taşırım.

Bu arada bu gün her zaman aldığım yerden perhidrol almaya gittim. 250tl ye kadar gözden çıkartmıştım. Kadının elinde 2 şişe kalmış. Perhidrol uçucu mu bilmiyorum ama ikisininde üzerinden 200ml kadar eksikti. Kadın "bunlar neden böyle bilmiyorum" dedi ve "böyle alırsan tanesi 75tl den ikisini 150tl ye veririm" dedi. 250tl ye 1000ml alacağımı düşünürken 150tl ye 1600ml almak beni cezbetti ve bir kumar oynayıp aldım. Bozulmuşsa kısmet diyeceğim ama bozulmamışsa belki 2 sene yetecek perhidrolüm oldu demektir.

Sanırım bu perhidrolün yerine de başka bir kimyasal icad olmuş. Kadın artık bundan satmayacağım dedi.

@taydin abi senin iyileştirme yaptığın demonte güç kaynağının pcb si hazır gibi. Yarın eriteceğim. Bir aksilik olmazsa pazartesi diğer çinden gelenle beraber kargoya veririm.

Geçişleri tam tutturdum mu bilemiyorum. O artık sen deldikten sonra belli olacak.

20240126_214637.jpg

20240126_214658.jpg

Şu anda delik delip ne kadar kaymış diye bakabilirsiniz; kurtarmayacak kadar kaymışsa en azından silip plaketi tekrar kullanabilirsiniz.

Aslında en başta çapraz delikler delip sonra kağıtları onlara göre hizalayarak yapıştırırsanız daha iyi olur. Toner aktarımı sonrası tekrar bakarsınız, laminasyon kullanıyorsanız kağıtlar kayabiliyor tabii.

Ek olarak büyük alanları toner gitmesin diye açık bırakıyorsanız, asite atmadan önce kağıt bant yapıştırırsanız hem süreci kısaltırsınız hem de o bölgeler eriyene kadar diğer yerlere zarar vermesini engellersiniz.

Şu anda delik delip ne kadar kaymış diye bakabilirsiniz; kurtarmayacak kadar kaymışsa en azından silip plaketi tekrar kullanabilirsiniz.

Aslında en başta çapraz delikler delip sonra kağıtları onlara göre hizalayarak yapıştırırsanız daha iyi olur. Toner aktarımı sonrası tekrar bakarsınız, laminasyon kullanıyorsanız kağıtlar kayabiliyor tabii.

Ek olarak büyük alanları toner gitmesin diye açık bırakıyorsanız, asite atmadan önce kağıt bant yapıştırırsanız hem süreci kısaltırsınız hem de o bölgeler eriyene kadar diğer yerlere zarar vermesini engellersiniz.
Delikleri Timur abi delecek. Bende 0.6mm delecek teknoloji yok. Minimum 0.8mm delebiliorum ben.

Torner transfer baskıda hizalamak kolay değil. Daha önce dediğiniz delik delme yöntemini kullandım. Çok verimli olmadı. Onun yerine röntgen görüntüleme panosunda kağıtları üstüste koyarak birbirine yapıştırmak daha iyi sonuç veriyor. Buradaki tek sıkıntı transfer sırasında uygulanan baskının sonucunda toner ezildiği için ufak miktarlarda kayıyor.
En kesin sonucu dry film ile alabiliyorum ben.

Plaketi büyük tutmamın iki sebebi var.
Birincisi yüzey alanı bir miktar fazla olunca pcb daha fazla ısı tutuyor. Bu da tonerin transferini kolaylaştırıyor.
İkincisi de pcb yi tam devreye göre kesersem, devrenin kenarda kalan kısımları pcb ye tam geçmiyor. Sanırım o kenarlara fazla ısı yayılımı olmuyor.

Delikleri Timur abi delecek. Bende 0.6mm delecek teknoloji yok. Minimum 0.8mm delebiliorum ben.

Torner transfer baskıda hizalamak kolay değil. Daha önce dediğiniz delik delme yöntemini kullandım. Çok verimli olmadı. Onun yerine röntgen görüntüleme panosunda kağıtları üstüste koyarak birbirine yapıştırmak daha iyi sonuç veriyor. Buradaki tek sıkıntı transfer sırasında uygulanan baskının sonucunda toner ezildiği için ufak miktarlarda kayıyor.
En kesin sonucu dry film ile alabiliyorum ben.

Plaketi büyük tutmamın iki sebebi var.
Birincisi yüzey alanı bir miktar fazla olunca pcb daha fazla ısı tutuyor. Bu da tonerin transferini kolaylaştırıyor.
İkincisi de pcb yi tam devreye göre kesersem, devrenin kenarda kalan kısımları pcb ye tam geçmiyor. Sanırım o kenarlara fazla ısı yayılımı olmuyor.
Bu mandrenlerden almalisin. 0,3 mm - 3,5 mm arasinda uc takilabiliyor. Yalpalama yok. Isini cozer bu. En ucuzu olmayabilir tabii. Ben rastgele verdim linki.

Son düzenleme:
@taydin Abi şu 36v zener kaç watt olacaktı? Yanlışlıkla 500mW almışım özdisandan. Küçücük bir şey gelince uyandım :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back