Bakır Eritme Makinesi (Sallama Makinesi)

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Adını tam ne koyayım bilemedim. "Sallama Makinesi" genel anlamda iyi duruyor. "Bakır eritme makinesi" diyerek tek bir amaca sabitlememek lazım.

Ne kadar sık kullanacağımı kestiremediğim için çok fazla özenmedim. Eğer zamanla ciddi derece de lazım olacak bir cihaz kanısına varırsam daha profesyonel olarak yaparım. Böylece upgrade videosu da çıkar.

Öncelikle bir kaç parça tahtayı toparlayıp 250x200mm olarak kestim ve alt taraf için bir dikdörtgen oluşturudum.

20210728_205741.jpg

Sonra motoru yerleştirebilmek için ek bir parça vidaladım ve motorun ihtiyacı olan delikleri deldim.
20210728_205723.jpg

Sonrasında motoru yerleştirip basitçe elektrik vererek test ettim.
20210728_205708.jpg

Daha sonra ihtiyaç duyacağım parçaları 3D olarak fusion 360 da çizdim.
Eskiden her parçayı ayrı sekmede çizerdim. Fusion360 sadece 10 adet editlenebilir dosya sınırlaması getirince bir projenin bütün parçalarını aynı sekmeye çizmeye başladım. Zamanla bu da yetmeyecek ama eskisinden daha mantıklı aslında. Bir projenin bütün parçalarını tek bir sekme de bulabiliyorsunuz.

sallama.PNG
rulman yatağı2.PNG
20210731_130107.jpg

Bir sonraki adımda devre kısmını ve yanlardaki kolları montajladım.
Devre kısmında basit bir LM317 voltaj regülatörü devresi kullandım. Pot ile voltajı ayarlıyorum buna göre motorun hareket hızını belirliyorum.

20210801_175603.jpg

Burada da aynı 250x200mm lik kasadan bir tane daha yapıp üzerine 3mm lik bir sunta vidaladım. Bu bizim üst kısmımız oldu.
Ve bu üst kısmın yanlarındaki kolları da vidalayarak yerine sabitledim.

20210801_180110.jpg

Üst kısmına yaptığım iki parça geçmeli aparat sayesinde istediğim boyutta kapların altına birer parça yapıştırarak, kolayca tak-çıkar yapıp kullanabileceğim.
geçmeli aparat.PNG
20210802_123046.jpg
20210802_123230_001.jpg

Ve Sonuç;

Konu eski ama ben de bir öneride bulunayım.
1) Kan alma ünitelerinde ki sallama ünitesi örnek alınabilir 3d tasarım için
2) Sallama yerine titreşim ile denenebilir mi? Çünkü çift yüzlü eritmede sallama ciddi sürtünmeye sebep olacak.

1- Mantıklı
2- Ben çift yüzlü devrelerimde üstte kalan top copper kısmı asite atarken alta getiriyorum. Üst katmana çizdiğim yollar hem daha az, hemde yer bolluğu olduğundan daha kalın yollar oluyor. Bu güne kadar sallama esnasında sürtünmeden kaynaklı bir sorun yaşamadım. Ama tabi titreşim de çok mantıklı.

eline sağlık usta.

Son düzenleme:
Konu eski ama ben de bir öneride bulunayım.
1) Kan alma ünitelerinde ki sallama ünitesi örnek alınabilir 3d tasarım için
2) Sallama yerine titreşim ile denenebilir mi? Çünkü çift yüzlü eritmede sallama ciddi sürtünmeye sebep olacak.
Surtunmeyi ortadan kaldirmak icin su yontemi uygulayabilirsiniz. 8 adet 1 cm boyutunda plastik kup kesin. Tahta ya da asite dayanikli baska materyalde olur. Yuzeylerdein birinin orta kismina 1 - 1.5 mm derinliginde, PCB'yi oturmak icin yarik acin. Bunlari PCB'nin etrafina dizip PCB'yi oyle asite atin. Para lastigi ile PCB'den ayrilmamalarini saglayabilirsiniz. Zemine degmeyecegi icin hatlarda bozulma olmaz. Eger kart buyukse bos yerlere delik acip plastik distance takablirsiniz.

Son düzenleme:
Küçük çocukları korumak için hazır köşelikler var, pcb ince mi gelir bilemiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back