3B yazıcı kabin ısıtıcısı

Isıtıcı tablanın altında kalacak. Halojen lamba kullanırsam üzerine bir çelik saç parçası koyarım yoksa ışık çok göz alır. Ama rezistans olursa açıkta olacak. Isı da yükseleceği için kısa sürede baskının yapıldığı üst tarafa ulaşır diye düşünüyorum. Maksimum ısı 60 ℃ civarında olacak.
Bence güç yoğunluğunu azalmalısınız. Bu 2600W rezistansın ısıyı yayacağı yüzey çok ufak gücü de çok yüksek. 100-200W güçte çıplak rezistansla 12 veya 24V ile ısıtsanız hemen her bakımdan daha güvenli olur kontrolü de kolay olur. Seramik kanallarda döşeli elektrikli ocakladaki rezistansları kastediyorum. Bizim elektrikçide görüyordum bunlardan. 2600W olası bir kumanda hatasında yazıcıyı haşat eder abi yazıcıyla kalsa iyi.

Yazıcının tablası 24 V ile çalışıyor ve 480 W zaten. Bu 480 W da kabinin içini ısıtmaya yetmiyor. Tabla 110 ℃ iken civarı çok daha düşük ısıda oluyor.

Seramik kanallarda döşeli elektrikli ocakladaki rezistansları kastediyorum. Bizim elektrikçide görüyordum bunlardan

Sen herhalde şöyle rezistans diyorsun: Kanallı bir seramik ve içinde rezistans teli var. Aslında çok iyi olur böylesini bulabilirsem. Alta fayans koymama gerek kalmaz. Ama hazır telleri içine yerleştirilmiş ve gücü de belli olan bir ürün göremedim. Kendim de tel sarıp uğraşmak istemiyorum. Şöyle 1000 W falan hazırını bulsam süper olur.

1672608800296.png

Sen herhalde şöyle rezistans diyorsun: Kanallı bir seramik ve içinde rezistans teli var. Aslında çok iyi olur böylesini bulabilirsem. Alta fayans koymama gerek kalmaz. Ama hazır telleri içine yerleştirilmiş ve gücü de belli olan bir ürün göremedim. Kendim de tel sarıp uğraşmak istemiyorum. Şöyle 1000 W falan hazırını bulsam süper olur.

21470 eklentisine bak
Yazıcı var- yazıcı var tabii :) . 480W benim aneti eritir kapalı kabinde. Hazır sarılmış sipiral şeklinde çıplak rezistanslar satıyor elektrikçiler. Ben bıldırcınlarımı ısıtıyordum böyle :) . Bir de olmazsa infrared ısıtıcıların ince kanallı olanları var hani ufak. Bunları da akkor sıcaklığın altında çalıştırmak ışıma değil de konveksiyonla ısıtmayı sağlar. Bu tür bir seramik kalıbın kanallarına sığarsa ne ala.

NoFrost buzdolapların dondurucu kısmında kullanılan dışı izoleli ısıtıcılar var. Metre ile satılıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 100watt yada 150watt gibi birşeydi. Bu ısıtıcıdan alınıp yanlara açık şekilde dolanabilir. Hem ısı homojen yayılır hem de parlama yapmaz.
https://www.iklimyedekparca.com/urun/drain-isitici-rezistans-3mt
paralel olarak birkaç tane kullanılabilir. Dimm yapmaya da gelir.

Yazıcı çok da büyük değil. 300x300 ölçülerinde. Kabin büyüklüğü 60x60x70 cm gibi ve metal, oralardan ısı kaybeder. Battaniye veya başka izolasyon dolayacak yerim yok. Ayrıca dışta bir sürü ekipman da var. O yüzden içeriden ısıtmam lazım.

2600 W lık ısıtıcının boyu yanıltmasın, yazıcının tabanına koyunca oldukça mütevazi duruyor :)

IMG_20230102_180345.jpg

Yazıcı çok da büyük değil. 300x300 ölçülerinde. Kabin büyüklüğü 60x60x70 cm gibi ve metal, oralardan ısı kaybeder. Battaniye veya başka izolasyon dolayacak yerim yok. Ayrıca dışta bir sürü ekipman da var. O yüzden içeriden ısıtmam lazım.

2600 W lık ısıtıcının boyu yanıltmasın, yazıcının tabanına koyunca oldukça mütevazi duruyor :)

21482 eklentisine bak
Valla senin işin bozuk. Bu yazıcıya kubbe yapman lazım ki iş parçası için sıcak oda oluşsun.

Valla senin işin bozuk. Bu yazıcıya kubbe yapman lazım ki iş parçası için sıcak oda oluşsun.

Polykarbon'dan kapak yaptım zaten. Daha ilk ABS baskısı yapmaya başlayınca hallettim onu. Onunla beraber tabi yükseklik 90 cm yi buluyor, hacim daha da büyüyor. yanlarda da polikarbon var. Ama ısıyı muhafaza etmek için yetmiyor.

Aslında tablayı ısıtıp yarım saat beklesem belki de içerideki sıcaklık istediğim dereceye gelecek. ama işte ısıtıcı yetersiz olunca sıcaklıkta her zaman bir rampalanma olacak. Yavaş yavaş ısınacak, yavaş yavaş soğuyacak. Ama güçlü bir ısıtıcı ve PID kontrol olunca istenen ayara hızlıca gelecek ve orada kalacak. Dimmer aşağıdaki boşlukta olacak. Sıcaklık ölçüm sensörünü de yazıcının üstüne, arka tarafa monte edeceğim.

Analog tip SSR kullanabilirsiniz, 4..20mA veya 0..10V ile çalışan, veya direk potansiyometre takılabilen tipleri vardı.

Analog tip SSR kullanabilirsiniz, 4..20mA veya 0..10V ile çalışan, veya direk potansiyometre takılabilen tipleri vardı.

Bana gereken PWM sinyal ile kontrol edilebilen bir dimmer aslında. Yani yazıcı kontrol kartı belirleyecek kabin sıcaklığını. Böylece bir yapılandırma profili olarak kaydedebileceğim ve ileride tam olarak tekrarlanabilecek bir yapılandırma olacak.

Bana gereken PWM sinyal ile kontrol edilebilen bir dimmer aslında. Yani yazıcı kontrol kartı belirleyecek kabin sıcaklığını. Böylece bir yapılandırma profili olarak kaydedebileceğim ve ileride tam olarak tekrarlanabilecek bir yapılandırma olacak.
Yük ve İzolatör pcb'si ile attiny13 kartını bastıracağım sana 1 pcb veririm abi işini görür o.

Halı altı ısıtıcılar var. Levha şeklinde. 80cm x400cm alanda 900watt ısı üretiyor. Bunu yazıcı kabinin etrafında dik konumda koysan hem ısıyı dağıtmak zorunda kalmazsın hem de perde gibi yapısıyla ısının dışarı kaçmasını azaltırsın.

2600watt rezistans ısıyı bunun kadar homojen dağıtmaz diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back