433 Mhz verici sinyalini logic analizer ile goruntuleme

Altair

Kıdemli Üye
433 Mhz vericinin analizini yapmak icin ucuz bir logic analizere 433 Mhz receiver ve bir kac basit malzeme eklemek yetmis. Alici verici devreleri ile ilgilenenlerin isine yarayabilir. Farkli frekanslardaki alici devreleri ile denenmeye musait. Bu sayede cok farkli spektrumdaki vericiler incelenebilir gibi gorunuyor.

Eklediği veya hacklediği bir şey yok aslında. Modülü çalıştırıp data çıkışına logic analizör bağlarken pcb kullanmış sadece.
Logic analizör de yoksa pc ses kartı ve bir yazılımla bile data incelenebiliyor.

Eklediği veya hacklediği bir şey yok aslında. Modülü çalıştırıp data çıkışına logic analizör bağlarken pcb kullanmış sadece.
Logic analizör de yoksa pc ses kartı ve bir yazılımla bile data incelenebiliyor.
Videonun izlenmesi icin biraz click-bait baslik atmak gerek. Ondan yapmis. Baska turlu ilgi cekmez yoksa. Bunu biraz daha moduler tasarlayip kutulamak gerek. Sadece alicinin eklenebilecegi kismi disarida birakip amaca gore alici eklenecek sekilde yapilabilir. Boylece istenilen turde alci icin kullanilabilecek bir altyapi olur.

Spektrum analizör ile doğrudan 433 MHz RF sinyal üzerinde genlik incelemesi yapılabilir. Bu entegrelerde veri iletimi bir çeşit pulse modülasyon şeklinde oluyor ve spektrum analizör de taşıyıcının gelişini gidişini gerçek zamanlı olarak gösteriyor.

Spektrum analizör ile doğrudan 433 MHz RF sinyal üzerinde genlik incelemesi yapılabilir. Bu entegrelerde veri iletimi bir çeşit pulse modülasyon şeklinde oluyor ve spektrum analizör de taşıyıcının gelişini gidişini gerçek zamanlı olarak gösteriyor.
Oyle de en ucuz spektrum analizor bir kac bin TL'den basliyor. Bu toplamda 200 TL civari.

Bundan olsa tabii ki gerek yok bu oyuncaklara ama yok iste. :bilmem1:

Ama işte o durumda 433 RF entegrenin doğru çalıştığına güveniyorsun. Ayrıca RF sinyal genliğinin ve frekansının da doğru olduğuna güveniyorsun. Ama spektrum analizör kullanırsan (birkaç bin liralıklar da iş görmez, Siglent, Rigol spektrum analizör düşünmen lazım) daha başka hiçbir şeye bakmadan, RF düzleminde herşeyin doğru çalıştığını teyit edebiliyorsun. Ondan sonra olabilecek bütün sorunlar senin hardware diyebiliyorsun.

Ben de SDR fikrine katılıyorum bu iş için en uygunu ve bütçe dostu olan çözüm. Ben daha önce 433MHz otopark kumandasını bu metodla gözlemledim. Sonrasında kayıt alıp decode da yapabiliyorsunuz harici programlar ile. Model tavsiyem RSP1 modelinin çin malı çoklu girişi olan klonları. 30MHz altını da direkt kendisi direct sampling ile her hangi bir upconvertera ihtiyaç duymadan dinleyebiliyor, eskiden daha öeşhur olan RTL-SDR daha iyi bir alet değil ve 8 bit. RSP1 modelinin üst frekansı 1 veya 2 GHz ve 12 bit ADC var. Kendi yapacağınız down konvertelar ile 10 GHz bile dinleyebilirsiniz sonrasında.

Spektrum analizör illa isteniyorsa yarı profesyonel bir hobici için TinySA ve TinySA ultra (yeni çıkan modeli) tercih edilebilir. 1000 ile 2500 TL aralığında fiyatları var+ vergi. İnternette çokca inceleme ve gerçek muadilleriyle kıyaslama videosu mevcut. Her ne kadar çıktıkları üst frekanslar çok güven verici olmasa da 1GHz altı veya VHF bölgesi ve altı için oldukça anlam çıkarabilmeye yeterli ürünler. Tabi ki hobi seviyesinde.

TinySA da time domain trigger varsa o zaman 433 MHz kumanda sinyalindeki veri incelenebilir. İnternet sayfasına baktım biraz ama göremedim.

Bu RF kumandalari ureten arkadasima zamaninda cok takildim. Esasen olcu aleti olarak scop, analizer cok gerekli degil. Frekansmetreniz olsun yeterli. Hatta ona bile gerek yok. Sonralari isleri buyuttukleri icin analizer satin aldilar.

Normalde verici devresinin saw filitresinden dolayi frekans stabilizasyonu var. Alicidaki osilatorun saw frekansina ayarlanmasi yeterli. Bu da frekansmetre ile kolayca halledilebilecek bir sey.

Arkadasim frekans metre de kullanmadan alici osc(*) nin besleme hattindan cektigi akimi monitor ediyordu. Vericiden moduleli (ASK) sinyal yolladiginda alicinin osc akiminda max oynama olacak sekilde trimerle ve bobin halkalarinin gevsekligiyle osc frekansini ayarladiginda cihaz zaten ayarlanmis oluyordu.

* Alici tek transistorlu reflex tip RF devresi oldugu icin OSC devresi dogrudan anten sinyali ile etkilesime giriyor ve akimi degisiyor.

RF frekansmetreler bir ara çankayada çok ucuzdu 100 liraya 1-500MHz arasında aşşağı yukarı 4-5 metre alandaki RF frekanasları 2x16'da gösteriyordu.

Ayarlı garaj kapısı kumandalarının ayarı için kullanıyorduk 305-315-433 vs.

RF frekansmetreler bir ara çankayada çok ucuzdu 100 liraya 1-500MHz arasında aşşağı yukarı 4-5 metre alandaki RF frekanasları 2x16'da gösteriyordu.

Ayarlı garaj kapısı kumandalarının ayarı için kullanıyorduk 305-315-433 vs.
Sunlar var, vergi ve kargo dahil 400 TL gibi geliyor ama kesin gumrukte takilir ya da postada kaybolur. PTT disinda baska secenek olmamasi kotu. Ne alsam hep sorun yasatiyorlar. Nefret ettirdiler bu ulkede yasamaktan. :mad: :mad: :mad:

Son düzenleme:
Sunlar var, vergi ve kargo dahil 400 TL gibi geliyor ama kesin gumrukte takilir ya da postada kaybolur. PTT disinda baska secenek olmamasi kotu. Ne alsam hep sorun yasatiyorlar. Nefret ettirdiler bu ulkede yasamaktan. :mad: :mad: :mad:

8 dijit, 60 MHz e kadar bölücü kullanmadan Hz mertebesinde gösterim yapabiliyor. Voltaj ayarlı kalibre edilebilir TCXO su var. Bu ürünü almanızı tavsiye ederim internette 8 digit freq counter yazınca da birçok incelemesi var ben de kullanıyorum. Ben de kullanıyorum tavsiye ederim. Tek kusuru RF girişinin RF konnektörü olmaması.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back