60W ayarlı kalem havya 120W modifiye

mikron24

Aktif Üye
1693844758872.png

Şuna benzer bir havya almıştım.

Yihua 947-II 60w

60W olarak bildirilen güç yetersiz geldi. Soket lehimleme için kullanılacak. İçini açarak ayarı baypas etmeyi düşündüm. İhtiyaç kalmadı.

Triaklı basit dimmer devresi kullanılmış . Regülasyon yok. Rezistans 400 ohm. Maksimum çıkış 160Vrms civarında. Bu durumda 60W doğru bir bilgi oluyor.

Devre üzerinde ayar trimpotuna bağlı başka bir trimpot daha var. Buradan maksimum güç belirleniyormuş. Hemen ayarladım, seri bağlı bir direnci daha düşürmek gerekti. R1 üzerine 150k paralel taktım.

Çıkış gerilimini true rms aletle ölçerek ayarladım. Ampül bağlayarak denedim. Çok güzel oldu. Artık 120W gibi bir güç mümkün. Muhtemelen aynı model 80W, 120W gibi farkı tiplerde daha yüksek fiyatla satılıyor.

IMG_20230903_131312_edit_343225890359606.jpg

Başka havya için de benzer devre yapmayı düşünüyorum.

Şemaya göre pratik değerler:

R1 = 68k
VR1 = 220k
C1 = 100n 100v (63V da olur)
Triak BT136

1693845984952.png

Son düzenleme:
Isı ayarı nasıl? Güzel bir sıcaklık ayar aralığı sağlıyor mu?

Isı olarak değil de güç olarak baktığımda mükemmel görünüyor. Maksimum 220V minimum 110V gibi gerilim aralığı benim için yeterli oldu
110V : 30W
220V : 121W

Minimum ile maksimum arasında yumuşak olarak ayar imkanı var. Lamba ile baktığımda titreme olmadı. Ayar güzel. Elinizde diak ve triak varsa hemen bir ampül ile deneme yapabilirsiniz.

Isı olarak değil de güç olarak baktığımda mükemmel görünüyor. Maksimum 220V minimum 110V gibi gerilim aralığı benim için yeterli oldu
110V : 30W
220V : 121W

Minimum ile maksimum arasında yumuşak olarak ayar imkanı var. Lamba ile baktığımda titreme olmadı. Ayar güzel. Elinizde diak ve triak varsa hemen bir ampül ile deneme yapabilirsiniz.
Ben bunlarda daha yüksek güç için seramik ısıtıcının da değiştirilmesi gerektiğini düşünüyordum. Böyleyse iyiymiş. Acaba bu seramik ısıtıcılar kaç watta kadar destek veriyor ?

Benim kullandığım model rezistans 400 ohm yani 120W destekliyor gibi görünüyor. Hepsi böyle midir bilmiyorum.

Wat ını gereğinden fazla yükseltmek ömrünü kısaltır diye düşünüyorum bozulma riski var ki benim lehim istasyonunada oldu.
24 volt seramik core takacağıma 12V taktım, ayarı düşük kullanmama rağmen 1-2 ayda bozuldu.

Bence de o rezistans bu güce dayanmayacaktir. Ömrü kısa olur.

Son düzenleme:
Tahminimce benim ayarladığım güç 70W civarıdır. Çünkü 80W havya fazla geliyordu
Sanırım bu kadar farkla bozulmaz. %17 artmış oldu. Sürekli kullanacağım hali budur.

Bozulursa 100W olarak seramik rezistans alırım.

https://tr.aliexpress.com/item/1005005548502478.html
Önemli olan rezistans veya bu modellerin verdiği ısıl güç değil. Rezistansın içinde bulunduğu metal haznenin, havya ucunu tuttuğu kıvrımın ısı ile arızalanması;

Hocam güzel bir seçim yapmışsınız.
Aynı marka ve aynı model ve aynı güç daha önce bir tane almıştım memnun kalınca 2 tane daha aldım. Beraber gelenlerden haricinde en çok kullandığım bir düzine havya ucu da satın aldım.
Çok hafif ve çabuk ısınıyor. En ucuz olanından (gümüş renkli) almama rağmen Uçları da oldukça dayanıklı ve lehimi iyi kaplıyor. Şimdilerde Havya uçları altın fiyatına endeksli sanki. Zamanında iyiki stok yapmışım.
Toplamda Fiyat olarak ta Türkiye göre bedavadan biraz pahalı .Tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Ben hep 50 liralik hayva ucu alip sonra onlari kalay ile kapliyorum. Arada kalaylama islemini tekrar ediyorum. Simdiye kadar zorlayip bozduklarim ya da kaybettiklerim disinda hicbirinde kararma ya da erime olmadi. Kalayin da kilosu 1000 Tl civarinda olmus. Gerci elimdeki uzun yillar yetecek ama fiyatlardaki artis inanilmaz. Enflasyon ya da kur ile baglantili olmayan mantik disi, sacma bir fiyat artisi var.

Isı kontrolü olmadığı için hassas işlerde çok dikkatli kullanılmalı. Bakır hatlara zarar verdiği için sadece kaba işlerde kullanıyorum. 30Wlık klasik havya yerine almıştım ayarlar kullanırım diye ama istediğim gibi olmadı.

İnce işler için kullandığım ısı kontrollü normal istasyon var.

O da kaba işler için kötü oluyor. Soket lehimlerken tantana yapıyor. :) Isıyı esirgiyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,864
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back