7 SEGMENT DISPLAY VE 74HC595

132kHz

Aktif Üye
Merhabalar,
Öncelikle forumu bir süredir takip ediyorum ama ilk defa konu açıyorum kendimi çok kısa tanıtayım. Yeni mezun elektrik elektronik mühendisiyim çocukluğumdan beri elektroniğin her alanına meraklıyım.
Biraz donanım tasarım biraz gömülü yazılım tecrübesi edinmek için bir bobin sarma makinesi yapmaya karar verdim güç elektroniğine de meraklıyım lakin hep trafo kısmında takılıyorum pratik çalışmalar yapamıyorum (elle sarabilirim elbet ama hep öteliyorum) bu makine sayesinde öteleyememeyi hedefliyorum

basit bir tasarım yapmayı hedeflıyorum encoder ile istenen tur sayısı girilecek 7 segment displayde gösterecek ayar felan için birkaç tane buton olacak belki bir ayak pedalı olacak motor olarak nema17 step motor ve a4988 sürücü düşünüyorum şimdilik sadece tur sayısı kadar dönecek ama ileride belki otomatik sarma eklerim diye 2 gpio boşta bırakmak istiyorum ve bunların hepsini stm8s serisi bir denetleyici ile yapmak istiyorum haliyle gpio sayısı kısıtlı (50 cent daha verip gpio sayısı daha fazla olan bir dentleyiciye geçebilirim elbet ama maksat tecrübe olsun) bu yüzden 7 segment 3 digit display için 74hc595 shift register kullanmaya karar verdim buraya kadar sıkıntı yok ama yeni baslayanların soru sorarken yaptıgı cizimler haricinde gördüğüm çoğu kaynakta sadece anot girişleri 74hc595 ile sürülmüş ortak katotları süren transistörler direkt denetleyiciden sürülmüş aslında ihtiyacım yok ama ben onları da 74hc595 ile sürmek istiyorum aşağıdaki gibi bir çizim yaptım bu çizim çalışır mı ve maliyet haricinde bir dezavantajı olur mu ? (Label atadığım yerlere pullup veya pulldown gelecek mi henüz bakmadım )
7segment_1.png

@semih_s in transistörler hariç çizdiğim gibi kullandığı konusu varmış forumda birçok başlığı dolaşmıştım ama bunu atlamışım https://mekatronik.org/forum/threads/kilometre-sayaci-ve-hiz-goestergesi.2923/
bu şekilde kullanmanın herhangi bir dezavantajı oldu mu ?
Bir sıkıntı olmadı. I/o sorunu olsa ben de transistörleri sizin gibi sürerdim. Bir de iç mekanda kullanılacaksa transistörlere de gerek yok. Hc595lerin pin başına ve toplam akımlarını datasheet değerine göre tutmak yeter. Yoksa haliye bozuluyor hc595'ler.

Bir sıkıntı olmadı. I/o sorunu olsa ben de transistörleri sizin gibi sürerdim. Bir de iç mekanda kullanılacaksa transistörlere de gerek yok. Hc595lerin pin başına ve toplam akımlarını datasheet değerine göre tutmak yeter. Yoksa haliye bozuluyor hc595'ler.
Tesekkürler bir de step motor sürmek için uln2003 kullanmıssınız elimde a4988 olduğu için onu kullanacaktım ama uln2003 aklımı çeldi step motor bosta iken nasil kitliyorsunuz bir sargıyı enerjili birakarak mı Ve tutunma torku yeterli oluyor mu adım kaçırması yapıyormu cok sesli mi calisiyor yani kısaca a4988 kullanmamın bir avantajı olur mu microstepping e de ihtiyacım olmadıgından gereksiz geldi gözüme birden

Display olarak TM1637 li modulde kullanabilirsiniz. Maliyet kısmını bilmiyorum. Sadece bir öneridir.
74hc595 ögrenmek ve tecrube etmek için de kullanılabilir.

A4988 işleri kolaylaştırır. Kullandığım step motor redüktörlü arduino modul step motorlardan olduğundan öyle sürmüştüm yanlış hatırlamıyorsam. Step sürücü kullanırken sürücüyü yakmamak için tedbir almak gerekiyor. Sistem kapalıylen motor döndürülürse sürücü bozulabiliyor. Doğrudan transistör-mosfetle sürmek bu bakımdan avantajlı olabilir. Akım kontrolü için pwm yapılabilir...

Display olarak TM1637 li modulde kullanabilirsiniz. Maliyet kısmını bilmiyorum. Sadece bir öneridir.
74hc595 ögrenmek ve tecrube etmek için de kullanılabilir.
İc olarak bulabilseydim kullanacaktım ama sadece modül olarak bulabildim bu tarama işini daha önce 12 haneli pano tipi bir multimetrenin işlemcisini sokup lojik devresine baglanarak yapmıştım tecrübe kazanmak için stm32 kullanmama ramen epey mesgul etmişti işlemciyi (tabi muhtemelen benim c yi az bilmem kodu optimal yazamam tarama zamanlamasını optimal secmemem hane sayısının fazla olması vs gibi birçok problem var )

oyuzden ilk basta hazır entegre kullanmak veya ikinci bir stm8 yada elimde meşur 10 centlik wch üretimi denetleyicilerden var onlarla ekranı haricen sürmek geldi aklıma ama sonra biraz zorlanıp herseyi bir stm8s ile halletmeye karar verdim projenin butun amacı zaten zorlanmak yoksa elimde i2c 2x16 karakter lcd ramps shield arduino mega a4988 yada direk ender 3 v2 var onu modifiye edip bir motor daha ekleyebilirim

A4988 işleri kolaylaştırır. Kullandığım step motor redüktörlü arduino modul step motorlardan olduğundan öyle sürmüştüm yanlış hatırlamıyorsam. Step sürücü kullanırken sürücüyü yakmamak için tedbir almak gerekiyor. Sistem kapalıylen motor döndürülürse sürücü bozulabiliyor. Doğrudan transistör-mosfetle sürmek bu bakımdan avantajlı olabilir. Akım kontrolü için pwm yapılabilir...
Evet o motorlar uln2003 ile set olarak satılıyordu diye hatırlıyorum bende sanırım hem a4988 hem uln 2003 kullanacagım eğer biri yanarsa digerine geçerim eğer her sey güzel giderse digerini ileride otomatik sarma için bir eksen daha eklerken kullanırım

Mezuniyet için de tebrik ederim. Siz bu alanda profesyonel olacaksınız, kısıtlı bütçe ve mcu imkanları çevresinde sistem geliştirmek belki de işinizin bir parçası olacak. hc595 ve led displayle işlemciyi az meşgul eden bir çözüm üretmek mümkün. Timerları-kesmeleri, dahili birimleri kullanarak etkili bir kod yazabilirsiniz. Bobin sarma makinesinden daha faydalı olabilir bu çalışma. Bana eğlenceli de geliyor bir taraftan.
Daha önce @Ahmet de bir sayaç yapmıştı bu şekilde. "binary code to decimal" çalışıyordu... https://mekatronik.org/forum/threads/7-segment-display-ile-kronometre.2870/

Mezuniyet için de tebrik ederim. Siz bu alanda profesyonel olacaksınız, kısıtlı bütçe ve mcu imkanları çevresinde sistem geliştirmek belki de işinizin bir parçası olacak. hc595 ve led displayle işlemciyi az meşgul eden bir çözüm üretmek mümkün. Timerları-kesmeleri, dahili birimleri kullanarak etkili bir kod yazabilirsiniz. Bobin sarma makinesinden daha faydalı olabilir bu çalışma. Bana eğlenceli de geliyor bir taraftan.
Daha önce @Ahmet de bir sayaç yapmıştı bu şekilde. "binary code to decimal" çalışıyordu... https://mekatronik.org/forum/threads/7-segment-display-ile-kronometre.2870/
teşekkür ederim, bobin sarma makinesi kılıf zaten asıl amaç uğraşmak çok uzun zamandır bir proje yapmıyordum fikir gelince aklıma balıklama atladım :katil2: uygulamaya geçmeden akla gelmeyecek problemlerle cebelleşmeden ne yazılım ne de elektronik öğreniliyor

bahsettiğiniz konuya göz atmıştım ama 17 sayfa olduğunu fark etmemiştim gece uykulu baktığımdan herhalde bu bahsettiğiniz spi ile sürme işine detaylı bakacağım şimdi

@semih_s breadboardda denemelere geçmek için dip kılıfta 74hc595 siparişi verecektim 2 seçenek var biri texas biri htc marka ama datasheetten timing diagamlarına baktığımda bir farklılık var gibi
texas a ait diagram :
1692619320532.png

htc ye ait diagram :
1692619464470.png

sanki htc de registerlara yazma islemi bittiginde latch aktif edilip tek seferde karsıya geçırılırken texas da register a yazdıktan sonra anahtarlamak lazım gibi geldi ilk bakısta gozume ama acaba boyle de yapılabilir diye gostermek için mi oyle cızmısler bir zorunluluk değil mi ? (soru sorarken cevabımı buldum gibi :katil2: )

bu da nxp ye ait timing diagram ki kafamı daha da karıştırdı :
1692620426034.png

şimdi anlayamadığım olay şu data ve clock ile 8 bitlik veriyi yazdıktan sonra latch clockuna 1 pals gondersem registera kaydedilmiş olan 8 bitlik veriy tek seferde karşıya geçer mi yoksa 8 pals göndermem falan mı gerekiyor
ti a ait lojik diagram a baktığımda kesinlikle tek pals yeterli olur gibi görünüyor ama emin de olamadım açıkcası
ti a ait lojik diyagram :
1692620954624.png

Aslında 3 sinyal ile kontrol için bir yöntem daha var. O da SRCLK ve RCLK birleştirmek, SER, ve OE. Ama bu durumda aynı değeri iki kere peş peşe yazman lazım. İki metodu da dene.
aslında kafamı karıştıran bu mesajdı ama yanlış anlamışım sanırım timing diagramları inceleyince kafamda oturdu gibi iki kez yazılmasının sebebi son registera veri yazma ile latch aynı anda yükselen kenarı goreceği icin son registerın latch a gecmeme ihtımali değil mi yani ayrı ayrı kullanırken 8 bit yazıp sonrasında latch a bir pals gondermem yeterli olacak

16 biti bir kerede gönderip, latch pine pulse veriliyor. Breadboarda seri bağlı kurarken fsb-lsb olayını anlayıp ayarlamak biraz kafa karıştırıyor. Uyglumada gerekli değilse output enable ve reset sabit bağlanabilir...

Olay şöyle; 8bitlik datayı sıra sıra yazarken her bitten sonra clock sinyali göndermen lazım. Datayı yazmaya başlamadan önce latch pinini low yapıp yazma işlemi bitincede highe çekilir. Yani burada latch lowdayken her bi clock sinyalinde registera 1 veya 0 kayıt edersin, latch high olduğunda bu register outputlara dağıtılır

anladim ti ve nxp diyagramı çizerken registerlardaki degısıklıkleri her adımda çıkışlarda gosterbilmek için latch ile surekli oynamış yani htc ile tamamen aynı şekilde çalışıyorlar ozaman denemeler için htc den dip pcb için de nxp den smd sipariş edeyim

anladim ti ve nxp diyagramı çizerken registerlardaki degısıklıkleri her adımda çıkışlarda gosterbilmek için latch ile surekli oynamış yani htc ile tamamen aynı şekilde çalışıyorlar ozaman denemeler için htc den dip pcb için de nxp den smd sipariş edeyim
büyük ihtimalle 2 side orijinal htc ve nxp değil.
kolay gelsin

teşekkürler özdisandan sipariş veriyorum patates baskı çıkmaz herhalde
595 çok revaçta olan bir entegre değil artık ı2c port çoklayıcılar aldı tahtını.Düşük bir ihtimal çıkması ama Türkiyede satılan her entegreyi sahte olarak düşünüp kullanmak lazım.

595 çok revaçta olan bir entegre değil artık ı2c port çoklayıcılar aldı tahtını.Düşük bir ihtimal çıkması ama Türkiyede satılan her entegreyi sahte olarak düşünüp kullanmak lazım.
i2c çoklayıcılardan tavsiye ettiğiniz bir model var mı staj yaparken ben de bir tane kurcalamıştım ama adını unuttum

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back