Acces point yaparken modemin IP adresini değiştirdim ve tekrardan arayüze giremiyorum.

Atak

Aktif Üye
Merhaba öncelikle herkese, ne yalan söyleyeyim ağ işleri hiç bildiğim ve sevdiğim bir konu değildir.
Neyse bir cesaret giriştim. Evde eski bir süperonline modemi vardı çöpten bulma :D
Bu modemi halihazırdaki türktelekom modemine kablolu bağlamayı denedim.

İnternet çekmiyor diye yıllar öncesi duvardaki anten kablosu yerine internet kablosu çekmiştim.
Bu şekilde de bilgisayarımda kullanıyordum.
Fakat ev ahalisi wifi gelmediği için bu kablo da telefonda işe yaramadığı için yararlanamıyordu.
Hazır evini bir ucuna kadar kablo geliyor oraya modem ekleyip hem wifi çoklayayım,
ben de yine üzerindeki porttan kablolu yararlanayım dedim.

İnternette gördüğüm videolarda örneğin ana modemin adresi 192.168.1.1 ise ikincisi de aynı diyelim.
İkinci modemi 192.168.1.X yapıyorlar son rakamı değiştiriyorlar ki ayarlara başka zaman da erişilebilsin.
DHCP sunucusunu kapayıp köprülemeyi açıyorlar. Yanlış bir teknik ifade kullanmış olabilirim bilmiyorum kusura bakmayın.

Bütün ayarları yapıyorum ama 192.168.1.50 yapıyorum örneğin modem kendini tekrar başlatıyor.
Bekliyorum açılınca bu adres üzerinden girmeyi ilk denediğimde oluyor gibi ama ekran çalışmıyor.
Sonra sayfayı yenilesem de ne 192.168.1.1 ne de 192.168.1.50 ayarladığım ip adresine giriş yapamıyorum.
Mecburen reset atıyorum 192.168.1.1 ile anca giriş sağlayabiliyorum. Sonra yazının en başındaki işlemleri yapıyorum.

2. modemi acces point olarak kullanmak için eksik yaptığım bir şey var mıdır? Ya da ip adresini değiştirmeden de olur mu bu iş?

İnternette benzer sorunları yaşayan 2 kişi gördüm ama başka problemleri de olduğu için konu kendi içinde karışmış.
İllaki forumda 2 modem kullanan vardır diye danışmak istedim. Teşekkürler

1. modemde hiçbirşeye dokunmayacaksınız. Sadece DHCP sunucusunun IP verme aralığıını not edin. Genellikle 192.168.1.50 ile başlar. İkinci modeme ya da evdeki herhangi bir cihaza elle IP verirken bu aralığı kullanmamalısınız. Kesinlikle ayarlara dokunmayın.

2. modemi aslında sadece bir access point olarak kullanmak istiyorsunuz. Çoğu modem aslında bir modem(router)+access point+DHCP Sunucusu+Firewall olarak geliyor. Sizin modem, routing, firewall ve DHCP özelliklerine ihtiyacınız yok. Sadece Access point kısmını kullanacaksınız. Köprüleme diye birşeye ihtiyacınız yok.

Bunun için:
  1. Birinci modemi kapatın.
  2. İkinci modemi fabrika ayarlarına getirin. (bunun için model numaranızla internette bir arama yapmanız gerekecek, genellikle küçük bir reset düğmesini belli bir prosedüre göre kullanarak yapılıyor)
  3. İkinci modeme kablosuz ağ ile bağlanın (varsayılan bir ağ açtığını ve ağ ve şifre bilgisinin modemin üzerinde ya da kitapçığında yazdığını varsayıyorum).
  4. İkinci modemin ayar sayfasına girin. Ağ ayarlarından statik IP verin. (İlk modemin DHCP verme aralığı dışında bir sayı girin. 192.168.1.2 uygun olur diye tahmin ediyorum)
  5. WiFi ayarlarında diğer modemden farklı bir WiFi adı ve şifresi tanımlayın.
  6. Yeni kablosuz ağ bilgileriyle ikinci modeme tekrar bağlanın.
  7. DHCP sunucusunu kapatın. Varsa firewall özelliklerini kapatın.
  8. Birinci modemi açın.
  9. İkinci modemi yeniden başlatın.
  10. İkinci modemin LAN (WAN değil) portuna takacağınız kabloyu ilk modemin yine LAN porlarından birine takın. Her iki modemde de ilgili portun göstergedeki ledlerinin yandığına emin olun.
  11. İkinci modemin kablosuz ağına bağlanın. İkinci modeme tanımladığınız statik IP (192.168.1.2) üzerinden erişebilmeniz gerekiyor.
  12. İnternete çıkabildiğinizi test edin.
  13. Çıkamıyorsanız:
    1. Komut saturından ipconfig /all komutunu çalıştırıp düzgün IP aldığınızı kontrol edin, DHCP sunucusu ve varsayılan ağ geçidi ilk modemin IP adresi olmalı)
    2. İlk modemin kablosuz ağına bağlanıp aynı testi yapın.
    3. Aradaki kablo bağlantısını kontrol edin.

@ozkarah Göstermiş olduğunuz ilgi alaka ve yardımlar için çok teşekkür ederim.
Dediğiniz gibi köprülemeyi hiç açmadım bile.

• 1. modemin IP verme aralığını bulamayınca 192.168.1.3 denedim, bu sefer oldu. (.50 denemiştim)
  • DHCP kapadım.
  • Güvenlik duvarı kısmı sanırım doğru yer aşağıdaki resimdeki hale getirdim.
1688316947232.png

Evdekiler de çok sevindi duruma. Olmasa da olur ama son olarak bir iki sorum olacaktı.

Wifi kanallarını otomatikte mi bırakayım yoksa manuel mi seçeyim hangisi daha mantıklı olur sizce?

Bir de her iki modem için de 2.5G ve 5G olmak üzere AE25, AE50 / AE_25, AE_50 4 tane wifi ismi var havada.
Şifreleri aynı. 2.5G ile 5G ismi aynı olsa olur mu ya da hepsinin adı aynı olsa olur mu?
Kalabalığı en aza indirmek için bunun bir çözümü var mıdır, wifi açan birisi de 4 tane görmesin diye düşündüm.
Hepsinin adı aynı olsa karışmadan otomatik en iyi çekene mi bağlanır?

Rica ederim, sevindim çalıştığına.

Wifi kanallarını otomatikte mi bırakayım yoksa manuel mi seçeyim hangisi daha mantıklı olur sizce?

Bir de her iki modem için de 2.5G ve 5G olmak üzere AE25, AE50 / AE_25, AE_50 4 tane wifi ismi var havada.
Şifreleri aynı. 2.5G ile 5G ismi aynı olsa olur mu ya da hepsinin adı aynı olsa olur mu?
Kalabalığı en aza indirmek için bunun bir çözümü var mıdır, wifi açan birisi de 4 tane görmesin diye düşündüm.
Hepsinin adı aynı olsa karışmadan otomatik en iyi çekene mi bağlanır?

Eğer etrafta kablosuz ağ çoksa otomatikte bırakın. Azsa diğer modemi de manuel yapıp birbirine uzak iki kanal seçin.

2.4G ve 5G ağların aynı isimde olmasında bir sakınca yok çünkü ofisteki Ubiquiti cihazlar öyle kullanıyor. ancak evde denemedim. Hangi ağa bağlandığımı bilmek işime geliyor. Etrafınızda WiFi yoğunluğu varsa (muhtemelen büyük bölümü 2.4 Ghz olacaktır) ve evinizde 5G desteklemeyen cihaz yoksa 5G tavsiye ederim. Daha hızlı çalışırsınız ve Bluetooth ile de çakışmamış olurlar. 2.4GHz'in avantajı ise biraz daha uzun menzil sunabilmesi ve duvarlardan daha kolay geçmesi.

İleri seviye bir access point ile çalışmıyorsanız otomatik bağlanma (roaming) olayı çok sevdiğim bir şey değil. Eğer Access Pointler birbiriyle konuşup istemcileri optimize etmezlerse cihazlar otomatik geçiş konusunda muhafazakar davranabiliyorlar (özellikle de hareket halindeki telefon-tablet gibi cihazlar). Bu da bağlantı poblemlerine yol açıyor.

Etraf kalabalık kanalları otomatikte bırakıyorum.

Dediğinizi çok iyi anladım evin bir köşesinden en uzaktaki modeme bağlı kalması çok kullanışsız olur. İsimleri farklı bırakıyorum.

Tekrardan çok teşekkür ederim yardımlarınız için. :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back