Adobe illustrator sabit boyutta bir ikon oluşturmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
140x140 piksel boyutunda bir ikon oluşturmaya çalışıyorum, ama AI bunu export ederken yukarıdaki 10 piksellik boş alanı kullanmıyor ve oluşan ikon 140x130 boyutunda oluyor. Acaba nerede hata yapıyorum?

AI ekranı
1681220607526.png

Export sonrası oluşan PNG dosyasının Adobe Photoshop ekranı.
1681220574202.png

PNG olarak yaparsan çizdiğin kadarını alır. Yani ben AI bilmiyorum. Photoshopta öyle. İkonu jpeg yap. Önce jpeg kaydet, sonra tekrar açıp farklı kaydet diyerek png formatını seç.

JPEG yapınca kalite kaybı oluyor. Benim süreç SVG, sonra PNG, buradan da C dosyası üretip firmware'e ekliyorum.

Şimdi JPEG ile denedim. Tam olarak uygun boyutta çıkıyor. Sanırım sorun arka planın transparent olması. Hem transparent hem sabit boyut belki de mantıklı değil, şu anda emin değilim ...

PNG yi transparent yapmazsan da gene üst tarafı kesiyor.

BMP de listede yok :mad:

1681223763143.png

Transparan olsa da istediğin boyutta çıktı alabilirsin. Bunun için Web Export seçeneğini kullan. Ctrl+Alt+Shift+S kısayolu ile hızlıca erişebilirsin.

Örnek olması bakımından 100x100 piksel bir çalışma alanı oluşturdum. İçine 70x70px daire çizdim.

Web Export penceresi açıldığında aşağıdaki mavi tık seçili olmalı.

1681224001839.png

Seçili olmazsa zaten sadece obje ölçüsünde (70x70px) genilşlik yükseklik verecektir.

1681224518140.png

Bu PNG dosyasını Photoshop ile açtığımızda aşağıdaki gibi çalışma yüzeyi 100x100px olacaktır.

1681224648925.png

Yaptığın çalışmayı arkası transparan olarak yüksek çözünürlük çıkart atıyorum santim hesabında 40cmx40 gibi, bunu png olarak kaydet, ihtiyacın oldukça Photoshop' dan ihtiyacına göre jpg olarak çıktı alabilirsin sadece jpg ile uyumlu çalışıyorsa.

tiff falan dene diyecektim en başta kayıpsız format olarak da sanırım listede yok.

Bir ayarsızlık var herhalde. Ya programda ya bende :D İkoları olabildiğince ortaladım öyle kullanacağım artık.

IrfanView e bir bakin. Icinde hem guclu bir boyutlandirma araci hem formatlari birbirine cevirme yetenegi olan bir program. Herhangi bir resimden tam istediginiz boyutta icon olusturabilecegi gibi hazir ikonlari da tam istediginiz ebatta yeniden boyutlandirabilir. Piksel ya da mm olarak sectiginiz olcude yapabilir islemi.

Bir Photoshop ya da Illustrator degil ama hazir resimlerdeki renk degisiklikleri, kesme, kirpma, bazi efektler, boyutlandirma vb islemleri cok hizli sekilde gerceklestirebilirsiniz. Boyutuna gore inanilmaz yetenekli bir programdir. Pluginleri mutlaka kurulmali. Turkce dahil cok sayida dile destek veriyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back