Akım korumalı priz üretimi

erenalp

Üye
Çalıştığım sektörde aşırı fazla satılan ve giden bir ürün olduğu için kendim üretebilir miyim diye merak ettim forumda biraz araştırdım yapabilirim diye düşünüyorum ama elektronik hakkında aşırı az bir bilgim var akım korumalı priz üretmek istiyorum fakat bunun devresini tasarlayamıyorum yada parçalardan çok anlamıyorum bunu nasıl yapabilirim belirli bir öğrerici kaynak var mı yada hangi parçaları kullanmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

Hadi bakalim. Turk mali bir urun yap faydan olsun.

Simdi bu cihaz ne yapacak, nasil bir olay olursa nasil davranacak? Hali hazirda satilan urunlerden marka model, web sitesi varmi? Hali hazirda satilan urunlerin icinin fotosu varmi?

Verebilecegin tum detaylar isleri kolaylastirir.

Hadi bakalim. Turk mali bir urun yap faydan olsun.

Simdi bu cihaz ne yapacak, nasil bir olay olursa nasil davranacak? Hali hazirda satilan urunlerden marka model, web sitesi varmi? Hali hazirda satilan urunlerin icinin fotosu varmi?

Verebilecegin tum detaylar isleri kolaylastirir.
Hocam cihaza gelen yüksek akımları gelmeden kesecek gerekirse kendini yakacak elektrik dalgalanmalari vs gibi olaylarda koruyacak tasarım anlamında da şöyle birşey cihaz buna benzer olacak eğer işime yarar diyorsan 1 tane alıp içini açıp sanada atabilirim

Ayrıca işim bu değil yetkili serviste teknisyenim ve bu cihaz çok fazla satılıyor neden biz yapıp satmayalim dedik

Ekler

• images (5).jpeg
    images (5).jpeg
    12.6 KB · Görüntüleme: 7
1726485116506.png

Uretimde ciddiysen begendigin bir urunu satin al ve icini ac, acilmiyorsa dikkatlice kes ya da kir.
Muhtemelen yukaridaki devreye benzer bir seydir. Belki ilave kondansator de olabilir.

Ardindan adamlarin kullandiklari malzemeleri buraya da yaz. Denenmis cihazi yapmak daha ucuza mal olur.

Piyasadan 3 lu uzatma tabir edilen prizi kaca alabilirsin, yukaridaki malzemeleri kaca alabilirsin montaj icin ne kadar zaman harcarsin bunlari bir gozden gecir.

Yukaridaki devre semasinda sigorta ve MOV dedigimiz malzemenin degerlerine sonra bakariz. Sen bir hazir urunu acmayi dene. Belki de dusundugumden daha komplikedir.

36149 eklentisine bak

Uretimde ciddiysen begendigin bir urunu satin al ve icini ac, acilmiyorsa dikkatlice kes ya da kir.
Muhtemelen yukaridaki devreye benzer bir seydir. Belki ilave kondansator de olabilir.

Ardindan adamlarin kullandiklari malzemeleri buraya da yaz. Denenmis cihazi yapmak daha ucuza mal olur.

Piyasadan 3 lu uzatma tabir edilen prizi kaca alabilirsin, yukaridaki malzemeleri kaca alabilirsin montaj icin ne kadar zaman harcarsin bunlari bir gozden gecir.

Yukaridaki devre semasinda sigorta ve MOV dedigimiz malzemenin degerlerine sonra bakariz. Sen bir hazir urunu acmayi dene. Belki de dusundugumden daha komplikedir.
Tamam hocam 20 yaşında çalışmak zorunda olan biri olarak 400 TL bile bana fazla bir meblağ gibi geliyor akşam giderken bir tane alırım içini açar size iletirim hocam sizinle iletişim kurabileceğim bir yer var mı burdan mı yazayım

Seri uretim isleri yapmiyorum ama uretimin cok sancili bir is oldugunu biliyorum. Eger uretim isinde ciddi isen para harcamaktan korkma.

En cok satan urun hangisi ise bir sekilde onun ic fotolarina ulasmaya calis. Belki tornavida ile sokulenbilen bir modeldir servistekilerden birisini acar fotograflar ve geri kapatirsin.

Yukarida @Endorfin35+ nin verdigi semada ledli basit bir gosterge de eklenmis.

Dedigim gibi en cok satan urunun cok benzerini yapacaksan o urunun icine bakalim.

Prize takilacak fisli kutunun benzerini bu asamada yapman mumkun degil. Plastik enjeksiyon icin cok cok buyuk paralar istenir. Bu nedenle tercihen uzerinde marka bulunmayan orta kalite uclu uzatma prizin kutusunun icine duzenegi yerlestirmeyi dusunebilirsin.

Kullanacagin 3 lu prizin uzerinde marka vs varsa bu seni ileride zorda birakir 3'lu priz uretcisi ile papaz olma ihtimalin yuksek olur.

1726489519348.png

Internette boyle bir urun 132 TL den satiliyor. Dis gorunum itibariyle fena degil. Kablo kesiti de iyi ise bu fiyata alinabilir.
14mm capli bir varistor 5 TL'ye alinabiliyor gorunuyor. 1TL'ye cam sigorta, 10 TL'ye de panel tipi sigorta yuvasi alinabiliyor.

Dolayisi ile toptan alisverise gerek kalmadan az adetle baslayarak evinde ucuza bir urun cikartabilirsin goruluyor.

Boyle bir urunun magazada satilmasi sikintili. Cunku uretici belgen, kayidin vs hic bir seyin yok. Fakat el altindan iyi bir iscilikle ise gorecek bir urunu yapip baslayabilirsin. Bakarsin ileride buyur gidersin. Bu isler nasip isleri.

@Endorfin35+ 'in kutusu harikaymis.

Nasip dedim de Sankaya adiyla cnc/otomasyon malzemeleri satan bir firma var. Firma sahipleriyle olan hikayemi anlatmak istiyorum.

Ankara Batikent Oto Sanayi Sitesinde ortagim ile 50 metrekare den daha kucuk bir atelye aldim. Torna, freze, testere makinelerimizi de alip mini cnc uretimine basladik. Bir yandan mekanik, biryandan elektronik kartlari bir yandan da yazilimlari yapiyoruz.

O siralar mini cnc yapmak isteyip te cok fazla maddi imkani olmayanlar icin bir MAC uyumlu set cikartttim. Bir kart uzerinde 3 adet step motor surucu, 3 adet step motor ve LPT kablo, vardi. Akla gelebilecek en basit step motor surucu olmasina ragmen set icerik acisindan cok ilgi gordu koylerden bile siparisler geliyordu.

Bir gun iki genc atelyemize geldi. Setten almak istediklerini soylediler. Fakat setin tamamini degil sadece surucu karti cok ama cok cuzi bir rakama almak istiyorlardi.

Biraz sohbet ettikten sonra istedikleri fiyata veremeyecegimi soyledim. Cocuklardan birisi marangoz digeri ise yanlis hatirlamiyorsam Isletme mezunu idi.

(Simdi cok uzuluyorum, hediye vereyim sevinselerdi keske. Cocuklardan birisi cok kotu giyinmisti, Sanayide atelyelerde calisanlarin yagli kirli is elbisesi)

Atelyeyi acmamizdan iki sene sonra ortagimin ve benim asli islerimiz agir basti ve atelyeyi kapadik. 4 yilligina yurt disina gittim. Dondugumde cnc malzemesi almak uzere Ostim'de kucuk bir dukkan buldum. O da nesi dukkan sahipleri bahsettigim iki kisi idi. Tebrik ettim kendilerini.

Aradan 6 sene daha gecti bu kez o kucuk dukkanin kapandigini fakat Sankaya adiyla buyuk bir firma kurduklarini gordum. Bir suru calisanlari var.

Nerden nereye. Bu isler nasip isi.

Zaman zaman parlamis yeni firmalarin sahipleri ile sohbet eder buyume hikayelerini dinlemekten buyuk zevk alirim.

Altinkaya'nin sahibi ile de sohbet edip hikayelerini dinlemistim.

Forumun yeni uyesi @erenalp'in da bir gun hikayesini dinlemeyi cani gonulden isterim.

Son düzenleme:
Bu üründen para kazanabilmek için yüksek adet olması gerekir

Kutuyu ve parçaları
100er tane değil de 5000 tane gibi almak maliyeti önemli ölçüde düşürecek belki kârlılık 3 kat artacak.

5 bin tane üretilir mi? Kim alır bunu?
Toptancılar ile görüşmeli 5er 10ar tane numune vermeli...

fakaat "müşteri ataleti" diye bir terim var. Müşteriler daha iyi koruyacağı ümidiyle pahalı olsa da bilindik markayı almaya devam edecektir. İşin rayına girmesi 2..3 seneyi bulur. Zaten bu süre içinde iş gelişmez ise başka işe geçilecektir. Zarar etmenin gereği yoktur.

Bu seri üretim işi 20 yaşındaki maaşlı çalışan kişinin kolay yapabileceği bir faaliyet değil. Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren, seri üretim hattı mevcut olan, borcu alacağı olmayan forumlardan tanıdığımız bazı arkadaşlar için uygundur. Zaten kaybedecek pek bir şey olmaz. Düzen hazır. Talep oldukça üretilir 1000..5000?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,580
Üyeler
2,695
Son üye
Naq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back