Analog multimetre tamir ve restorasyonu

ibrenin merkezindeki vidadan ibreyi skalanın başına (sonsuz ohm) hizala, x1 ohm modunda probları kısadevre et ve ayar potansiyometresiyle ibreyi skalanın sonuna (sıfır ohm) hizala. bendeki bozuk mudur dandik midir anlamadım, bu şekilde kalibre ediyorum, x10 veya x1K kademesinde sıfır ohm tutmuyor. probların soketleri biraz laçka, ondan da olabilir. bu analoglar tek bir yerde ihtiyaç hissettiriyor bana, o da gözle takip edilebilecek hızdaki gerilim ve akım değişimlerini gözlemek. dijitallerin bazı modellerine de bu eksikliği gidermek için dot-bar koymuşlar ama benimkinde yok.

@Kazasker ağaç işlemeye senin elini çok yatkın olarak görüyorum. Bir ağaç işleme projesi bekleriz artık senden :tamam2:
Estafurullah abi elimden geldiğince uğraşıyom iste. Tabiki yaparız. Tornaya bir kaç malzeme vermiştim. Onlar gelsin şerit zımpara ve daire zımpara makinesi yapacağım. Onları da ararim.

ibrenin merkezindeki vidadan ibreyi skalanın başına (sonsuz ohm) hizala, x1 ohm modunda probları kısadevre et ve ayar potansiyometresiyle ibreyi skalanın sonuna (sıfır ohm) hizala. bendeki bozuk mudur dandik midir anlamadım, bu şekilde kalibre ediyorum, x10 veya x1K kademesinde sıfır ohm tutmuyor. probların soketleri biraz laçka, ondan da olabilir. bu analoglar tek bir yerde ihtiyaç hissettiriyor bana, o da gözle takip edilebilecek hızdaki gerilim ve akım değişimlerini gözlemek. dijitallerin bazı modellerine de bu eksikliği gidermek için dot-bar koymuşlar ama benimkinde yok.
Tesekkur ederim. Dc, Ac ölçümde sonuç iyi ama direnç ölçümü nu bir turlu tutturamadım. Dediginiz gibi dirençle ayar yaptigimda ise voltaj skalası kayıyor . Gerçi tolero edilebilir bir fark ama . Ayar vidası kirik. İnce uclu tornavida ile yapıyorum. Bu arada. Solda pot var adj yazıyor o galiba transistor ölçümü için.

Mekanik vidayla yapılan sıfırlama ibrenin enerjisiz denge noktası olduğu için o her kademe için doğru sonuç veriyor. Ama maksimum skala olan 0 ohm sıfırlaması kademeye göre değişiyor. En iyi analoglarda da durum öyle idi. Benim çıraklık yaptığım televizyon tamircisinde Simpson 280 vardı, onda da durum aynı idi. Bu arada baktım bu analogları sahibinden.com da 2000 TL ye satanlar var :katil2:

Bu arada analog multimetrede dikkat edimesi gereken bir husus daha okudum bir yerde:

Analog multimetreyi bir yerden bir yere taşıyorsanız, ibrenin mekanik darbelere karşı korunması için multimetreyi mutlaka OFF konumuna alın. Böyle yapınca multimetrenin ibresine paralel olarak küçük değerli bir direnç bağlanıyor ve bu da dinamik frenleme etkisi yaratıyor.

Bir direnç ibre mekaniğini nasıl koruyabiliyor?
Gerçekten elektriksel direnç mi yoksa bir çeşit mekanik sabitleme mi?

Bildiğin düşük omajlı bir direnç :D

Analog multimetredeki ibre, sabit mıknatısların arasında bulunan bir bobindir, aynen DC motor gibi. Bunun işe yaradığını görmek için bir DC motor al, sonra motorun uçlarını kısa devre et ve sonra da mili çevirmeye çalış. Çevirmenin belirgin bir şekilde zorlaştığını göreceksin. Jeneratörlerde de durum aynı. Yüksüz iken jeneratör mili çok kolay döner. Ama büyük bir yük varsa, mili çevirmek çok zorlaşır.

Bu arada analog multimetrede dikkat edimesi gereken bir husus daha okudum bir yerde:

Analog multimetreyi bir yerden bir yere taşıyorsanız, ibrenin mekanik darbelere karşı korunması için multimetreyi mutlaka OFF konumuna alın. Böyle yapınca multimetrenin ibresine paralel olarak küçük değerli bir direnç bağlanıyor ve bu da dinamik frenleme etkisi yaratıyor.
Taydin abi zaten multimetreyi masadan masaya taşırken bile ibre yerinden oynuyor . Seçici 0 konumunda iken hicbir ölçüm yapmıyor doğal olarak. Belki dediğin önlemi almistir üretici..

Taydin abi zaten multimetreyi masadan masaya taşırken bile ibre yerinden oynuyor . Seçici 0 konumunda iken hicbir ölçüm yapmıyor doğal olarak. Belki dediğin önlemi almistir üretici..

Off konumu olan bütün analoglarda vardır o direnç. İstersen dene. Normal volt modunda biraz silkele sonra da OFF modunda silkele. OFF modunda ibre fazla oynamayacaktır.

üşenmedim denedim, benim dandik multimetreye bile motor freni koymuşlar, hayret. bunun bi level üstü o sallantıyı elektriğe çevirip pilini şarjetsin :)

Tesekkur ederim. Dc, Ac ölçümde sonuç iyi ama direnç ölçümü nu bir turlu tutturamadım. Dediginiz gibi dirençle ayar yaptigimda ise voltaj skalası kayıyor . Gerçi tolero edilebilir bir fark ama . Ayar vidası kirik. İnce uclu tornavida ile yapıyorum. Bu arada. Solda pot var adj yazıyor o galiba transistor ölçümü için.

Ayar yaptiginiz vida ibreye ait sanirim. O ibre ayari cihaz olcum yapmaz iken sifir konumu icin bahsettiginiz soldaki adj potu ise asil omaj komumunda skala ayari icindir. Problari kisa devre ettiginizde ibre en sag 0 konumuna ciktiginda adj potu ile ayar yapacaksiniz.

Ibrenin altindaki mekanik ayarla cok oynamamak lazim bir sure sonra o ibreden hayir gelmez. Onu bir kere en sol ayarini yapip birakin tamamdir. Hassas ayari adj potu ile yapacaksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back