Anfiden gelen paraziti nasıl keserim

falcon_browning

Yeni Üye
Evimde kullanmak için bir ses sistemi yaptım 2+1 şeklinde çinden bir anfi aldım ve gerçektende çok performanslı bir anfi. Ancak tek kusuru var treable açtığım'de rahatsız edici cızırtı veriyor. mecbur treable sesini sonuna kadar kısıyorum bu sebeplede seste boğukluk oluyor. farklı adaptör denedim ve adaptörü uzağa taşıdım hiç fark olmadı.
Bu anfiyi 24v 10.4A DC adaptör ile kullanıyorrum nasıl bir yol izlemem gerek.

Anfinin linkini paylaşıyorum; tıkla

Burayada ekliyorum açıklamasını;

Ürün parametreleri
Marka: YS ses
Ürün adı: 2.1 kanal BT güç amplifikatörü
Ürün modeli: YS-AS21
Amplifikatör çip: TPA3255
Kanallar: 2.1 kanal (sol kanal + sağ kanal + subwoofer)
Ses girişi: AUX + BT + USB disk + USB ses kartı
BT sürümü: 5.1
Anahtarlama modu: mekanik anahtar (uzun basmadan ve beklemeden)
Adaptif güç kaynağı: DC16 ~ 38 V, 10A 10A
Adaptör hoparlör:
L & R kanalları 30-220W,3-8Ω
Subwoofer30-350W,2-8Ω
Çıkış gücü:
R & L channel≤ 220W,
Subwoofer≤ 350W
Koruma mekanizması: ters bağlantı, düşük voltaj, aşırı ısınma, aşırı akım ve
Kısa devre (yeniden başlatmadan otomatik kurtarma)
Voltaj kazancı: 30dB
Ürün boyutu: 141*131*27mm
Ürün ağırlığı: yaklaşık 346g
Paket ağırlığı: yaklaşık 408g

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 69
  • 2.jpg
    2.jpg
    154.5 KB · Görüntüleme: 61
SMPS kullandığını görüyorum. Benin tahminim sorunun bundan kaynaklanıyor olabilir.

İmkanınız var ise ilk önce bu testi batarya ile yapın. Yada lineer bir guc kaynagi ile besleyip deneyin.

Gürültü seviyesinde değişme varsa ona göre hareket etmek lazım.

Bence ilk testi aku batarya ile yaparsanız çok iyi olur.

24 volt besleme kablolarını daha kalın ve mümkün olan en kısa şekilde bağlayın .(O sarı mavi kablolar o kadar akımı veremeyebilir)
Anfide GND ile işaretlemiş vidalı bir bağlantı varsa gnd bağlantısını burayada yapın.

Parazitin kaynağını anlamak için sinyal girişinin konnektörünü çıkartın hiç sinyal olmasın .Cızırtı yaptığı yere kadar anfiyi boştayken açın tremble (Tiz ) ayarlarını da sonuna kadar açın.Aynı ses oluyormu? Olmuyorsa sorun, sinyal ses kaynağınızdandır.

Sinyal girişi olarak ne kullanıyorsunuz? Teyp mi? yoksa yoksa FM receiver tarzı birşeymi ?
Ses sinyalini blendajlı kablo ile en kısa yoldan alın.(2 canlı bir şase blendajlı kablo diye geçer)

Bu arada o dinlediğiniz ses gerçek performansının yarısı bile olmayabilir mümkünse daha yüksek çıkış verebilen güç kaynağı ile deneyin
Tabi soğutma önlemlerine de dikkat ederek ve hoparlörlerinde bu yüksek güçlerde çalışacağından emin olun.(Maximum 38 volt denmiş ama oralara kadarda çıkmayın).

Modem adaptörü ile falan denemeyin onlaren fazla 2 amper verebilen adaptörler. Bulabilirseniz 24 volt akü ile deneyin .24 volt akü ile en berrak ve net sesi duymanız gerekir. Tabiki power ve sinyal kablolarını güncelledikten sonra.

Ekleme:
@falcon_browning
Hoparlörleri sonradan farkettim.
Onları ahşap bir kabin içine koyup kabinin içine, yüzeylerine 5-10 cm kalınlığında sünger eklediğinde sesin çok değişeceğini göreceksin .Bu şekilde ses çok kaliteli olmaz.

Son düzenleme:
24 volt besleme kablolarını daha kalın ve mümkün olan en kısa şekilde bağlayın .(O sarı mavi kablolar o kadar akımı veremeyebilir)
Anfide GND ile işaretlemiş vidalı bir bağlantı varsa gnd bağlantısını burayada yapın.

Parazitin kaynağını anlamak için sinyal girişinin konnektörünü çıkartın hiç sinyal olmasın .Cızırtı yaptığı yere kadar anfiyi boştayken açın tremble (Tiz ) ayarlarını da sonuna kadar açın.Aynı ses oluyormu? Olmuyorsa sorun, sinyal ses kaynağınızdandır.

Sinyal girişi olarak ne kullanıyorsunuz? Teyp mi? yoksa yoksa FM receiver tarzı birşeymi ?
Ses sinyalini blendajlı kablo ile en kısa yoldan alın.(2 canlı bir şase blendajlı kablo diye geçer)

Bu arada o dinlediğiniz ses gerçek performansının yarısı bile olmayabilir mümkünse daha yüksek çıkış verebilen güç kaynağı ile deneyin
Tabi soğutma önlemlerine de dikkat ederek ve hoparlörlerinde bu yüksek güçlerde çalışacağından emin olun.(Maximum 38 volt denmiş ama oralara kadarda çıkmayın).

Modem adaptörü ile falan denemeyin onlaren fazla 2 amper verebilen adaptörler. Bulabilirseniz 24 volt akü ile deneyin .24 volt akü ile en berrak ve net sesi duymanız gerekir. Tabiki power ve sinyal kablolarını güncelledikten sonra.
hocam siz baya hakimsiniz sevindim... Şimdi bluetooth ile bağlanıyorum. Bağlantı olmadan yine daha sessiz sadece cızırtısız bir ses geliyor tarifini yapamıyorum. ama bluetooth ile bağladığımda cızıltılı ses geliyor bir video yüklicem şimdi daha net olacaktır. Hatta videoda bluetooth bağlı olmadan gelen seste hem anfinin hemde dc adaptörün çalışma seside var. yani bağlandığı zaman cızırtı yapıyor onuda şimdi keşfettim

Ekler

• 5809719488689475758.mp4
    8 MB
Blutoothun beslemesi tabiki pille olması gerekli.
Blutooth dan Anfiye sinyal giriş kabloları yukarıda bahsettiğim gibi blendajlı kablolarla olmalı GND ye ,bahsettiğim kablonun dış yüzeyindeki örgülü kabloyu lehimleyeceksiniz .Diğerleride (Left ,right da tabiki canlı uçları) lehimlerde pasta artıkları kalmasın alkolle temizleyin.
Bu işlemlerden sonra parazit oldukça azalacak yada yok olacaktır.

bluetooth anfiye dahil ayıramam ki
Blutoothun beslemesi tabiki pille olması gerekli.
Blutooth dan Anfiye sinyal giriş kabloları yukarıda bahsettiğim gibi blendajlı kablolarla olmalı GND ye ,bahsettiğim kablonun dış yüzeyindeki örgülü kabloyu lehimleyeceksiniz .Diğerleride (Left ,right da tabiki canlı uçları) lehimlerde pasta artıkları kalmasın alkolle temizleyin.
Bu işlemlerden sonra parazit oldukça azalacak yada yok olacaktır.

Bluetooth verici kaynaklarını değiştirin .Başka model telefondan bağlayın
Blutooth yerine normal signal input girişinden sinyal girin mesela telefonuzun kulaklık çıkışını bağlayarak test edin(Ses çıkışını çok fazla açmayarak)

@falcon_browning
Anfinin metal kutusunu tekrar takın ,yani üst ,yan hangi kısımlarını çıkartmışsanız hepsini tekrar sıkı sıkıya takın.
Bu parazit tarzı sinyallerin cihaza girmesinı kısıtlar.
Eğer hala seste parazit devam ediyorsa Blutooth beslemesindeki (5 volt veya 3,3 volt ) o hattın regülatörü veya o hattaki kondansatörleri değiştirmek gerekebilir

Videoyu izleyice daha anlaşılır oldu.
(Ben benzer bir mesaj yazmıştım gönderdim zannetmiştim oysa gitmemiş şimdi tekrar yazdım)

@falcon_browning
Anfinin metal kutusunu tekrar takın ,yani üst ,yan hangi kısımlarını çıkartmışsanız hepsini tekrar sıkı sıkıya takın.
Bu parazit tarzı sinyallerin cihaza girmesinı kısıtlar.
Eğer hala seste parazit devam ediyorsa Blutooth beslemesindeki (5 volt veya 3,3 volt ) o hattın regülatörü veya o hattaki kondansatörleri değiştirmek gerekebilir

Videoyu izleyice daha anlaşılır oldu.
(Ben benzer bir mesaj yazmıştım gönderdim zannetmiştim oysa gitmemiş şimdi tekrar yazdım)
teşekkür ederim aux bağladım şimdi ondada aynı cızırtı geliyor. ama hiçbirşey bağlanmadımı videodaki gibi sessize geçiyor. valla garip bir durum var.

Metal kutuyu kesinlikle kapatın öyle deneyin .Metal kutu son derece önemlidir.Hatta bazen kutulara extra önlemlerde eklenir

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back